استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
یک آزاده دیگر در جمهوری اسلامی از میان رفت/ جبهه ملی ایران (آمریکا)
20 خرداد 1386       بازگشت به صفحه قبل 
بار ديگر از خيل شيفته گان و عاشقان ميهن ، فرزند راستين و آزاده ديگری از ملت ايران به ايديت پيوست.دکتر پرويز ورجاوند ، عضو شورای رهبری و سخنگوی جبهه ملی ايران بامداد روز شنبه در بيمارستان باهنر در تهران، دوستان و همرزمان خويش را تنها گذاشت و پيمانی را که با هم ميهنان خويش برای رسيدن به آزادی و استقلال ميهن بسته بود انجام نيافته ،ديدگان فروبست. دکتر ورجاوند ، در طول زندگی پربار و افتخار آفرين خويش ، از روزی که به خيل پيروان مکتب دکتر مصدق پيوست تا برای رسيدن به آزادی و حاکميت ملی مبارزه کند تا لحظه ای که چشم از جهان فرو بست ، همواره مورد خشم حکام ستمگر و ضد ملی بود.
دکتر پرويز ورجاوند در سال ۱۳۱۵خورشيدی متولد شد و در سال ۱۳۲۹ به عضويت جبهه ملی درآمد.دکتر ورجاونددر سال ۱۳۴۴ بهنگام تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه ،کنفدراسيون اروپايی جبهه ملی ايران را تاسيس کرد.وئ استاد باستان‏ شناسی و هنر دانشگاه تهران و رييس بخش ايلات و عشاير در مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران بود. پرویز ورجاوند در نخستين دولتی که پس از انقلاب ايران تشکيل شد، سرپرستی وزارت فرهنگ را به عهده داشت که پس از وی به وزارت ارشاد اسلامی تغيير نام داد.در اوایل دهه 60 که آیت آلله خمینی،دکتر مصدق و جبهه ملی را مرتد اعلام کرده بود،دکتر ورجاوند به جرم آزادیخواهی در حکومت اسلامی ،با اتهامی واهی از سال 1360 تا 1363 به زندان رژیم اسلامی افتاد و بشدت تحت شکنجه و آزار قرار گرفت.این باستان شناس برجسته که از اعتبار جهانی برخوردار بود به عنوان رییس کنفرانس هزاره سامانیان در تاجیکستان از سوی یونسکو برگزیده شد اما حاکمان ضد فرهنگ جمهوری اسلامی از خروج او از ایران جلوگیری کردند. آقای ورجاوند که در ماههای اخير با اتهام «نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» رو به رو بود، به دليل مشکلات جسمی در چندين نوبت نتوانست در دادگاه حاضر شود و هر بار دادگاه او به تعويق می افتاد. يادش را گرامی ميداريم و به بستگان ،همرزمان وملت ایران تسليت گفته و پيمان می بنديم راه او را تا رسيدن به آزادی ميهن همچنان ادامه دهيم.


جبهه ملی ایران (آمریکا)

شنبه 19 خرداد 1386

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
.آخرین خبر در مورد دکتر ورجاوند
http://www.jebhe.info/old/news/fa/?mi=9&ni=3822
8 خرداد 1386
خبرگزاری جبهه ملی : جلسه دادسراي دکتر ورجاوند امروز برگزار نشد .این جلسه که قبلا چند بار به تعویق افتاده بود امروز هم به دليل نبود بازپرس برگزار نشد.علت چندین بار تعویق این دادگاه ,درد کمر کهنه و جانکاه دکتر ورجاوند بود که ناشی از ضرب و شتم دژخیمان رژیم اسلامی برای گرفتن اعتراف تلوزیونی در مدت 3 سال در بند بودن ایشان در سیاه چالهای جمهوری اسلامی دردهه 60 میباشد . در آن سالهای سیاه که آیت آلله خمینی،دکتر مصدق و جبهه ملی را مرتد اعلام کرده بود، این باستان شناس برجسته به جرم آزادیخواهی با اتهامی واهی از سال 1360 تا 1363 به زندان رژیم اسلامی افتاد و بشدت تحت شکنجه و آزار قرار گرفت.‌‏ به گفته محمدعلي دادخواه وكیل دکتر ورجاوند , اتهام ایشان در اين پرونده نشر اكاذيب عنوان شده است.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@براي خواندن مصاحبه های دکتر پرويز ورجاوند از صفحه* باوند/ ورجاوند*ديدن کنيد@@

http://www.jebhe.info/old/news/fa/?mi=2
@@@@@@@@@@@@@
کوروش زعيم، مصاحبه ای به راديو فردا/ ضایعه دردناک و جبران ناپذیردرگذشت دکترپرویز ورجاوند،

پرويز ورجاوند، عضو شورای رهبری و سخنگوی جبهه ملی ايران، صبح روز شنبه، نوزدهم خرداد ماه، در بيمارستانی در تهران درگذشت.

کوروش زعيم، از اعضای جبهه ملی ايران در مصاحبه ای به راديو فردا، گفت که علت مرگ آقای ورجاوند «سکته قلبی» بوده است.

پيش از اين منابع خبری جبهه ملی ايران گفته بودند که آقای ورجاوند، بر اثر فشاری که در زندان در دهه ۶۰ خورشيدی تحمل کرده بود، با بيماری های بسياری دست و پنجه نرم می کند.

آقای ورجاوند که در ماههای اخير با اتهام «نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» رو به رو بود، به دليل مشکلات جسمی در چندين نوبت نتوانست در دادگاه حاضر شود و هر بار دادگاه او به تعويق می افتاد.

به گفته آقای زعيم، دکتر پرويز ورجاوند در سال ۱۳۱۵خورشيدی متولد شده بود.

وی فارغ‏التحصيل رشته باستان‏شناسی و هنر از دانشگاه سوربن فرانسه بود و در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، وزارت فرهنگ و هنر ايران را برعهده داشت.

در پی سقوط زودهنگام دولت بازرگان، پروزير ورجاوند نيز همچون بسياری از همفکرانش از ساختار سياسی قدرت در جمهوری اسلامی ايران خارج شد و در تمام اين سال ها نقش يک منتقد فعال را ايفا می کرد.

دکتر ورجاوند که در زمان مرگ، بيش از هفتاد سال داشت، استاد باستان‏ شناسی و هنر دانشگاه تهران و رييس بخش ايلات و عشاير در مرکز مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران بود.
وی در سال ۱۳۲۹ خورشيدی به عضويت جبهه ملی درآمد و به گفته منابع خبری در اين گروه سياسی، با عضويت در جبهه ملی دوم در سال‏های اخير، سخنگويی و عضويت در هيات رهبری اين جبهه را بر عهده داشت.

آنگونه که کوروش زعيم به راديو فردا گفت، وی در سال ۱۳۴۴ خورشيدی نيز کنفدراسيون اروپايی جبهه ملی ايران را تاسيس کرد.

دکتر ورجاوند پيش از انقلاب و همچنين پس از انقلاب، سال‏هايی را در زندان گذراند
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

@@براي خواندن مصاحبه های دکتر پرويز ورجاوند از صفحه* باوند/ ورجاوند*ديدن کنيد@@
http://www.jebhe.info/old/news/fa/?mi=2
(((((((((((((((((((((از آخرین مصاحبه های دکتر پرويز ورجاوند
رادیو فردا
حسین قویمی

اعلام آب گيری سد سيوند در دشت پاسارگاد از سوی وزير نيروی جمهوری اسلامی ايران، موجب اعتراض برخی از باستان شناسان داخلی و خارجی شده است.

دکتر پرويز ورجاوند، باستان شناس و محقق ايرانی عقيده دارد که برای انجام کارهای دقيق کارشناسی حداقل به يک سال وقت نياز است و در اين باره بايد از کارشناسان آگاه و با تجربه استفاده کرد. وی همچنین در مصاحبه ای با رادیو فردا آب گيری سد سيوند را «برگ سياه ديگری در پرونده تجاوز به ميراث فرهنگی ايران» توصيف می کند.

اين باستان شناس باسابقه در مصاحبه با راديو فردا می گويد: «اگر آب گيری سد سيوند را آغاز کنند، درياچه ای که در حدود ۳۰۰ کيلومتر طول آن خواهد بود به وجود خواهد آمد. در آن صورت تمام آثاری که از هزاره پنجم قبل از ميلاد تا دوران اسلامی باقيمانده از بين خواهد رفت. در اين منطقه در يک مسير حدود ۱۴ کيلومتری می توانيد آثار و حرکت جوامع مختلفی را ببينيد که در در طول ۷ هزار سال در اين سرزمين زندگی می کردند.»به گفته کمیته بین المللی نجات پاسارگاد، «راه شاهی» از نخستین مکانهایی است که در تنگه بلاغی به زیر آب خواهد رفت.
از سه سال پيش که اجرای پروژه ساخت سد سيوند آغاز شد، توضيحاتی از اين دست بارها از سوی محققان مختلف منتشر شده است. حتی کميته ای نيز با نام «کميته نجات دشت پاسارگاد»، تنها برای جلوگيری از اجرای اين پروژه در مدت يک سال اخير، فعاليت های گسترده ای را سامان اد.


حال سوال اين است که چرا به رغم هشدارهای فراوان و تلاش گسترده محققان ايرانی برای جلوگيری از نابودی آثار باستانی اين منطقه، دولت ايران کماکان بر اجرای اين پروژه پافشاری می کند؟

آقای ورجاوند در اين باره معتقد است که با به قدرت رسيدن محمود احمدی نژاد، بسياری از کارشناسان باسابقه در سازمان ميراث فرهنگی بازنشسته شده اند و جای خود را به کسانی داده اند که «هيچ اطلاعی از مفهوم ميراث باستانی کشور» ندارند.

پرويز ورجاوند می گويد: «ظاهرا در سميناری با حضور اين افراد تصميم گرفته شده که می توان سد را آبگيری کرد. اگر آقايان خرد لازم را به خرج می دادند وبا اختلاف حداقل يکسال سميناری برگزار می کردند که افراد صاحب نظر در آنجا اظهار نظر می کردند، شايد می توانستند اظهار نظر معقولی بکنند.»کاوشهای نمیه کاره و رها شده در تنگه بلاغی (عکس از کمیته نجات پاسارگاد)
برگزاری سمينار مورد اشاره دکتر ورجاوند نيز، با اعتراض جمع بزرگی از کارشناسان ميراث فرهنگی همراه بود؛ اعترض هايی که هيچ کدام به نتيجه نرسيد.


همزمان کميته بين المللی «نجات پاسارگاد» نيز با صدور بيانيه ای با ضمن اعتراض با آبگيری سد سيوند، از جوانان ايرانی مقيم بريتانيا خواسته است که برای بيان اعتراض خود، در تجمعی در مقابل موزه بريتانيا در لندن جمع شوند.

در اين بيانيه، تلاش دولت جمهوری اسلامی ايران برای به زير آب بردن تنگه بلاغی، «آغاز دور تازه مبارزه ای» خوانده شده که با به نوشته اين بيانيه «فرهنگ ستيزی ها و ويرانگری بشری» در جريان است.

در بيانيه کميته «نجات پاسارگاد» آمده است: «اين کميته همچنان اعلام می کند که مسئوليت هر خطری که متوجه هر تکه از آثار ملی و بشری ايران زمين شود، به طور مستقيم به دولت و کل حاکميت کنونی ايران برمی گردد. بی شک همه کسانی که در اين فاجعه عظيم ملی و بشری شرکت کنند، نه تنها زمانی بايد از نظر حقوقی جوابگوی اعمالشان باشند بلکه نام آن ها نيز برای هميشه در کنار ننگين ترين نام های تاريخ ايران در حافظه ملت ما ثبت خواهد شد .»

به گفته وزير نيروی دولت جمهوری اسلامی ايران، آبگيری سد سيوند، همزمان با آغاز جشن های ده روز سالگرد پيروزی انقلاب ايران، از روز دوازدهم بهمن ماه آغاز خواهد شد.

از راست به چپ:حاتمی,دکتر پرويز ورجاوند محمدصالحی زاده، مهندس کورش زعيم،احمد باطبی,نعمتی
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
بولتن جبهه ملی ایران

بااندوه بی پایان به آگاهی همه دوستان و ملت ایران می رسانیم که دکتر پرویز ورجاوند، عضو هیئت رهبری و سخنگوی جبهه ملی ایران، امروز بامداد بطور ناگهانی دچار سکته شده زندگی را بدرود گفتند.

جزئیات و برنامه آیین ها تشییع و ختم متعاقبا" به آگاهی خواهد رسید.

دفتر مردمداری جبهه ملی ایران
19 خرداد 1386
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
دکترپرویز ورجاوند، فرزند شايسته ملت ايران
و از پيروان صدیق دکتر محمد مصدق و جبهه ملی ایران به ابديت پيوست.

دکترپرویز ورجاوند ، فرزانه انسانی که خورشيد فروزان وجودش از سال های پيکار نهضت ملی شدن صنايع نفت ايران شکل گرفته بود تا صبحگاهشنبه 19 خرداد 1386همچنان فرا راه آزادگان و عاشقان ميهن شد.
زنده ياد دکترپرویز ورجاوند سازمان دهی مبتکر و آموزگاری خردمند برای هم رزمان و دوستان مبارز خويش بود. چه در دوران نظام خودکامه پادشاهی و چه در زمان استبداد مذهبی ، ورجاوندهيچ گاه از مبارزه برای تحقق آرمان های ملی و رهايی ميهن از استبداد و استعمار و رسيدن به آزادی و رفاه طبقات محروم ايران از پای نايستاد و نا اميد نشد.
دکتر پرویز ورجاوند در همه دوران زندگی پرافتخار خويش مدافع خستگی ناپذير منافع ملی ايران بود. او اعتماد به نفس ملی را كه در پرتو نهصت ملی شدن صنعت نفت به رهبری دکتر مصدق آموخته بود، در عمل بکار بسته و نشان داد كه ميتوان در همه زمينه ها به مبارزه با استبداد و استعمار رفت.
متاسفانه بیماری مجال خدمت بیشتر به مردم ایران را از وی گرفت و نتوانست ماموریت نا تمام خود را دردفاع از مردم و سرزمین ایران به سرانجام برساند و قلبی که مالامال از عشق به ميهن و در آرزوی همبستگی همه نيروهای ملی و ايران دوست بود ، زیرمسولیت های سنگین سیاسی و فشارهای متعدد حکام جمهوری اسلامی در به ناگاه در صبحگاه شنبه 19 خرداد 1386 از حرکت باز ايستاد..
فقدان اين چهره ملی پر تلاش، براي مجموعه نیروهای ملی و وطن دوست سخت و ناگوار است، او در كنار نهال برومند نهصت ملی، مظهر توانستن و شدن بود.
جبهه ملی ایران- اروپا با اندوهی وصف ناپذیر، ضایعه دردناک و جبران ناپذیردرگذشت دکترپرویز ورجاوند، عضو شورای مرکزی ، شورای رهبری و سخنگوی جبهه ملی ایران رابه خانواده محترم ایشان ، ملت ایران ، جبهه ملی ایران و دوستان ایشان تسلیت می گوید.
روابط عمومی جبهه ملی ایران - اروپا
شنبه 19 خرداد ماه 1386

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما