استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
اخبار ايران
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
جای خالی ایران در پروژه تولید برق در کویرهای جهان
4 مرداد 1391       بازگشت به صفحه قبل 


جای خالی ایران در پروژه تولید برق در کویرهای جهان


بنیاد "دیسرتک"، بنیادی است که با همکاری پژوهشگران انرژی‌های تجدیدپذیر، سیاستمداران و کارشناسان اقتصادی بین‌المللی تبدیل انرژی خورشیدی کویرها به برق را دنبال می‌کند. دیزرتک کویرهای ایران را مناسب سرمایه‌گذاری می‌داند.


در صفحه آغاز وب‌سایت "بنیاد دیسرتک" آمده است: «انرژی‌ای که کویرهای زمین در مدت شش ساعت از تابش خورشید دریافت می‌کنند از نیاز سالانه تمام آدم‌های کره‌زمین بیشتر است.»

بنیاد دیسرتک ‎آغاز سال ۲۰۰۹ میلادی در آلمان تأسیس شد. این بنیاد از یک شبکه‌ای جهانی از پژوهشگران، سیاستمداران، و کارشناسان اقتصادی تشکیل شده که پروژه اصلی "دیسرتک"، یعنی تبدیل انرژی خورشیدی کویرها به برق را طراحی کرده‌اند.

بنیاد دیسرتک اکنون با همکاری شرکت‌های بین‌المللی و خصوصی در پی اجرای سریع این پروژه بزرگ است. در حال حاضر بیش از ۳۰ شبکه محلی با این بنیاد همکاری می‌کنند.
آخرین گرافیک پروژه دیسرتک که مکان‌های مناسب تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی و بادی را نشان می‌دهد

علاوه بر کویرهای شمال آفریقا که در طرح اولیه مطرح شده بودند، مناطق تاز‌ه‌ای در خارومیانه و شرق آسیا به این پروژه افزوده شدند.

توجه کارشناسان بین‌المللی به ظرفیت کویرهای ایران

در گرافیکی که در صفحه سازما‌ن‌های فعال در بنیاد دیسرتک در وب‌سایت این بنیاد منتشر شده، شبکه‌ای از نیروگاه‌های خورشیدی در مناطق کویری شمال آفریقا و خاومیانه مشاهده می‌شوند.

صدور برق این شبکه به اروپا بازده اقتصادی قابل توجهی برای کشورهایی خواهد داشت که در این شبکه واقع شده‌اند. در نمودار پیشین این شبکه، نیروگاهی نیز در جنوب ایران در نظر گرفته شده بود. این نیروگاه به نیروگاه‌های عراق، ترکیه و سپس شبکه برق اروپا متصل می‌شد.

میشاییل اشتراوب مسئول روابط عمومی این بنیاد در گفتگو با دویچه‌وله تأکید می‌کند که گرافیک‌های این بنیاد نمادین هستند و مناطق دارای پتاسیل بالا برای اجرای این پروژه بر اساس پژوهش‌های بنیاد دیزرتک بر روی آن ثبت می‌شوند.

میشاییل اشتراوب البته تصریح می‌کند: «ایران ظریفت بسیار بالایی برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی دارد و به همین منظور هم در این گرافیک ثبت شده است. اما ما در حال حاضر هیچ ‌طرحی برای ایران نداریم.»

مسئول روابط عمومی بنیاد دیسرتک خاطر نشان می‌کند که این بنیاد ‎در درجه نخست جوامع مدنی و‎ سیاستمداران محلی را از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی آگاه می‌کند.

کارشناسان دیسرتک سپس تلاش می‌کند شرایط لازم برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در کویرها و اتصال به شبکه‌ای انتقال انرژی را فراهم کند. میشاییل اشتراوب می‌افزاید: «در مورد ایران این بستر اولیه فراهم نیست.»

سایه سنگین برنامه اتمی بر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

پافشاری مقامات جمهوری اسلامی بر استفاده از انرژی اتمی و مناقشه جهانی بر سر برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران، انزوای ایران در محافل بین‌المللی و عدم تمایل نهادهای فعال در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر برای فعالیت در این کشور را به همراه داشته است.

میشاییل اشتراوب ابزار امیدواری می‌کند که تعدیل سیاست کنونی مقامات جمهوری اسلامی و جلب اطمینان نهادهای بین‌المللی امکان همکاری بنیاد دیسرتک با این کشور را فراهم کند. وی برای مثال به موفقیت پروژ‌ه‌های تازه این بنیاد در شرق آسیا اشاره می‌کند که در یک سال اخیر رشد قابل توجهی داشته‌‌اند.
یکی از نیروگاه‌های خورشیدی پیشرفته اسپانیا که با همکاری کارشناسان دیسرتک طراحی و ساخته شده استبه عنوان مثال در ژاپن، یک سال پس از فاجعه اتمی نیروگاه فوکوشیما پروژه‌تاز‌ه‌ای آغاز شده است که با شتاب بسیار در حال پیشرفت است. دیزرتک با همکاری یک دانشگاه بریتانیایی نیز تحقیق جامعی در مورد ظرفیت‌های مغولستان انجام داده است.

اشتراوب در مورد این پژوهش می‌گوید: «این تحقیق جدیدترین کار تحقیقاتی بنیاد است که نتیجه آن به طور کامل در سایت اینترنتی ما منتشر خواهد شد. در این تحقیق ظرفیت‌های این منطقه بررسی شده‌اند.‎ در گام بعد باید با همکاری شرکت‌های ژاپنی و چینی طرح ساخت شبکه و انتقال برق تولید شده به شهرهای بزرگ تدوین شود.»

پیشنهاد سیاستمداران آلمانی برای حمایت از ایران

تشویق جمهوری اسلامی به سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر طرحی است که از سوی سیاستمداران آلمانی نیز حمایت می‌شود. نمایندگان حزب سبزها در مجلس بوندس‌تاگ آلمان چندی پیش با انتشار بیانیه‌ای از دولت آلمان و اتحادیه اروپا خواستند تا کمک‌های لازم را در زمینه فراهم آوردن زمینه‌های بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران فراهم آوردند تا این کشور از این راه برای پیش‌برد اهداف زیرساختی خود استفاده کند.

dw.de
صفحه ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر

انرژی‌ اتمی، گران‌تر از آنچه ادعا می‌شود

ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های خورشیدی
در این بیانیه که سوم خرداد (۲۳ مه) در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، هانس یوزف فل، کارشناس انرژی و امید نوری‌پور، کارشناس روابط خارجی حزب سبز‌های آلمان ادعای جمهوری اسلامی در مورد ‎ممکن بودن توسعه‌ی ایران تنها از راه بهر‌ه‌داری از انرژی اتمی را "اشتباه و مردود" خواندند.

آن‌ها تصریح کردند: «ایران به طور متوسط در سال از تابش خورشیدی بسیار بالایی برخوردار است که این میزان تابش تقریبا بازده سالانه برای سیستم‌های فتوولتائیک (سیستم‌های تبدیل‌کننده انرژی خورشیدی به انرژی الکتریسیته) را دو برابر می‌کند.»

نمایندگان سبزها پیشنهاد حمایت‌های مشاوره‌ای و کمک‌‌ها لجستیکی به ایران برای ساخت تأسیسات مورد نیاز در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر را مطرح کردند .آلمان از تولیدکنندگان مطرح سیستم‌های فتوولتائيکی است که در کویرها نصب می‌شود.

در این سیستم، صفحات سولار انرژی خورشیدی را متراکم و به لوله‌های استوانه‌ای حاوی یک نوع مایع روغنی در مرکز صفحه منتقل می‌‌کنند.

حرارت موجب می‌شود، آبی که در مجاورت این مایع قرار دارد گرم شود و بخار حاصل از آن توربین‌های تولید برق را به چرخش درآورد. برق ایجاد شده سپس توسط خطوط انتقال برق و کابل‌های برق فشار قوی به مصرف‌کننده می‌رسد.

وظیفه دولت‌ها در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی

به عقیده پاول فان زون، مدیر بنیاد دیسرتک اجرای پروژه بزرگ این بنیاد نیازمند اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی توسط دولت‌هاست. به گفته مدیر بنیاد دیسرتک بسیاری از کشورها، از جمله تونس، لیبی، مصر، الجزایر و مراکش اینک به ضرورت بی‌نیازی از نفت و گاز و روی آوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر واقف شده‌اند.

نخستین نیروگاه‌های مربوط به پروژه‌ی دیسرتک نیز در مراکش تأسیس خواهند شد. این نیروگاه‌ها بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید خواهند کرد. در این تأسیسات نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی، سیستم فتوولتائیک و انرژی بادی به خدمت گرفته خواهد شد. به گفته‌ی پاول فان زون، این تأسیسات می‌تواند هم برای مراکش و هم برای صدور به اروپا برق تولید کند.
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما