استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
پرويز ورجاوند:همسويي با سوريه شرايط ايران را دشوارتر مي‌كند
3 بهمن 1384       بازگشت به صفحه قبل 
يكي از سؤال برانگيزترين حركت‌هايي كه در سياست خارجي ايران پس از انقلاب انجام شده ، سفر به سوريه است.سوريه همواره از ايران سود برده و حتي يك بار هم نشده كه در نشست‌هاي اتحاديه عرب كه قطعنامه‌هايي عليه ايران به تصويب مي‌رسيد، در جهت ايران موضع گرفته باشد. حتي سوريه در مورد جزاير 3 گانه نيز از ايران حمايت نكرد. موضعي نيز كه در جنگ 8 ساله داشت، بيشتر در چارچوب اختلافاتي بود كه با عراق داشت و در نهايت با جيب مردم ايران با عراق تسويه حساب مي‌كرد.همسويي با سوريه شرايط ايران را دشوارتر مي‌كند.
پرويز ورجاوند كارشناس سياسي در گفت و گو با خبرگزاري ايرانيوز با بيان مطلب فوق اظهار داشت: چه بخواهيم و چه نخواهيم، سوريه از سوي تمامي جهان و كشورهاي منطقه مورد اعتراض قرار دارد و پرونده كدري دارد. در چنين شرايطي كه وضع سوريه بسيار نابسامان است، همسويي با سوريه هيچ توجيه منطقي ندارد به ويژه در قبال كشوري مانند ايران كه خود درگير بحران بزرگي با جهان، بخشي از منطقه و جهان غرب است.
وي با بيان اين كه كجاي اين استراتژي مي‌تواند توجيه منطقي داشته باشد كه ما در چنين شرايطي دست به همسويي سياسي با سوريه بزنيم، گفت: همسويي سياسي زماني انجام مي‌شود كه بتوانيد در برابر قدرت‌هايي كه شما را تهديد مي‌كنند با همسويي با قدرت‌هاي ديگر اين تهديدها را خنثي كنيد. حتي اگر سوريه بخواهد به ايران حسن نيت نشان دهد، از كدام توان براي ياري ايران برخوردار است و كدام اثرگذاري را در افكار عمومي دنيا دارد؟ بنابراين يكي از سؤال برانگيزترين حركت‌هايي كه در سياست خارجي ايران پس از انقلاب انجام شده ، سفر به سوريه است.
وي با بيان اينكه مشكل و معضل بزرگ سياست خارجي ايران پس از انقلاب اين است كه شمار بسياري از عملكردها با هيچ منطقي قابل توجيه نيست، ابراز داشت: البته در دوران خاتمي تلاش‌هايي براي از بين بردن تنش‌هاي ميان ايران با غرب و كشورهاي منطقه انجام شد تا فضاي كشور از حالت انزوا خارج شود، اما در عمده موارد ما در مسايل سياست خارجي‌مان گره را بر روي گره زده‌ايم.
وي تصريح كرد: پديده‌اي به نام سوريه از آغاز جمهوري اسلامي ايران و با زيركي‌هاي شخصي مانند حافظ اسد شكل گرفت.
حافظ اسد با زيركي خود با پول ملت ايران و نفت ارزان قيمت توانست موقعيت ضعيف اقتصادي خود را تثبيت كند و همچنين فضايي را ايجاد كند تا همه هفته افراد زيادي از ايران به صورت زائر به سوريه بروند و سوريه از كمك‌هاي مالي آنان سود ببرد.
اين كارشناس سياسي در ادامه خاطرنشان كرد: سوريه همواره از ايران سود برده و حتي يك بار هم نشده كه در نشست‌هاي اتحاديه عرب كه قطعنامه‌هايي عليه ايران به تصويب مي‌رسيد، در جهت ايران موضع گرفته باشد. حتي سوريه در مورد جزاير 3 گانه نيز از ايران حمايت نكرد. موضعي نيز كه در جنگ 8 ساله داشت، بيشتر در چارچوب اختلافاتي بود كه با عراق داشت و در نهايت با جيب مردم ايران با عراق تسويه حساب مي‌كرد.
ورجاوند با تأكيد بر اينكه سوريه تاكنون هيچ ياري به ايران نكرده و تنها به ناحق از ايران ياري گرفته است، خاطرنشان كرد: اكنون سوريه در مظان اتهام است و واقعيت اين است كه سوريه 30 سال لبنان را در اشغال خود داشته و اعتقاد بر اين است كه تمام نابساماني‌هايي كه در لبنان رخ داده، از ناحيه سوريه نشأت گرفته است.
ترور چهره معتبري مانند رفيق حريري و چند تن از چهره‌هاي ملي و روزنامه‌نگاران لبناني به طوري كه اكنون اين پرونده در سازمان ملل به شدت در مظان اتهام است و فضاي افكار عمومي جهان نيز در برابر سوريه قرار دارد.
بنابراين بحث بر سر اين است كه ما در شرايطي كه خودمان در مظان اتهام هستيم، چگونه در چنين شرايطي مي‌توانيم با كشوري كه با ابزارهاي اطلاعاتي و امنيتي در مسير آشفته كردن كشور كوچكي مانند لبنان گام برمي‌دارد، همسو شويم.
اين كارشناس سياست خارجي در ادامه تأكيد كرد: بنابراين در چنين شرايطي حمايت و همسويي با سوريه نه تنها اثري ندارد، بلكه بازتاب منفي نيز براي ما به دنبال خواهد داشت چرا كه خود سوريه به دليل شرايط منطقه‌اي در مظان اتهام است و دستگاه قدرتمند رسانه‌اي غرب به راحتي مي‌تواند همه اتهامات سوريه را متوجه ايران نيز بكند.
ورجاوند در ارزيابي خود از شرايط كنوني پرونده هسته‌اي ايران اظهار داشت: ما در طول چند سال گذشته همواره به دليل شرايط سياست خارجي‌مان با دنيا، مدام شرايط را براي رهايي از يك بن بست به بن بست ديگر برده‌ايم.
زماني كه با كميسارياي انرژي اتمي دچار مشكل بوديم، شرايطي را به وجود آورديم كه به جاي اينكه مسايل مان را از طريق اين كميساريا و در قالب NPT و پروتكل حل كنيم، به آن بعد سياسي داديم؛ بعد سياسي در چارچوب گفت و گو با اروپا.
بنابراين وضعيت‌مان را فراتر از پروتكل و NPT و جنبه‌هاي فني و حقوقي برديم زيرا حاكميت ذهنيتش اين بود كه از طريق اين گفت و گوها مي‌تواند به بده بستان‌هايي دست پيدا كند تا از اين طريق تضمين‌هاي لازم را به ‌دست آورد.
وي در خصوص مواضع اروپا و آمريكا در پرونده هسته‌اي ايران ابراز داشت: اشتباهي كه همواره در تاريخ سياست خارجي پس از انقلاب تكرار شده، اين است كه دولتمردان سعي در ايجاد شكاف بين اروپا و آمريكا كرده‌اند. درست است كه آمريكا و اروپا با هم مسايلي دارند، اما اين مسايل در چارچوب اصول بنيادي منافعشان شكل مي‌گيرد و در شرايطي نخواهد بود كه به خاطر مسايل ايران رو در روي يكديگر قرار بگيرند. اين اشتباهي بود كه همواره آن را مرتكب شده‌ايم.
ورجاوند در خصوص مواضع چين و روسيه در پرونده هسته‌اي ايران گفت: چين و روسيه همواره درصدد منافع خود حركت مي‌كنند. ما نبايد تصور كنيم كه اين دو كشور با ايران همراه خواهند شد و واكنش‌هاي كنوني آنان نيز طبيعي است چرا كه چين و روسيه دو عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل هستند بنابراين ايجاب مي‌كند كه مانورهاي خاصي را در مقابل اروپا و آمريكا به نمايش بگذارند.
اين در حالي است كه ايران همواره باج‌هاي كلاني را به روسيه و چين داده به گونه‌اي كه اقتصاد ايران را با بحران مواجه كرده است.
اكنون تمام كارخانه‌هاي ايران فلج شده‌اند به دليل اين كه ايران دروازه‌هاي خود را به روي كالاهاي چيني به صورت آزاد و قاچاق، باز گذاشته تا بازار ايران در اختيار چين قرار بگيرد، اما همه اينها تنها 4 ميليارد دلار را شامل مي‌شود در حالي كه رقم قراردادهاي چين با آمريكا نزديك به 400 ميليارد دلار است. بنابراين به راحتي مي‌توان متوجه شد كه اين كشورها هرگز منافع كلان خود را به جهت حمايت از ايران از دست نخواهند داد.

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما