استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دریادار مدنی
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
احمد مدنی دريادار و نامزد اولين انتخابات رياست جمهوری ايران درگذشت/ مسعود بهنود
26 بهمن 1384   بی بی سی   بازگشت به صفحه قبل 


مسعود بهنود
روزنامه نگار مستقل

احمد مدنی دريادار سابق، اولين وزير دفاع بعد از انقلاب و نامزد اولين انتخابات رياست جمهوری ايران در 71 سالی، بعد از بيست و هفت سال تبعيد، همزمان با بيست و هفتمين سالگرد انقلاب ايران، در اثر سرطان در ايالات متحده درگذشت.
دريادار احمد مدنی که در سال های آخر از سوی جمعی از هواداران نهضت ملی نفت به دبيرکلی جبهه ملی برون مرزی برگزيده شده بود، از اميران نيروی دريائی دوران پادشاهی بود که در عين حال دکترای حقوق سياسی داشت.

آخرين سمت وی در دوران پادشاهی فرماندهی نيروی دريائی هرمزگان [بندرعباس] بود که در همان جا به جهت گزارشی که از يک سخنرانی انتقادآميز وی به پادشاه داده شد از مناصب خود خلع و بازنشسته گرديد. وی تا زمان پيروزی انقلاب ضدسلطنتی به تدريس در دانشگاه محل زادگاه خود [کرمان] پرداخت.

دکتر احمد مدنی که به داشتن تمايلات ناسيوناليستی شهرت داشت در آستانه انقلاب به يک جمع از نظاميان سابق پيوست که با انقلابيون به همکاری مشغول شدند و در پائيز سال 57 کميته ای را تشکيل دادند که سرلشکر ولی قره نی [رييس پيشين رکن دو ستاد ارتش و اولين رييس ستاد ارتش جمهوری اسلامی]، سرهنگ عزيز اميررحيمی و سرهنگ توکلی از ديگر اعضای آن بودند.

اين گروه در پيوند دادن بعضی از فرماندهان نظامی با سران انقلاب نقش های موثری ايفا کردند و با انتصاب مهندس مهدی بازرگان به رياست دولت موقت از جانب وی به سمت های حساس نظامی گمارده شدند. دکتر احمد مدنی اولين وزير دفاع دولت موقت شد.

احمد مدنی در 275 روز دولت موقت مهندس بازرگان، علاوه بر وزارت دفاع استانداری خوزستان را هم به عهده گرفت و در همان سمت بود که با شورش های گسترده ای در خوزستان روبرو شد و به علت تلاش خود برای آرام کردن منطقه ای که به علت قرارداشتن چاه های نفت و بنادر اصلی اهميت اقتصادی و سياسی داشت مورد انتقاد گروه های عرب ايرانی قرار گرفت.

همزمان با قدرت گرفتن شورای انقلاب، و از آن جا که آيت الله خمينی با قرار گرفتن روحانيون در سمت های اجرائی مخالفت کرده بود، روحانيون عضو شورای انقلاب به معاونت چند وزارت خانه منصوب شدند و از جمله آيت الله خامنه ای [رهبر امروزی جمهوری اسلامی] معاونت مدنی در وزارت دفاع را عهده دار شد.

نامزد رياست جمهوری

دو ماه بعد از اشغال سفارت آمريکا در تهران و آغاز گروگان گيری پنجاه تن از آمريکائيان حاضر در سفارت که به استعفای دولت موقت مهندس بازرگان انجاميد، اولين انتخابات رياست جمهوری تاريخ ايران برگزار شد.

از ميان 124 نفری که برای به عهده گرفتن رياست دولت نامزد شدند، بيشترين تعداد متعلق به افراد هوادار نهضت ملی نفت بودند که حتی وقتی سرانجام ده تن برای رقابت باقی ماندند، از ميان آن ها ابوالحسن بنی صدر، دکتر احمد مدنی، داريوش فروهر، حسن حبيبی، صادق قطب زاده و محمد مکری کسانی بودند که سوابق همکاری با جبهه ملی داشته و در تبليغات خود به هواداری از نهضت ملی نفت در عين پذيرش رهبری آيت الله خمينی به عنوان رهبر کشور افتخار می کردند.

احمد مدنی به جز وفاداری به نهضت ملی نفت و رهبر آن دکتر محمد مصدق، در تبليغات انتخاباتی خود با شعار "مدنی کارگزار و يار جان برکف امام" بيشترين تاکيد را بر لغو قراردادهای نظامی ايران و آمريکا گذاشت که در دوران وزارت دفاع وی اعلام شده بود.

با اين همه دو روز مانده به برگزاری انتخابات، دانشجويان اشغال کننده سفارت آمريکا که در صحنه سياسی تاثيرگزارترين عامل شده بودند با انتشار اسنادی ادعا کردند که دريادار مدنی با مقامات آمريکائی روابطی داشته و گزارش های مثبتی درباره وی در ميان گزارش های به جا مانده در سفارت ديده می شود. اين تبليغات در جو به شدت ضدآمريکائی آن زمان، بيشترين نقش منفی را عليه وی بازی کرد.

در اين زمان نظرخواهی ها حکايت از آن داشت که با خارج شدن جلال الدين فارسی [ نامزد مورد حمايت حزب جمهوری اسلامی ] و مسعود رجوی [رهبر سازمان چريکی مجاهدين خلق و نامزد گروه های چپ ] شانس بيشتر با ابوالحسن بنی صدر و احمد مدنی است که بخش عظيمی از طبقه متوسط شهرنشين از مدنی حمايت می کردند.

با انتشار نتايج اولين انتخابات رياست جمهوری آشکار گرديد که با همه تبليغات منفی صورت گرفته عليه احمد مدنی، وی توانست دو ميليون و دويست هزار رای از ميان چهارده ميليون رای ريخته شده به صندوق ها را به خود اختصاص دهد و بعد از ابوالحسن بنی صدر کانديدای جامعه روحانيت مبارز [ که با ده ميليون و هفتصد هزار رای انتخاب شد] در مرتبه دوم قرار گيرد.

دريادار مدنی سال گذشته، همزمان با آخرين انتخابات رياست جمهوری ايران، در گفتگوئی با بخش فارسی بی بی سی فاش کرد که وقتی بعد از انتخابات برای آخرين بار در بيمارستان قلب به ديدار آيت الله خمينی رفت به او پيشنهاد شد که به عنوان نخست وزير به همکاری با اولين رييس جمهور بپردازد که وی به دليل اعتراض به رفتار گروه های انقلابی با وی در آستانه انتخابات، از قبول اين پيشنهاد سر باز زد.

به اين ترتيب دوران فعاليت های دولتی وی پايان گرفت و مدتی بعد همزمان با درگيری های داخلی و اوج گيری جنگ های خيابانی که ملی گراها با مخالفت شديد رهبر انقلاب و گروه های مذهبی روبرو شدند، وی نيز ناگزير شد از کشور خارج شود.

مبارزه در تبعيد

در خارج از کشور، احمد مدنی به ساماندهی يک گروه مخالف جمهوری اسلامی پرداخت و به ارسال پيام هائی برای نظاميان ايران مشغول شد که از آن ها می خواست با حفظ علاقه مندی خود به آرمان های نخستين انقلاب به مخالفت با جمهوری اسلامی بپردازند.

مدنی که به صراحت بيان و سلامت نفس در ميان رجال سياسی و نظامی کشور شهرت داشت، همزمان با افشای کمک های کشورهای خارجی به گروه های مخالف جمهوری اسلامی آشکار کرد که از اين کمک ها بهره برده است اما از آن ها به عنوان "قرض الحسنه " ياد کرد که با آزاد شدن کشور بازپرداخت خواهد شد.

دو سال پيش، همزمان با آشکار شدن مخالفت های درونی با دولت و جنبش اصلاحات، مدنی بار ديگر به فعاليت های سياسی رو آورد و به کوشش برای سامان دادن به جبهه ملی ايران پرداخت که در خارج از کشور به چند شعبه منشعب شده بود. در اولين کنگره اين جبهه تازه، دعوت شدگان احمد مدنی را به عنوان يک نظامی وفادار به آرمان های ملی به دبيرکلی برگزيدند، عنوانی که آن را تا آخر عمر حفظ کرد.

مدنی علاوه بر داشتن تحصيلاتی در حقوق و جغرافيای سياسی، طبع شعر داشت و مجموعه ای از اشعار از وی به جا مانده است و دو جلد جغرافيای سياسی جهان از جمله تاليفات اوست. وی در آخرين اشعار خود آرزو کرده که پيکرش به ايران و زادگاهش کرمان بازگردانده شود.

دکتر احمد مدنی سرانجام همزمان با بيست و هفتمين سالگرد انقلابی که يک سال را به حمايت از آن، و ربع قرن را به مبارزه با آن مشغول بود، به علت سرطان لوزالمعده در بيمارستانی در لس آنجلس درگذشت.


بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما