استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
پرويز ورجاوند / ”تلاش كردند يكى از نامزدها را سياه و ديگرى را سپيد نشان بدهند“
3 تیر 1384       بازگشت به صفحه قبل 

4 تیر 1384 dw

در حالى كه اكثريت قريب به اتفاق نيروهاى اصلاح‌طلب و ملى‌مذهبى اعلام كردند كه با تمام نيرو چه در دور اول و چه در دور دوم انتخابات رياست جمهورى در ايران شركت مىكنند، يكى از صداها نيز در جريان انتخابات رياست جمهورى در ايران، صداى تحريم و يا عدم شركت بود. جبهه ملى ايران يكى از آن جريانهاى سياسى‌يى بود كه از چند ماه پيش عدم شركت خود در انتخابات را اعلام نمود. حال پرويز ورجاوند عضو شوراى مركزى جبهه ملى، در گفتگويى با صداى آلمان، به ارزيابى خود از چشم‌اندازهاى انتخابات و پيروز احتمالى آن مى‌پردازد.

مصاحبه گر: بهنام باوندپور

دویچه وله: دکتر پرویز ورجاوند، از نظر شما و «جبهه ی ملی ایران» که انتخابات را تحریم کرده و از چند ماه پیش اعلام کرده است که شرکت نمی کند در انتخابات، حال که انتخابات به دور دوم انجامیده است تفاوت بین آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد را در چه می‌بينید؟

پرویز ورجاوند: بهرحال این دو فرد هرکدام تفاوتهایی را دارند، چه در جنبه ی فردی و شخصیتی و چه در جنبه های پیوندهایی که با بخش هایی از جریانها و سازمانهای حاکمیت، ولی مجموعه ی مسئله برمی گردد به شرایط و نحوه ی اجرای قانون و بعد قوانینی که وجود دارد برای اینکه بتواند بطور کامل رییس جمهور را سرانجام تبدیلش بکند به آنچه که آقای خاتمی گفته اند به یک تدارکاتچی.

دویچه وله: عذر می خواهم دکتر ورجاوند، بعضی ها، صرفنظر از تاکید شما بر اصول، جریانهایی مثل «جبهه ی ملی» یا نظراتی مثل نظر شما را به این متهم می کنند که به پیروزی و یا ظهور فاشیسم با عدم شرکت تان در انتخابات کمک می کنید.

پرویز ورجاوند: این مربوط می شود به کشوری که شما بگویید که انتخابات با نظارت کامل در آن صورت می گیرد که در این انتخابات هیچ نوع فعل و انفعالی صورت نمی گیرد، ولی دور اول انتخابات وقتی انجام شد غیر از آقای احمدی نژاد تقریبا می شود گفت که تمامی افراد دیگری که در این انتخابات شرکت کردند، حتا خود آقای احمدی نژاد وقتی مورد اعتراض قرار گرفت که آرای فله ای را در مورد ایشان در آخرین ساعتها اعمال کرده اند، ایشان گفت، نه من هم معترضم، به این دلیل که معتقدم مقداری ازآرای من را متوقف کرده اند و مسایلی دیگر. بنابراین، کل مسئله ی رای هایی که در مرحله ی اول داده شد به اعتبار موضع گیری شدید چهره ای ست که شاید یکی از چند ستون عمده ی این حاکمیت بوده است در طول دوران بعد از انقلاب که به تمامی مسايل پشت پرده آگاهی دارد، انتخاباتی نبوده است که در آن فعل و انفعالی صورت نگیرد. بنابراین همان شرایطی که توانسته آقای احمدی نژاد را در دور اول به موفقیت برساند، همان شرایط اگر مسئله اش در این باشد که ساختاری که از آن یاد می شود بیاورد و حاکم برگرداند دائر براینکه روندی را در نظر داشته باشند برای استقرار یک ساختار حکومت اطلاعاتی ـ امنیتی و خشن در جامعه ی ایران. اگر چنین نیتی را داشته باشد حاکمیت به جهات فراوان این نیت اش را به مورد اجرا درخواهد آورد.

دویچه وله: شما خودتان چه پیش بینی می کنید، فکر می کنید چه کسی پیروز انتخاباتی دوره ی دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد بود؟

پرویز ورجاوند: به دلایل مختلف تا مرحله ی پایانی مسئله روشن نیست. نکته ی مهم اینست که شيوه ی عملکرد در این دوره ی دوم خیلی هوشیارانه به یک اعتبار بوده است و آن عبارت از این است که تلاش کرده اند درباره ی یکی از چهره ها با توجه به تبلیغاتی که هست او را سیاه نشان بدهند که دیگری را به صورت سپید مطرح کنند و مهم این است که توانسته اند امضای بخش قابل ملاحظه ای از چهره های فرهیخته ی جامعه را بیاورند. حالا، این مسئله بخاطر این است که گفته بشود با وجود حضورهمه ی نیروها، اگر قرارشان بر این باشد که آقای احمدی نژاد بیاید بیرون، علی رغم این آقای احمدی نژاد آمد بیرون یا در مرحله ی بعد اگر با ارزیابی هایی که از مسایل بازتابهای قضیه که در بیرون کرده اند که بتوانند دریابند که تا چه حد جریانهای فرامرزی پذیرای مسئله ی حضور چهره ای بنام آقای احمدی نژاد است یا آقای رفسنجانی. حاکمیت دارد یک تستی می کند. بنابراین تا آخرین لحظات باید دید که برآوردهایشان چه خواهد بود و در پایان کدامیک از اینها بر کرسی استقرار پیدا خواهد کرد. من بعید می بینم که بصورت منطقی در شرایط کنونی راجع به نتیجه ی این انتخابات قبل از فرداشب که آقایان تعاملات خاص را بکار بگیرند بشود اظهارنظر روشن کرد.

دویچه وله: فکر می کنید فضای سیاسی جامعه ی ایران با روی کارآمدن آقای هاشمی یا احمدی نژاد تفاوتی خواهد کرد، یعنی این دو نفر فضای سیاسی متفاوتی را ایجاد خواهند کرد در صورتی که رییس جمهور آینده ی ایران بشوند؟

پرویز ورجاوند: جامعه ی ایران یک تجربیاتی را در طول دوران طولانی بعد از انقلاب از چهره ای بنام آقای هاشمی داشته است، چه مقام ریاست مجلس، چه در مقام ریاست جمهوری و چه در مقام ریاست مجمع تشخیص مصلحت، و در قبال آدمی بنام آقای احمدی نژاد بهیچوجه تجربه ای را نداشته است جز یک دوران ۲ ساله ای که ایشان درسمت شهردار تهران بوده اند و نتوانسته اند در این شهر کلان برنامه ای را اجرا کنند که این برنامه قادر بر این باشد که نشانه هایی از یک تیم توانمند را عرضه بکند. ضمن اینکه پشت سر ایشان مسايل و گفته های خاصی هست در زمینه ی مشارکت شان در برخی از برنامه ها که برخی از آن برنامه هایی که ایشان را به مشارکت در آن متهم می کنند را نسبت می دهند به ساختاری که بالادست ایشان بوده و خود آقای هاشمی هم در آنجا در مظان اتهام هستند. بنابراین می خواهم بگویم که جامعه ی ایران بعید به نظر می رسد که هوشیارانه واقعا بتواند روی این دو برنامه تفاوتی را بخواهد ارزیابی بکند و این احساس را داشته باشد که این دو جریان چگونه می خواهند درآینده عمل بکنند. مجموعه ی فضا طوری ست که ذهنیتی را بوجود می آورد که اگر آقای هاشمی بیاید متفاوت خواهد بود، یعنی بشدت فضا را نسبت به وضع موجود بسته تر نخواهد کرد و ایشان اگر بیاید بسته تر خواهد کرد. ایشان هم دارد تلاش می کند که نشان بدهد چنین مسیری را طی نخواهد کرد. بنابراین اصلا در وضع موجود براساس برنامه ها و براساس مجموعه ی مسایل نمی شود گفت که کدامیک از این دوخط می تواند با اقبال مردم مواجه شده باشد. دو برنامه متکی بر دو جریان مشخص و شناخته شده و اصیل با همدیگر در مقابله قرار ندارند که مردم در یک فضای معقول و آرام بتوانند براساس این دو برنامه به گزینش بپردازند و فردی را برگزینند و به وی امید ببندند برای آنکه او می تواند این شرایط بحرانی و نابسامان ایران را، در درون و بیرون، سامان دهد.

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما