استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
ملت ايران در برابر يك بن بست بزرگ”
21 دی 1384       بازگشت به صفحه قبل 
دكتر ورجاوند: "حاکمیت ایران همواره در چارچوب تخیلات و پندارگرایی‌ها خواسته است دپیلماسی جهانی خودش را به پیش ببرد."


مناقشه اتمى ايران روز بروز ابعاد خطيرترى پيدا می‌كند. بحرانى كه به گفته صاحبنظران غرامت آنرا فقط مردم بايد بپردازند. اينكه مجموعه شرايط پديد آمده در عرصه جهانى چه پيامدهايى براى ايران دارد، موضوع گفتگويى است با دكتر پرويز ورجاوند صاحبنظر مسايل بين‌الملل و عضو شوراى مركزى جبهه ملى ايران.

امروز در پى اقدام دولت ايران مبنى بر برداشتن لاك و مهر تاسيسات اتمى نظنز و آغاز مجدد تحقيقات هسته‌اى اين كشور، پنج قدرت اتمى جهان يعنى آمريكا، فرانسه، بريتانيا، چين و روسيه كه در عين حال از اعضاى دائمى شوراى امنيت سازمان ملل نيز هستند، طى بيانيه‌هاى جداگانه‌اى رسما از ايران خواستند كه اين تحقيقات و هرگونه فعاليت‌هايى كه مغاير با توافق سال ۲۰۰۴ اين كشور با اتحاديه اروپاست را متوقف سازد. هم چنين طرفهاى مذاكره اتحاديه اروپا با ايران اعلام كردند كه احتمال لغو مذاكراتى كه براى نيمه ماه ژانويه برنامه ريزى شده بود وجود دارد.

مصاحبه: مریم انصاری

دویچه وله: آقای دكتر ورجاوند فکر می‌کنید، درخواست ۵ عضو دائمی شورای عالی سازمان ملل، یعنی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه از ایران مبنی بر توقف هرگونه فعالیت اتمی و تحقیقاتش در این زمینه می‌تواند تاثیری برسیاست دولت بگذارد؟

پرویز ورجاوند: مسئله‌ای که مهم است، عبارت از این‌ست که این رویداد، این تقاضایی که از جانب این ۵ قدرت بزرگ هسته‌ای و دارای حق وتو در شورای امنیت مطرح شده، به روشنی حکایت از این دارد که حاکمیت ایران در طول دوران بعد از انقلاب، بويژه در طی این دو سه سال اخیر که مسئله‌ی غنی‌سازی اورانیوم در ایران مطرح بوده، هیچگاه با واقعیت‌ها خودش را انطباق نداده، در چارچوب تخیلات و پندارگرایی‌ها خواسته است دپیلماسی جهانی خودش را به پیش ببرد.

دویچه وله: جدا از موضعگیری این ۵ کشور، اتحادیه اروپا هم اعلام کرده که بی توجهی ایران به اجماع عمومی‌ای که در مقابل سیاست اتمی‌اش شکل گرفته است، امکان دارد مذاکرات را که برای نیمه‌ی ماه ژانویه که در وین برگزار شده بود منتفی بکند و اسکات مک کليلن، سخنگوی کاخ سفید هم دیروز تاکید کرد که پرونده‌ی اتمی ایران به شورای امنیت ارجاع داده می‌شود. با توجه به مجموعه‌ای که در حال حاضر در برابر ایران صف کشیده است، فکر می‌کنید که چه آینده‌ای در انتظار این کشور و فعالیت‌های هسته‌ای آن هست و آیا می‌توان هنوز به یک راه حل دیپلماتیک امید داشت؟

پرویز ورجاوند: ببینید، دپیلماسی امروز در جهان دیکته کردن اینکه یک کشوری، حتا یک کشور پرقدرت جهانی، قادر بر این باشد که مطلبی را بگوید و بخواهد روی آن مطلب بایستد و پافشاری داشته باشد برای قبولاندن نظر خودش، حتا اگر آن نظر یک چارچوبهای حقوقی منطقی‌ای را داشته باشد، نيست. بله، ایران در چارچوب ام.پی.تی حق غنی سازی اورانیوم را دارد. ولی چه بخواهیم، چه نخواهیم، عملکردی که از دوران بعداز انقلاب آغاز شده است تا بحال که با داستان گروگانگیری شروع می‌شود و تداوم پیدا می‌کند در ابعاد مختلف، یک فضایی را در دنیا بوجود آورده است که فضای تقابل با سیاست خارجی ایران است. از سوی دیگر، در طول این دوران حاکمیت در قبال مسایل درونی نتوانسته است نحوه‌ای عمل داشته باشد که حمایت همه جانبه‌ی مردم را و ملت ایران را داشته باشد. یعنی مسایل اساسی، مثل حقوق بشر در ایران، مثل حاکمیت ملی در ایران بشدت خدشه‌دار بوده است. بنابراین، قدرت‌های جهانی که درصدد ایجاد تغییراتی بنیادی که در بعد کلان در منطقه خاورمیانه و حتا فراتر از آن خاورمیانه‌ی بزرگ هستند از این موقعیتی که بوجود آمده، موقعیت بشدت نامناسب از یکسو، و موقعیت تنش آفرین و به اصطلاح برخوردهای غیرمنتظرانه با دنیای غرب از سوی دیگر، بخودش اجازه داده است که از مجموعه‌ی این فرصتها بهره بگیرد برای اینکه حاکمیت ایران را در قبال آن پدیده‌ای که از بعد حقوقی منطقی‌ست که ایران از آن دفاع بکند، محرومش بدارد. این یک واقعیتی‌ست که امروز ایران با عملکرد بد دیپلماسی خودش در بیرون، با عملکرد بد خودش در قبال ملت ایران که از نحوه ساختار دور از دمکراسی در ایران نارضایی دارد، شرایطی را بوجود آورده است که این شرایط می‌تواند ملت ایران را در برابر یک بن بست بسیار مهمی قرار بدهد که این بن بست مهم لطمه‌های سنگینی را به ملت ایران وارد خواهد کرد. چون بی‌برو برگرد قدرتهای جهانی اصلا ذهنیت اینکه منافع ملی ایران و مردم ایران را از مسئله‌ی برخوردهای حاکمیت بخواهند جدا بکنند، ندارند. یعنی اگر قرار بشود که به این مملکت و به زیرساخت هایش حمله و ضربه زده شود، این حمله مستقیم به ملت ایران وارد می‌شود و کک صاحبان قدرت هم نخواهد گزید. بنابراین می‌خواهم بگویم که در عمل شرایطی بوجود آمده که ملت ایران در تنگنا قرار گرفته است و بهرحال امروز جامعه ایران را یک التهابی فراگرفته که معلوم نيست فردای ایران با برخوردها و موضعگیری‌هایی که ممکن است در شورای امنیت در چارچوب تحریم‌ها، از تحریم‌های هوشمند گرفته تا فراتر از آن و تا برخوردهای نظامی، چه خواهد بود.

دویچه وله: آقای دکتر ورجاوند، آمریکا خواهان آن بود که ۵ عضو دائمی شورای امنیت بیانیه‌ی مشترکی در برابر ایران صادر کنند. اینکار صورت نگرفت و آنها هرکدام آمدند و جداگانه بیانیه دادند. آخرین سوال من از شما اینست که آیا این می‌تواند بعنوان فرجه‌ای برای ایران تلقی بشود، موقعیتی که بتواند از آن به نفع خودش بهره‌برداری بکند؟

پرویز ورجاوند: این واقعا به گونه‌ای یک تفکیک کاملا درست بود و آن عبارت از اینست که اولا هم اتحادیه اروپا و هم دو کشور اروپایی دارای حق وتو در سازمان ملل و در شورای امنیت از یکسو، چین و روسیه هم از سوی دیگر اگر می‌خواستند در این فضای موجود در قالب اعلامیه‌ای یک کاسه و یکجا این کار را بکنند، اعتبار و موقعیت به اصطلاح «چانه‌زنی» خودشان را که بهرحال درابعادی دلخواه با آمریکا دارند، بکلی از دست می‌دادند و قدرت مانور خودشان را در منطقه خاورمیانه از دست می‌دادند. یعنی این استنباط بوجود می‌آمد که آمریکا قادر بر اینست که در قالب یک اجماع خیلی روشن و شفاف همه‌ی این ۴ قدرت را به دنبال خودش بیاورد. بنابراین، آنها با معادلاتی که دارند (بعنوان مثال) الان بمقدار فراوان فرانسه فرض کنید دلش می‌خواهد در منطقه خاورمیانه در لبنان به دلیل سوابق و پیشینه‌اش نقش‌آفرین باشد. الان انگلستان در خاورمیانه در عین حالی که خودش را به آمریکا گره زده است، دلش می‌خواهد به اعتبار پیشینه‌ی استعماری طولانی مدت خودش قدرت مانور خاص خودش را داشته باشد. چین و روسیه هم درصدد این هستند که هم برای ایجاد بازارهای اقتصادی‌شان، هم برای نفوذ سیاسی‌شان، هنوز روسیه می‌خواهد در آسیای مرکزی در قفقاز صاحب نفوذ باشد و چین می‌خواهد و تلاش می‌کند این نفوذ را گام به گام بدست بیاورد، بنابراین از نظر استراتژی کلانی که هریک از اینها دارند، بهیچوجه منطقی به نظر نمی‌رسد که کاری را که باید در داخل جلسه ی شورای امنیت انجام بدهند با یک فاصله‌ی زمانی در قالب یک اعلامیه انجام بدهند. و این به اعتقاد من فرصتی را فراهم آورده است تا اینکه ایران قدرت مانور واقعی و واقعبینانه‌ی خودش را بکار بگیرد که از این نحوه‌ی عملکرد بتواند بهره بگیرد و به گونه‌ای بتواند این معضل و این شرایط بسیار پیچیده و بحرانی خودش را ساماندهی کند.

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما