استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
پیشنهاد اروپا آخرین تلاش براى حل مسالمت‌آمیز مناقشه اتمى ايران - داود هرميداس باوند
27 اردیبهشت 1385       بازگشت به صفحه قبل 
داود هرميداس باوند: پیشنهاد اروپا آخرین تلاش براى حل مسالمت‌آمیز مناقشه اتمى ايران است

27 اردیبهشت 1385 dw

جزييات پيشنهاد سه كشور اروپايى آلمان، فرانسه و انگلستان كه حاوى مشوق‌هايى براى ايران است، ظرف چند روز آينده روشن خواهد شد. وزيران خارجه كشورهاى عضو اتحاديه اروپا، ديروز (دوشنبه ۱۵ ماه مه) در بروكسل پايتخت بلژيك تشكيل جلسه دادند و از جمله به بررسى راههاى تشويق ايران به پذيرش خواستهاى شوراى امنيت پرداختند.

آيا پيشنهاد اخير اروپا آخرين شانس جمهورى اسلامى براى حل ديپلماتيك مناقشه هسته‌اى‌ست؟ در صورت عدم پذيرش اين طرح از سوى ايران، واكنش روسيه و چين چه خواهد بود؟ دكتر داود هرميداس باوند استاد علوم سياسى و كارشناس روابط بين‌الملل در مصاحبه‌اى با صداى آلمان، به پرسشهايى از اين دست پاسخ داده است.

مصاحبه‌گر: بهنام باوندپور

دویچه‌وله: دکتر باوند، همانطور که در بیانیه‌‌ اخیر شورای اتحادیه اروپا هم دیده می‌شود، بعید به‌نظر می‌رسد که اروپایی‌ها بر سر توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران کوتاه بیایند. حالا، با وجود درنظرگرفتن مشوق‌های اقتصادی‌، هسته‌ای و حتا تضمین‌های امنیتی در پیشنهاد اروپایی‌ها برای ایران، فکر می‌کنید واکنش جمهوری اسلامی ادامه‌ی منطقی همان اظهارات آقای احمدی‌نژاد مبنی بر بی‌اهمیت خواندن نشست وزیران خارجه آلمان، فرانسه و انگلستان خواهد بود، و یا اینکه امکان دارد ایران کمی از مواضع خودش عدول بکند؟

داود هرمیداس باوند: فکر می‌کنم برای اینکه موضوع به یک نتیجه برسد، باید برای غنی کردن، یک نکته‌ی کوچکی به نفع ایران پیش‌بینی بشود. ولی در هرحال پیشنهاد اروپا، به نظر من آخرین تلاشی‌ست که صورت می‌گیرد در جهت حل مسالمت‌آمیز این مشکل و اگر، به هر دلیلی، پیشنهاد اروپا رد بشود، فکر می‌کنم که روند مسئله‌ ایران گریزناپذیر کشیده می‌شود به شورای امنیت یا در هرحال اگر هم خارج از سازمان ملل باشد،‌ در جهت تصمیماتی‌ست جدی‌تر، بصورت تحریم یا فراتحریم در آینده نسبتا دور. انتظار این است که ایران هم تعدیلی در موضع اساسی خودش در پیش بگیرد...

دویچه‌وله: دکتر باوند،‌ یعنی شما فکر می‌کنید که اروپا ممکن است بر سر توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران کوتاه بیاید و تا حدودی این را تعدیل بکند؟

داود هرمیداس باوند: فکر می‌کنم، در مورد غنی‌سازی احتمالا اروپایی‌ها پیشنهادی دارند شبیه پیشنهاد روسیه، یعنی یک کنسرسیومی این کار را انجام بدهد...

دویچه‌وله: بنابراین، غنی‌سازی اورانیوم در ایران برای اروپا، فکر می‌کنید منتفی‌ست؟

داود هرمیداس باوند: ظاهرا تا بحال تاکید کرده‌اند که از نظر آنها باید این توقف یا تعلیق بصورت کلی باشد، در تمام زمینه‌ها. اما، من فکر می‌کنم، اگر مسئله‌‌ی غنی‌سازی را در سطح تحقیقاتی که معمولا تا ۵درصد استاندارد قبول‌شده‌ی کنوانسیون منع گسترش سلاحهای هسته‌ای «ان.پی.تی» است، اگر بپذیرند و بعد در سطح بالاتر که مسئله‌ی اصلی غنی‌سازی‌ست به یک کنسرسیوم بین‌المللی واگذار بشود، یا بکلی ایران بپذیرد که به حال تعلیق دربیاورد، من فکر می‌کنم، راه‌حلی‌ست برای طرفین که احتمالا امتیازاتی هم که اروپایی‌ها بصورت کلی مطرح کرده‌اند، می‌تواند مشوق قابل قبولی باشد.

دویچه‌وله: حالا دکتر باوند، مشکل اصلی همین جاست، همانطور که گفتم در بیانیه اخیر شورای اتحادیه اروپا هم آمده، که حتا غنی‌سازی در سطح تحقیقاتی را هم در ایران تا مرحله‌ی اعتمادسازی کامل از طرف ایران منتفی می‌دانند!

داود هرمیداس باوند: اعتمادسازی، اگر باشد، یک مسئله است. چون، اگر خاطرتان باشد، این اعتمادسازی را در اولین قطعنامه شورای حکام آورده بود، یعنی تعلیق تا زمانیکه مسجل بشود که اقدامات ایران صرفا برای مقاصد صلح‌جویانه است. ولی در قطعنامه‌های اخیر دیگر به اینصورت بود که تعلیق باید دائمی، کامل و در تمام زمینه‌ها باشد. حالا، اگر پیشنهاد اروپا بازگشت بکند که این تعلیق تا زمانی باشد که اعتماد لازم حاصل بشود که قصد و نیت و اقدامات ایران صرفا برای مقاصد صلح‌جویانه است، خوب، این یک تعریف دیگری دارد و با آخرین قطعنامه‌های شورای حکام آژانس فرق دارد. بنابراین، ممکن است زمینه‌ای برای تفاهم بوجود بیاورد.

دویچه‌وله: دکتر باوند، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در مورد واکنش ایران به پیشنهاد اروپایی‌ها گفته است که «امیدوارم در ایران به اندازه کافی افراد خردمندی باشند که واکنشی بجز واکنش احمدی‌نژاد داشته باشند». فکر می‌کنید اروپا اصولا از آقای احمدی‌نژاد قطع امید کرده و وزیر خارجه آلمان مقام یا مقاماتی خاص از جمهوری اسلامی را مخاطب قرار داده باشد؟

داود هرمیداس باوند: من فکر می‌کنم، بیشتر نظرشان آقای رفسنجانی و گروه ایشان است و معتقدند که ایشان وارد صحنه بشوند، یعنی موضع انتقادی بگیرند و بصورت جدی مطرح کنند که مصالح ایران اقتدا می‌کند که ما این نوع توافق را بپذیریم، وگرنه غیر از داخل سیستمی که باید جناحی موضع متفاوت اتخاذ کند، که آنهم ظاهرا آقای رفسنجانی قرار بود که در جهت حل مسالمت‌آمیز اقدام بکند، كسان ديگر نيستند. بنابراین، به نظر من، خطابش به گروه آقای روحانی و رفسنجانی و اینها‌ست.

دویچه‌وله: خاویار سولانا، مسئول روابط بین‌الملل اتحادیه اروپا اعلام کرده، پیشنهاد اروپایی‌ها به شکلی مطرح شده که چنانچه هدف ایران دسترسی به فنآوری هسته‌ای برای تولید انرژی باشد، نمی‌تواند به‌سادگی آنرا رد بکند. فکر نمی‌کنید با ارائه چنین طرحی حلقه علیه ایران بازهم تنگ‌تر خواهد شد؟

داود هرمیداس باوند: شکی در اين نیست! من قبلا هم گفتم، این آخرین تلاشی‌ست که در جهت حل مسالمت‌آمیز ارائه می‌شود و احتمالا اگر ایران نپذیرد، بزودی بر سر یک دو راهی تصمیم قرار می‌گیرد. بنابراین، این پیشنهادی را که شده است، اگر ایران نپذیرد، مسئله کشیده می‌شود به یک روند متفاوتی. یعنی بسوی مجازات‌هایی علیه ایران، خواه در چارچوب شورای امنیت باشد، یا احتمالا یک زمینه‌ی مشروعی ایجاد بکند که اگر از طریق شورای امنیت، به دلایلی ممکن نباشد، یک اقدامات دسته‌جمعی خارج از سازمان ملل انجام بگیرد با بهره‌گیری از سابقه‌ی قطعنامه‌ی اتحاد برای صلح. بنابراین من فکر می‌کنم، این پیشنهاد واقعا نقطه‌ عطفی خواهد بود برای ایران، كه در صورت پذیرش‌ به نقطه‌ی مطلوبی خواهد رسید یا در رد‌ش، و یا شکل سوم این است که علی‌الاصول آن را بپذیرد با تغییرات بسیار محدودی.

دویچه‌وله: به نظر شما، در صورتیکه ایران طرح اروپا را رد بکند، روسیه و چین ممکن نیست چاره‌ای نداشته باشند، مگر اینکه مواضع خودشان را بسیار بیشتر با آمریکا و اروپا همخوان بکنند؟

داود هرمیداس باوند: بدون تردید! یعنی اگر پیشنهادات اروپا را، آنچنان که آقای سولانا اظهار داشته که یک پیشنهاد بسیار گسترده‌ای‌ست، ایران رد بکند، روسیه و چین هم بدون تردید موضع خودشان را، اگر کاملا و صددرصد تغییر ندهند، بدون تردید تعدیل می‌کنند، چون آنها هم در مورد عدم توسعه غنی‌کردن اورانیوم اتفاق‌نظر دارند.
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما