استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
نشریات
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
نقدکتاب "فرايند اشاعه دموکراسی در ايران"/اردشير لطفعليان
18 دی 1391       بازگشت به صفحه قبل فرايند اشاعه دموکراسی در ايران

نويسنده: ابراهيم موسوی (انتشارات ساقی)

نقد و بررسی: اردشير لطفعليان

این کتاب که نویسندۀ آن یکی ازرهبران و عوامل تبلیغاتی سرشناس حزب الله لبنان است از استدلال های سفسطه آمیز فراوانی برای اثبات این که دموکراسی به گونه رایج در غرب هدفی جز آماده ساختن جوامع برای جریان بهتر سرمایه و در اساس برای برقراری سلطۀ کشورهای پیشرفتۀ غربی بر دیگر کشورها دنبال نمی کند، سرشار است. فکر دیگری را که نویسنده با گستاخی می کوشد جا بیندازد این است که ولایت فقیه، نظامی که زیربنایش احکام شرع است و در آن یک پیشوای مذهبی به تنهایی از اختیارات نامحدود در همۀ شئون اجرایی و قضایی و تقینینی، بدون الزام به هیچگونه پاسخگویی به خاطر اعمال و تصمیمات خود برخوردار است، نه یک نظام مطلقۀ استبدادی، بلکه نوعی از دموکراسی است.

او پس از اشاره به موج عظیم نارضایتی های برخاسته از انتخابات ریاست جمهوری 1388 که یک اعتراض عظیم و خروشنده به اقدام کارگزاران حکومت به خاطر زیر پا گذاشتن همۀ معیارهای صداقت و انصاف، درستکاری و قانون مداری بود، به طور ضمنی به این حقیقت که در جریان آن خیزش بزرگ مردمی مشروعیت نظام به طور کلی زیر سؤال رفت اذعان می کند. با این همه می نویسد: «بقاء رهبر و رئیس جمهور ، و ارتقاء موقعیت اعضای مجلس و دیگر شورای های رسمی نشانۀ آن بود که نظام از آنچه که دشمنان انتظار داشتنند نیرومندتر است و این نظر را به کرسی نشاند که ولایت فقیه همچنان از پشتیبانی اکثریت خاموش و انبوه ایرانیان عادی برخوردار ميباشد.

نویسنده با آنکه رواج سرکوب و خشونت را در ایران به ویژه بعد از برگزاری آخرین انتخابات ریاست جمهوری یکباره انکار نمی کند، مدعی است که «در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه ایران هنوز از آزادی شایان توجهی برخوردار است و تنها کشور در منطقۀ خلیج(فارس) به شمار میرود که در آن انتخابات دموکراتیک همچنان به طور منظم برگزار میگردد.»

در جايی دیگر در رابطه با شأن نزول کتاب آمده است: «در حالی که این کتاب بر ساز و کارهای داخلی جمهوری اسلامی تمرکز دارد، پژوهشگران آینده ممکن است بخواهند رابطه میان اشاعۀ دموکراسی و عوامل خارجی را مانند تحریم ها و تهدیدهای نظامی موردبررسی قرار دهند. چنین مطالعه ای ممکن است این آگاهی را در اختیار سیاست گذران درغرب بگذارد که بهترین راه، به خود واگذاشتن ایرانیان برای پرورش دادن شیوه های دموکراتیک نوپای خویش است.»

فصلهای هفتگانۀ کتاب، جز بخشی از فصل اول که حاوی کلیاتی در شرح اصول و مبانی شیعی گری است، تماماً به دفاع و تحسین از عملکرد جمهوری اسلامی، برشمردن مزایایی که استقرار این نظام برای مردم ایران در برداشته و توجیه رفتارها وسیاست های این نظام درحیات سی و چند ساله آن اختصاص دارد. فصل چهارم زیر عنوان «آیا ولایت فقیه به استبداد می انجامد؟» بخش های دستچین شده ای از سخنان آیت الله خمینی و آقای خامنه ای را در بر دارد که اگر کسی از نتایج مصیبت بار زمامداری و رهبری آن دو برای کشور بی اطلاع باشد، گمان می برد که آنها فرشتگانی هستند که از عرش اعلا برای استقرار عدالت و برابری و رفاه و نیکوکاری در جامعۀ ایرانی و پاسداری از استقلال و حاکمیت و منافع ملی ایرانیان به زمین خاکی فرود آمده اند. گستاخی نویسنده در دروغ بافی و تحریف واقعیت ها و تلاش او در شست و شوی کارنامۀ دهشت بار جمهوری اسلامی، از جمیع جهات خواننده را به شگفتی وا می دارد. طنز موضوع، اصرار نویسنده در به کرسی نشاندن این دروغ های فاحش است که گویا یک ساز و کار پویای دموکراسی سازی پس ازاستقرار نظام ولایت فقیه درایران جریان پیدا کرده که هنوزراه تکوین و کمال خود را ادامه میدهد، ولی تا هم اکنون نیز ثمرات درخشان و بی سابقه ای از آن برای مردم ایران به بار آمده است.

نویسنده در کتاب خود از «جنبش سبز و خواست های آن نیز یاد کرده اما کوشیده است این اعتقاد را به خواننده القاء کند که جنبش با اعتراض پرسر وصدای خود در خارج از چارچوب قانون کشور رفتار کرد، و بسیاری از خواستهای آن افراطی بود و وجاهت قانونی نداشت. او ضمن پیگیری مسیر اعتراضات بعد از انتخابات 1388 ریاست جمهوری بر این عقیده پای می فشارد که تظاهرات «خشن» هوارادارن جنبش سبز در روز عاشورا حرکتی بود که سر انجام کاسۀ صبر مقامات را لبریز کرد و در نهایت نه تنها به شکست کامل جنبش بلکه به شکست نهایی جریان اصلاح طلبی نیز در ایران انجامید.

هر چند که نویسنده کوشیده است به کتاب خود لحنی محققانه ببخشد، با نگاهی به نخستین صفحات آن می توان دریافت که انتشار این کتاب بخشی از تبلیغات وسیع رژیم تهران برای ایجاد تصویری مثبت از خود در افکار عمومی بین المللی است. دموکراتیک خواندن یک نظام حکومتی که تمامی کشور را به زندان بزرگی برای آزاد اندیشان و عدالت خواهان تبدیل کرده است، رژیمی که نه تنها دگر اندیشان را بدون محاکمه یا با محاکمات شتابزده و فرمایشی به بالای چوبۀ دار می فرستد و در زندانهای خود زیر شکنجه می کشد، بلکه وکلای مدافع آنها را نیز برخلاف همۀ معیارهای معمول جهانی به زندانهای بلند مدت محکوم میکند، براستی ادعایی خنده انگیز است، ولی البته از شخصی وابسته به حزب الله لبنان که موجودیت آن مرهون حاتم بخشی های رژیم تهران است استبعاد چندانی ندارد.

آرمان شهر دموکراسی و انتخابات آزادی که مؤلف ازایران اسلامی ترسیم کرده همانجایی است که یک کارگر وبلاگ نویس را به جرم ابراز عقایدش در فضای مجازی با خشونتی حیوانی جلو چشمان حیران مادرش از خانه بیرون می کشند و سه روز بعد جسد بی جان او را به خانواده او تحویل می دهند. همان جایی است که وکلای مدافعی مانند نسرین ستوده را به گناه این که سخنی در دفاع از آزادی و حقوق بشر گفته اند به زندانهای دراز مدت محکوم می کنند و آنها را در معرض انواع فشارهای غیرانسانی قرار می دهند. همانجایی است که دروغ زیر بنا و درون مایۀ اصلی همۀ گفتار و کردار دولتمردان آن را تشکیل می دهد و فساد و ریا و چاپلوسی در حال از هم گسستن تار و پود جامعه است.

استیلای نظامی این چنین خشونت پیشه و ماجراجو و فاسد بر کشور ما اگر برای مردم ایران سخت زیانبار بوده، برای حزب الله لبنان حکم موهبت آسمانی را داشته است، بنابراین اگر حزب الله و کارگزاران آن ازاین گرافه آمیز تر نيز در بارۀ دستگاهی که موجودیت آن وابسته به اين نظام است سخن بگویند، جای هیچگونه شگفتی نیست. مؤلف چنانکه در کتاب آمده دارای دانشنامۀ دکتری در مطالعات اسلام شناسی است و افزون بر فعالیت مستمر خود در دستگاهای تبلیغاتی حزب الله مانند تلویزیون المنار و روزنامۀ السفیر،، در دانشگاه بیروت نیز به تدریس جامعه شناسی و تاریخ اشتغال~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
AZARAKHSH.com
چرا اين همه دروغ و چاپلوسی ؟نظامی که از درون موريانه فساد کالبد در حال احتضار آن را متلاشی ساخته و از برون با کشتار و آزار وشکنجه سيمای کريه آن تنفر انگيز و وحشت آفرين شده است، در انديشه خام خود چنين می پندارد اگر با اجير کردن مزدورانی که چشم به منابع ملی مردم ايران دوخته اند، ميتواند به پيکربی جان خود رمق تازه ای دهد، شايد هم در سطح جهانی آبرويی که هرگز نداشته اند را برای خود فراهم آورند.

ابراهيم موسوی لبنانی، وابسته به حزب الله لبنان که بنيان گذار و رهبر آن حسن نصرالله، برای خامنه ای شجره نامه ای تدوين و او را وارث امامان شيعه و از نواده گان امام چهارم اعلام داشته ، در کتابی زير عنوان « فرايند اشاعه دموکراسی در ايران» انتشار داده تا شايد بتواند وجهه و آبرويی برای نطام ولايت فقيه فراهم آورد.

نظامی که زندان های مخوف آن در سراسر ايران گسترده شده و ده ها هزار انسان بی گناه که از بيداد گری و خشونت نظام، وکلايی که دفاع از محکومان بیگناه را به عهده گرفته بودند، يا کارگرانی که حقوق پرداخت نشده شش ماهه يا يک ساله خود را طلب ميکردند، در آنها به وحشتناک ترين روش های غيرانسانی شکنجه ميگردند و گاهی نيز در زير شکنجه بازجويان به قتل ميرسند.

نظامی که رهبر آن به خاطر اينکه فساد عناصر شبکه مافيايی منصوبين و اعضای مؤثر بيت رهبری آشکار نگردد با شهامت فرمان ميدهد: «آنقدر اين مسأله را کش ندهيد» نظامی که به مدت سی و سه سال فرد ملی گرايی را که وابستگی مذهبی و صداقت او بارها عيان گرديده است، به بهانه های بدون دليل و مدرک «مخالفت با تشکيل مجلس خبرگان، مذاکره با امريکای جهانخوار» از سی و سه سال پيش تاکنون در بازداشت نگه داشته که هنوز در سن هشتاد سالگی در زندان زجر ميکشد، اما آدم کشانی مشابه سعيد مرتضوی که در قربانگاه کهريزک جوانان ايرانی را با شکنجه دادن به قتل ميرساند، و قوه قضائيه منتحب خود رهبر نيز جرم او را مسلم اعلام ميدارد ترفيع مقام می يابد.

در اين شرايط دد منشانه و دهشتناک نويسنده ای که احترام قلم را به هيچ می شمارد و چاپلوسانه به دربار خامنه ای چنگ می آويزد و با نگارش گزافه هايی به پای بوسی رهبر ميرود تا هزينه ساختمان های لوکس و زيبای لبنان و ميهمانی ها و باده نوشی های زنان و مردان پيرو حزب الله را که تصاوير آنها در رسانه های سراسر جهان و سايت های ايران منعکس گرديده را فراهم آورد. درحالی که ميليون ها گرسنه و بی خانمان در سراسر ايران در شهر و روستا ها و در بيابان های بی آب و علف پراکنده هستند.
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما