استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
اندیشگاه ملی/ آریان پور
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
نیروهای بسیج درایران-امیر هوشنگ آریان پور
25 شهریور 1385       بازگشت به صفحه قبل 

نیروهای بسیج درایران

در پنجم آذرماه سال 58 13، آیت الله خمینی فرمان تشکيل بسيج را صادروتوجیه او درفرمانش چنین بود : " يک مملکت بعد از چند سالي که بيست ميليون جوان دارد بايد بيست ميليون تفنگدار داشته باشد و بيست ميليون ارتش داشته باشد "
بدنبال صدورفرمان خمینی ، بسیاری ازجوانان ونوجوانان آنروز بمنظور ياري رساندن به افراد کميته های انقلاب در حفظ امنيت شهرها ونیزرويارويي ویاخنثي سازي توطئه هاي ضدانقلاب خودرا به کمیته ها ویامساجدمحل معرفی وعملاً نقش موثری را درهدفهای تثبیت انقلاب ایفا نمودند.
با شروع جنگ ایران وعراق در شهريور 59 13 ، برای پشتیبانی و تهیه و تدارک نیرو و لوازم برای حمایت از نیروهای خط مقدم جنگ، ایجاد و سازماندهي نيروهاي داوطلب ،که ابتدا بنام "پایگاههای بسیج مستضعفین " شهرت یافت بمورداجرا گذارده شد.
درمیان داوطلبان اعزام به جبهه جنگ از نوجوان 13 ساله تا پيرمرد 80 ساله مشاهده می شد.وازآنجا که آنها فاقدآموزشهای نظامی بودند ، تلفات سنگین جنگ متوجه آنها بود.

پس ازخاتمه جنگ ،چون دولت قادر بجذب همه بازگشتگان ازجبهه ها وارجاع شغلی به آنها نبود ،خمینی بمنظور فروکش کردن اعتراضات مردمی ، با ترفندزیرکانه ای چنین گفت : " بسيج نهادي است اجتماعي با ابعاد متعدد. بسيج صرفاً سازماني نظامي نيست كه فقط در زمان جنگ و براي دفاع در مقابل دشمن شكل گرفته باشد، بلكه نهادي است وسيع و پاسخگوي نيازهاي اساسي و حياتي جامعه و با اجزاي ديگر نظام "
بدینترتیب باتوجه به شرایط سنی ، تحصیلی ، جنسی وتخصصهای گوناگون ، انواع تشکیلات بسیجی بنام پایگاههای مردمی بسیج، سازماندهی وبشرح زیر نامگذاری شد:
بخش اول - به سپاه وارد شد و تبدیل به نیرویی نظامی گشت و منش نظامی به خود گرفت که امروزه بنام نیروی مقاومت بسیج ودرشکم سپاه پاسداران قراردارد. در حال حاضر، این نیرو، با استقرار در مساجد و تکایا و برخی امامزاده ها، کنترل شهرها وراههای کشوررا با کمک نیروهای مختلف انتظامی در دست دارد .
بنا براظهار فرمانده نيروي مقاومت بسيج ، 44 هزار پايگاه مقاومت در كشور فعاليت ميكنند كه 12 هزار و 342 پايگاه آن مخصوص خواهران است.

بخش دوم - نظامی نشده و با لباس های شخصی در سطح شهر همان کار نیروهای نظامی را انجام مییدهد و کارش ایجاد درگیری در زمانی است که رژیم به ﺁن احتیاج دارد . این نیرو نیز حقوق بگیر است ولی ادعا می شود که نیروی مردمی است و وابسته به هیچ گروهی نیست و " خدمت " خودرا با عنوان کار برای رضای خدا وند توجیه میکنند . تعداد بسیار زیادی ازاین افراد جذب بسیج های مستقر در کلیه مراکز دولتی و خصوصی شده اند و بخشی از لباس شخصی های نیروی انتظامی را این افراد تشکیل می دهند.
بخش سوم - متشکل از نیروهایی خشن و بی اخلاقی هستند که در ادارات و مراکز مهم صنعتی و دانشگاهها متمرکز و لایه های تیم های عملیاتی - امر به معروف و نهی از منکر- و همچنین نیروهای انتظامی را تشکیل می دهند . بر خلاف بخش دوم، بسیار خشن هستند و دارای مجوز استفاده از خشونت و حتی قتل از سوی آیت الله هائی مثل مصباح یزدی و جنتی و نوری همدانی و... هستند .( برخی از این نیروها بودند که در کرمان با نظر خود تعدادی را به قتل رساندند و برخی از همین نیروها بودند که در جریان خوابگاه دانشگاه تهران دانشجویان را از طبقه سوم به پایین پرتاب کردند . . در سالهای قبل، کار این عده برپایی تظاهرات علیه بد حجابی و کتک زدن جوانان برای پوشش و موهای ﺁنان بود . )
این افراد که از کلیه امکانات دولتی و غیر دولتی در هر جریانی و تظاهراتی استفاده می کنند . افراد این نیرو موتور سوارانی هستند که برخی از ﺁنها مسلح هستند و دارای حکم حمل سلاح از مراکز قانونی می باشند . این نیروها در حال حاضر به صورت دو نفره شبهای جمعه در حالی که مسلح هستند کلیه خیابانهای تهران را کنترل می کنند و در روزهای عادی با توجه به حقوق گزافی که می گیرند ، کارشان حرکت در سطح شهر و شناسایی افراد به بهانه های مختلف است . اینها در ارتباط مستقیم با پایگاههای مستقر در شهر هستند و همواره در ﺁماده باش به سر می برند. این افراد که در تهران و شهرستانها اداره می شوند و بعنوان حزب الله هم معروفیت دارند به نیروهایی چندکاره در تهران و شهرستانها تبدیل شده . گاهی برای انجام عملیات مخفی در تهران و شهرستانها وزمانی برای حفظ نظم ونمایش حضورمردم به اماکن وشهرهای موردبازدید خامنه ای اعزام و نظم ﺁن محل را برعهده می گیرند.

علاوه برسازمان رسمی بسیج ، رژیم برای کنترل کلیه مراکز اقدام به تشکیل نیرویی در داخل سازماتها به نام بسیج وزارتخانه ها و ادارات و نهاد ها و مراکز و دانشگاهها و مدارس و کارخانه ها و کارگاهها و ... نموده است به عنوان مثال :
بسیج دانشجویی - بسیج کارگری - بسیج معلمان - بسیج دانش ﺁموزی - بسیج ورزشکاران - بسیج بانوان - بسیج مخابرات - بسیج صدا و سیما - بسیج راه اهن - بسیج شرکت نفت - بسیج تاکسیرانی - بسیج شرکت واحد- بسیج ﺁتش نشانی و بسیج اورژانس و بسیج حوزه ها و طلاب - بسیج وزارتخانه ارشاد و کشور و خارجه و حتی بسیج دفتر ریاست جمهوری و بسیج قوه قضاییه و بسیج نمایندگان مجلس ... بسیج شهری و بسیج روستایی و بسیج استادان دانشگاه و بسیج بازاریان و بسیج اصناف (صنف ابزار فروشان و طباخان و پارچه فروشان و خیاطان و طلا فروشان و ﺁهنگران و اغذیه فروشان و در و پنجره سازان و میوه فروشان و لوازم بهداشتی فروشان و کتابفروشان و لوازم الکتریکی فروشان و لوازم یدکی ماشین فروشان و لبنیاتی ها و لوازم خانگی فروشان و لوازم ورزشی فروشان و ﺁب میوه فروشان و روزنامه فروشان و صافکاران و ابزار و یراق فروشان و فرش فروشان و قنادان وشیرنی پزان و معاملات املاکی ها و پوست فروشان و... )
این واحد های بسیجی ، در هر مرکزی قرار دارند، نقش نیروهای سرکوبگر ﺁن مرکز را بر عهده دارد و درهنگام اعتصابات احتمالی سازمانها ویا کارخانجات مورد استفاده قرارمیگیرند .( این نیرو در واقع نیرویی است که کار سرکوب اولیه را انجام میدهد تا نیروهای اصلی سرکوب وارد عملیات شوند . مثلاً در جریانات اخیر اعتصاب کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی همین نیرو نقش اصلی را در سرکوب کارگران به همراه حراست شرکت و نیروی انتظامی برعهده داشت )
با آنکه هزینه نیروی بسیج دربودجه کشورگنجانده می شود، معذالک درسال 1383 درحدود130 میلیارد تومان اضافه بربودجه ای که سپاه پاسداران برایشان در نظر گرفته بود، دریافت کردند . در سال 84 13، بسیج دوبار مبالغی را دریافت داشته است : بار اول، بر اساس بودجه مصوب 150 میلیارد تومان و بار دوم، مبلغ 350 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی به منظور ﺁماده سازی لشکر های عاشورا و الزهرا که برابر است با حدود 310 میلیارد تومان دریافت کرد. در بودجه جدید که به مجلس رفته است، مبلغ 163 میلیارد تومان بر بودجه مصوب قبلی اش اضافه شده است . این همه هزینه ، هنوز، بدون در نظر گرفتن پولهای بی حساب و کتابی است که از محل های دیگر تامین می شود .
به عنوان مثال، در ایران مرکزی است به نام سازمان اقتصادی کوثر . کار این سازمان فروش املاکی است که از سرمایه داران رژیم قبل باقی مانده است و تا به حال مسئولین از مصادره ﺁنها به نفع خویش، خودداری کرده اند . این سازمان تا سال 1383 طی 23 بار مزایده فروش خانه و زمین و باغ و مغازه حدود 32 هزار میلیارد تومان به دست ﺁورده است . معلوم نیست این پولها به کجا رفته است ؟ این اندازه معلوم است که بخشی از این پولها ، صرف پرداخت دستمزد به این افراد می شود .
حراست کلیه ادارات و مراکز :
- یکی از مراکزی که برای کنترل کارمندان سازمانهای دولتی وخصوصی در ورودی مؤسسات و سازمانهای مختلف، مستقر هستند سازمان هائی بنام سازمان حراست می باشند که فرماندهان سپاهی یا اطلاعاتی دارند . کارشان بازدید بدنی و تفتیش کیف و لوازم کلیه افرادی است که به ﺁن سازمان یا مؤسسه وارد و یا از ﺁن خارج می شوند . افراد حراست، که در واقع بازوی وزارت اطلاعات است، کارشان علاوه بر کنترل افراد ، تجسس در مورد سوابق و عملکرد کارکنان مستقر در ﺁن مرکز ست . تا در زمان مناسب و با توجه به اطلاعات به دست ﺁمده ، با کارکنان بر خورد شود .
افراد این نیرو ، کلیه مکالمات داخلی را کنترل می کنند وکار تحقیق و تجسس در مورد افرادی که باید به استخدام در ﺁیند را بر عهده دارند . این افراد ، به صورت شبانه روزی ، در تمام روزها در سازمانها و مؤسسه های مختلف مستقر هستند و به راحتی قادر به کنترل کلیه فعل وانفعالات نیروهای کاری در ﺁن مراکز هستند . تمام لوازم شخصی افراد را در روزهای تعطیل مورد تجسس قرار می دهند و با کمک نیروهای متخصص کلیه کامپیوتر های شخصی کارمندان را بازرسی می کنند.

در دوران هشت سال جنگ ایران وعراق بیش از 550 هزار نفر از دانش آموزان به دفعات مکرر به جبهه ها اعزام شدند که در این میان بیش از 36000 نفر شهید و مفقود الاثر و 2853 نفر معلول و 2433 اسیر گردیدند . (گزارش رسمی كميته جستجوي مفقودين ستاد كل نيروهاي مسلح)
امروز سازمان بسیج دانش آموزی در سطح مرکز و 28 رده استانی و بیش از 600 حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در قریب 26 هزار مدرسه راهنمایی و متوسطه کشور واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی گسترش و تا کنون بیش از 3 میلیون نفر از دانش آموزان دختر و پسر به عضویت در این تشکل دانش آموزی در آمده اند .

امتیازات اعضای بسیج دانش آموزی

کلیه اعضای بسیج دانش آموزی، بر اساس ماده 64 قانون استخدامی سپاه می توانند از امتیاز کسری دو ماه خدمت سربازی استفاده نمایند ، مشروط بر این که علاوه بر گذراندن آموزش آمادگی دفاعی مدارس در اردوی آموزشی متمرکز 15 روزه بسیج که معادل آموزش تکمیلی محسوب می شود شرکت نمایند .
دانش آموزان بسیجی می توانند از امتیازات شرکت در کنکور آزمایشی و المپیادهای علمی بسیجی استفاده نمایند .
اعضای سازمان بسیج دانش آموزی می توانند با توجه به ارتقای جایگاه سازمانی از امتیازات اردوی طرح ولایت وآموزش های عقیدتی ، سیاسی و نظامی استفاده نمایند .
درحال حاضر سردار جوكار رييس سازمان بسيج دانشآموزي است. بنا براظهاروی بیش از40 درصد دانش آموزان کشور عضو بسیج دانش آموزی هستند.

بسیج دانشجوئی

در سال 67 پس از پایان یافتن جنگ خمینی طی پیامی که بخشی از آن اختصاص به تأسیس بسیج دانشجوئی داشت همه جوانان را به جهاد علمی و مبارزه در سنگر علم و عمل فرا خواند و بسیج دانشجوئی با هسته مرکزی دانشجو شکل گرفت. بسیج دانشجوئی ظاهراً درتمام زمینه ها ي اجتماعي، ورزشي، علمي، فرهنگي، سياسي و نيز صنفي فعالیت دارند ولی آنچه که تاکنون درعمل مشاهده شده ومی شود ، همگاری بانهادهای انتظامی واطلاعاتی وحراستهای دانشگاهها درکنترل اعمال ورفتاراسلامی دانشجویان ومشارکت درسرکوب اعتراضات دانشچویان دانشگاهها ست.

بنا براظهار دكتر محمد رضا مرداني رييس سازمان بسيج دانشجويي كشور بيش از 2 هزار و600 پايگاه بسيج دانشجويي در كشور فعال است
درحال حاضر مسئولان سازمانهای بسیج عبارتنداز:
بسیچ دانش آموزی - سردار جوكار رييس سازمان بسيج دانشآموزي است.
بسیج دانشجوئی - دكتر محمد رضا مرداني رييس سازمان بسيج دانشجويي.
بسیج استادان - دكتر زارعي مشاور رييس جمهور و رييس سازمان بسيج اساتيد.
بسيج ادارات - مسعود چينيگرزاده فرمانده بسيج وزارتخانهها و ادارات.
بسیج بانوان ( که بعنوان بسیج خواهران معروفند ) مينو اصلاني فرمانده بسيج خواهران كشور است.

تهیه شده در اندیشگاه ملی ایرانیان با استفاده از مدارک و اسناد جمهوری اسلامی ایران.

امیر هوشنگ آریان پور
11 سپنامبر 2006
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما