استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
زنان
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
7 زن ایرانی در آستانه سنگسار
12 مهر 1385       بازگشت به صفحه قبل 
خطر سنگسار چندین زن ایرانی، اطلاعيه عفو بين الملل
عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به سرنوشت چندین زن ایرانی از جمله پریسا، خیریه، شمامه قربانی، کبرا نجار، صغرا مولایی و فاطمه که در خطر اعدام به وسیله ی سنگسار هستند، ابراز نگرانی کرده است:


عمومی

۲٨ سپتامبر ۲۰۰۶

مجازات اعدام/سنگسار

ایران پریسا
ایران
خیریه
شمامه قربانی (به نام ملک نیز شناخته می‌شود )
کبرا نجار
صغرا مولایی
فاطمه

زنانی که در بالا نام برده شده‌اند در خطر اعدام به وسیله سنگسار هستند

پریسا در آوریل ۲۰۰۴ در حال کار به عنوان یک روسپی در شیراز دستگیر شده است. او در بازجویی‌های اولیه به اتهام زنای محصنه اعتراف کرده و ادعا کرده که شوهرش به دلیل فقر، او را به روسپیگری ‌واداشته است. دادگاه او در ژوئن ۲۰۰۴ برگزار شد و در جریان آن، او اعترافش را پس گرفته است. علارغم این، در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۴ شعبه ۵ دادگاه جنایی استان فارس او را به دلیل زنای محصنه به مرگ با سنگسار محکوم کرده است. در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۵، شعبه ٣۲ دیوان عالی‌ کشور حکم را تأیید کرد. پرونده او در حال حاضر از طرف دیوان عالی کشور تحت بازنگری است. پریسا در زندان عادل‌آباد شیراز زندانی است .

ایران، یک عرب اهوازی از ایل بختیاری، به قرار اطلاع موقعی که با پسر همسایه در حیاط خانه‌اش صحبت می‌کرده است از سوی شوهرش با چاقو تحت حمله قرار می‌گیرد. او به شدت صدمه می‌بیند و در حال خونریزی بی‌هوش روی زمین می‌افتد. در حالی که او بیهوش بوده ، ادعا شده است که مرد همسایه شوهر او را با کارد خودش می‌کشد. در بازجویی پلیس از ایران در مورد قتل، گفته شده که او به زنای محصنه با پسر همسایه اعتراف کرده است. ولی او بعدا اعتراف خود را پس گرفته است. یک دادگاه در خوزستان او را به عنوان شریک جرم در قتل شوهرش به پنج سال زندان و به خاطر زنای محصنه به اعدام با سنگسار محکوم کرده است. دیوان عالی کشور حکم را در آوریل ۲۰۰۶ تأیید کرده است. وکیل او نسبت به حکم تقاضای فرجام کرده است. او در زندان سپیدار در شهر اهواز زندانی است .

خیریه یک عرب اهوازی، گفته شده که از سوی شوهرش تحت خشونت خانوادگی‌ قرار داشته است. او متهم شده که با یکی از بستگان شوهرش رابطه برقرار کرده و او بعدا شوهر خیریه را کشته است. او در شعبه ٣ دادگاه بهبهان در خوزستان، جنوب غرب ایران، به عنوان شریک جرم در قتل شوهرش به مرگ و به خاطر زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است. خیریه هرگونه نقش در قتل شوهرش را منکر شده ولی به زنای محصنه اعتراف کرده است. حکم تأیید شده، و به قرار اطلاع، پرونده برای‌ اجازه اجرا به رییس قوه قضائیه ارجاع شده است. خیریه در مورد سرنوشتش، گفته است «من حاضرم به دار آویخته شوم، ولی من را نباید سنگسار کنند. آن‌ها آدم را خفه می‌کنند و آدم می‌میرد، ولی این که به سر آدم سنگ بزنند خیلی سخت است .»

شمامه قربانی (که به نام ملک نیز شناخته می‌شود) در ژوئن ۲۰۰۵ دستگیر و در دادگاهی در ارومیه در ژوئن ۲۰۰۶ به خاطر زنای محصنه به اعدام به وسیله سنگسار محکوم شده است. بنا به گزارش‌ها او در زندان ارومیه است. به قرار اطلاع، برادران و شوهرش مردی را که در خانه او دیده بودند به قتل رسانده‌اند و او نیز نزدیک بوده است زیر ضربات چاقوی آنان کشته شود. به قرار اطلاع، پرونده او در حال بازرسی مجدد است .

کبرا نجار که در زندان تبریز در شمال غرب ایران زندانی است، در خطر فوری اعدام قرار دارد. او به عنوان شریک جرم در قتل شوهرش به هشت سال زندان و به خاطر زنای محصنه به اعدام با سنگسار محکوم شده است. او قرار بود پس از گذراندن مدت زندانش که دو سال پیش پایان یافته است اعدام شود. به قرار اطلاع، او طی نامه‌ای از کمیسیون قضایی عفو تقاضا کرده است که در محکومیت اعدام به وسیله سنگسار او تخفیف دهند و منتظر نتیجه آن است. گفته شده که کبرا نجار به وسیله شوهرش که معتاد به هروئین بوده و او را به شدت می‌زده به روسپیگری وادار شده بوده است. در ۱۹۹۵، پس از ضربات سختی که از شوهرش خورده بود، او به یکی از مشتریانش گفته که می‌خواهد شوهرش را بکشد. بعد، ادعا شده است که کبرا آن مشتری را سر یک قرار قبلی می‌برد و او شوهر کبرا را می‌کشد. او به اعدام محکوم شد، ولی خانواده مقتول با گرفتن دیه او را بخشیدند .

صغرا مولایی به عنوان شریک جرم در قتل شوهرش عبدالله در ژانویه ۲۰۰۴ به ۱۵ سال زندان و به خاطر زنای محصنه به اعدام با سنگسار محکوم شده است. در جریان بازجویی او گفته است «شوهرم مرتبا مرا زجر می‌داد. علارغم این، من قصد کشتن او را نداشتم. در شب حادثه ... پس از این که علیرضا شوهر مرا کشت، من ترسیدم در خانه بمانم چون فکر می‌کردم برادرشوهرهایم مرا می‌کشند. این بود که با علیرضا فرار کردم.» علیرضا به خاطر قتل شوهر صغرا مولایی به اعدام و به خاطر «روابط نامشروع» به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. احکام یادشده در دیوان عالی‌کشور تحت رسیدگی است. به قرار اطلاع، صغرا مولایی در زندان رجایی‌شهر کرج نزدیک تهران زندانی است .

در مه ۲۰۰۵، شعبه ۷۱ دادگاه جنایی استان تهران فاطمه را (که نام خانوادگی‌اش دانسته نیست) به عنوان شریک جرم در قتل به قصاص و به خاطر «رابطه نامشروع» با مردی به نام محمود به اعدام با سنگسار محکوم کرده است. شوهرش به به عنوان شریک جرم در قتل محمود به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پرونده در حال حاضر در دیوان عالی‌ کشور تحت رسیدگی است. بنا به یک گزارش در روزنامه اعتماد در مه ۲۰۰۵، درگیری بین محمود و شوهر فاطمه اتفاق افتاده بود. فاطمه اعتراف کرده که طنابی را دور گردن محمود بسته و این باعث خفگی او شده است. او ادعا کرده که فقط می‌خواسته دست و پای محمود را پس از این که بیهوش شده است ببندد و او را تحویل پلیس بدهد .
اطلاعات زمینه‌ای
عفو بین ‌الملل از دو مورد دیگر حکم اعدام به وسیله سنگسار آگاه شده است: اشرف کلهری (به سند زیر و به‌روز ) و حاجیه اسماعیل‌وند UA ۲۰٣/۰۶, MDE ۱٣/۰٨٣/۲۰۰۶, ۲۷ July ۲۰۰۶ شده‌ های آن مراجعه فرمایید
.( و به‌روز شده‌ های آن مراجعه فرمایید UA ٣٣۶/۰۴, MDE ۱٣/۰۵٣/۲۰۰۴, ۱۶ December ۲۰۰۴ ( به سند
رییس قوه قضائیه در دسامبر ۲۰۰۲ اعلام کرد که کاربرد سنگسار قطع شده است، ولی گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمالا یک زن و یک مرد در مه ۲۰۰۶ سنگسار شده‌اند .

اقدام توصیه شده: لطفا تقاضاهای خود را هرچه زودتر به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی یا به زبان خودتان بفرستید :
- بخواهید که حکم اعدام به وسیله سنگسار در مورد هفت زن نام‌برده بالا به فوریت تخفیف پیدا کند،
- مخالفت بی قید و شرط خود با مجازات اعدام را به عنوان یک مجازات د رحد نهایی خشن، غیر انسانی و تحقیرکننده و ناقض حق حیات بیان کنید،
- به خاطر مقامات ایرانی بیاورید که کمیته حقوق بشر سازمان ملل (در مورد پرونده تونن در برابر استرالیا) تصریح کرده است که تخلف جنایی شناختن زنا و زنای محصنه با استانداردهای بین المللی حقوق بشر هم‌خوانی ندارد. بنا بر این، حکم اعدام به وسیله سنگسار برای زنای محصنه، بر اساس ماده ۶(۲) میثاق بین المللی حقوق مدنی، و سیاسی که می‌گوید حکم اعدام «فقط در مورد شدیدترین جنایات» مجاز است، نقض تعهدات ایران بشمار می‌رود،
- بخواهید که به عنوان گام مثبتی در جهت اجرای قوانین و استانداردهای بین المللی مربوط به حفظ حقوق بشر، اعدام به وسیله سنگسار در ایران لغو شود .

تقاضاها به
رهبر جمهوری اسلامی
حضرت آیت‌ الله سید علی ‌خامنه‌ای،
دفتر رهبری، خیابان شهدا، قم، جمهوری اسلامی ایران
[email protected] یا [email protected] ایمیل :
عنوان: حضرت آیت‌الله

رییس قوه قضائیه
حضرت آیت‌ الله محمود هاشمی ‌شاهرودی،
وزارت دادگستری، پارک شهر، تهران، جمهوری اسلامی ایران
ایمیل: لطفا از طریق فرم نظرخواهی در صفحه فارسی سایت اینترنتی زیر ایمیل بفرستید
http://www.iranjudiciary.org/contactus-feedback-fa.html
عنوان: حضرت آیت‌الله

کپی به: نماینده رسمی دیپلماتیک ایران در کشور خودتان

لطفا به فوریت تقاضاهای خود را بفرستید. اگر پس از ۹ نوامبر ۲۰۰۶ تقاضایی می‌فرستید لطفا با دبیرخانه عفو بین الملل چک کنید .
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما