استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
سمينار جبهه ملی
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
متن سخنرانی عبدالله مومني در شنبه ۳۱ می سمینار جبهه ملی ایران ،دانشگاه مریلند
13 خرداد 1387       بازگشت به صفحه قبل 
خانمها و آقايان محترم
سروران و استادان گرامي
اعضاي محترم جبهه ي ملي

گرمترين سلامهاي مرا از قلب ميهن عزيزمان ايران پذيرا باشيد
فرصت صحبت در اين جمع فرهيخته براي من ،غنيمتي ارزشمند و يگانه است و البته آنچه ارزش اين غنيمت را دو چندان مي کند: يکي موضوع نشست است که نويد همبستگي براي حقوق بشر و دموکراسي مي دهد و دوم برگزاري نشست" به نام و براي گراميداشت" مقام و مقاومت مهندس عباس امير انتظام که شرح قصه ي پر غصه ي مظلوميتش "يکي داستان است پر آب چشم"
وقتي به سالهاي متوالي حبس مهندس امير انتظام به عنوان دير پاترين زنداني سياسي پس از انقلاب مي انديشم بي اختيار با آن کلام تکان دهنده ي شاملوي بزرگ همراه مي شوم: که "اي کاش داوري، داوري، داوري، در کار بود".
باري، سالهاي تلف شده ي عمر و زيانهاي بي حساب زندانيان پر شمار عقيدتي و سياسي در ايران غير قابل جبران است، اما شايد اجراي عدالت بتواند کمي از سنگيني بار اين زيان بکاهد، البته نا گفته پيداست که عدالت را با انتقام نسبت و ميانه اي نيست.
با اين مقدمه و با يادي از زنده ياد دکتر محمد مصدق و با تشکر از دوستان عزيز جبهه ي ملي جهت فراهم آوردن فرصت اين هم انديشي و با اميد و آرزوي بازگشت سرفرازانه و شرافتمندانه ي ايرانيان خارج از کشور به آغوش مام ميهن بحث خود را آغاز مي کنم.
موضوع ضرورت همکاري و همگامي نيروهاي دموکراسي خواه براي پيمودن راه دشوار آزادي، اگر چه بحثي با سابقه ي ديرين است ولي به دليل عدم تحقق عملي، همچنان در کانون توجه است.وقتي بحث از همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه مي شود، در ميان نيروهاي هوادار دموکراسي تقريبا هيچ کس با اين بحث مخالفتي ندارد.
يعني در ميان نيروهاي سياسي هوادار دموکراسي که در داخل و خارج از ايران زندگي مي کنند هيچ گروهي را نمي توانيد پيدا کنيد که از ضرورت همبستگي سخن نگويد و با زباني پر شور از آن دفاع نکند. با اين حال به رغم همه ي زبان آوريها تا کنون کوچکترين گام عملي در اين راه برداشته نشده است"که عشق آسان نمود اول،ولي افتاد مشکلها"، اينگونه است که وقتي زبانها به حرکت در مي آيند جز در دفاع از همبستگي نمي گويند، نوبت ولي به دستها که مي رسد جز در مسير گسستگي نمي روند .به راستي چرا به رغم آشکاري ضرورت اين همبستگي عملا جز تفرقه و چند پارگي و دشمن کامي نصيبي از هم نمي بريم؟
با اندکي تسامح مي توان گفت ضرورت همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه براي تحقق حقوق بشر و حاکميت ملي جزء آن مقولاتي است که تصورش، موجب تصديق است.
پس در چارچوب اين بحث مي کوشم صورت مسئله را از ضرورت همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه که ظاهرا گزاره اي مورد اجماع است به "چگونگي" همبستگي نيروهاي دموکرسي خواه تغيير دهم. به عبارت ديگر، حال که بر سر فايده و ضرورت همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه توافق وجود دارد بايد ديد اين همبستگي را چگونه و از چه راهي مي توان محقق کرد. و البته پيش از آن بايد در اين پرسش تامل کرد که چرا عليرغم اين توافق نظري، اين همبستگي عملا تحقق نيافته است ؟
به بيان ديگر و به باورمن پرسش اصلي اين است که موانع تحقق همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه کدامند و چگونه مي توان بر اين موانع غلبه کرد؟
بخش عمده اي از مشکلات ما ناشي از گزافه گوييها، ادعاهاي بزرگ و نسخه پيچي هاي يک طرفه است. به همين دليل معتقدم پاسخ اين سوال جز از دل يک گفتگوي واقعي و چند جانبه بين همه ي نيروها ي هوادار دموکراسي بيرون نخواهد آمد. سنگيني اين پرسش به رغم ظاهر آسان يابش به حديست که جز در پرتو خرد جمعي و توافق عمومي نمي توان براي آن پاسخي يافت .
در واقع اينکه هر فرد يا گروهي به جاي ديگران بيانديشد و به جاي ديگران و براي ديگران نسخه بپيچد و اطاعت و تبعيت ديگران رانيز انتظار داشته باشد چنين رفتاري اگر نگوييم عين انحصار طلبي و برخاسته از روح استبدادي است دست کم بسيار ساده انديشانه و غير واقع بينانه است.
همبستگي پروژه اي دستوري نيست بلکه پروسه ايست نيازمند حضور فعال وتعامل گسترده ي همه گروههاي دموکراسي خواه ، در عين حال اين نکته را نيز نمي بايست از نظر دور داشت که پيش نياز مشارکت گروهها در تحقق جبهه ي "همبستگي دموکراتيک" برقراري ديالوگ هدفمند وچند جانبه ي آنها در چارچوب گفتگويي صريح و صادقانه هست. در واقع بخشي از صورت مساله، تن ندادن نيروهاي دموکراسي خواه به يک گفتگوي واقعي است.
البته واضح است که فرق است بين باور واقعي به گفتگو و ژست گفتگو، هم چنان که فرق است بين از دموکراسي سخن راندن و پايبندي عملي به اصول و ارزشهاي دموکراتيک. با بررسي آنچه که تاريخ دموکراسي خواهي ايرانيان نام گرفته است کمتر نمونه و تجربه اي از گفتگوي معطوف به حل مساله ، مابين گروههاي سياسي را مي توان سراغ گرفت . مادامي که نيروهاي حامل دموکراسي و عامل گذار تن به گفتگو ندهند از همبستگي و همگامي خبري نخواهد بود، چرا که هم کلامي مقدمه ي همگامي است. به راستي آيا در اين شرايط حساس که ميهن عزيزمان از هر سو در خطر است و به خاطر ندانم کاريها و سياستهاي غيرعقلاني شيرازه ي امور کشور به طرز دلهره آوري رو به فروپاشي است وقت آن نرسيده که با هم در مورد آينده، در مورد تحليل وضعيت فعلي و راههايي که مي توان با توسل به آنها از بروز فاجعه جلوگيري کرد گفتگو کنيم؟
مسلما ما تا وقتي که نتوانيم با خودمان گفتگو کنيم و تا زماني که تکثر ديدگاهها را درون کشور خود به رسميت نشناسيم و حاضر به گفتگوي مستقيم و برابر با صاحبان ديدگاههاي مختلف نشويم صلاحيت گفتگو با دنياي خارج يا به قول برخي گفتگوي تمدنها را نخواهيم داشت.
بنابراين بهتر است در شرايط فعلي در جهت ساماندهي گفتگويي خانگي بين خودمان و بر سر مسائل و مشکلات خودمان بکوشيم . در مورد چرايي شکل نگرفتن پروسه ي گفتگو ميان نيروهاي مختلف سياسي دموکراسي خواه، تنها به اين نکته اشاره مي کنم که مرزبنديهاي بي وجه و متعصبانه ي تاريخي يکي از مهمترين دلايل اين امر است. متاسفانه بايد گفت ما به وضعيتي گرفتار شده ايم که در آن گذشته، بر حال و حتي آينده ي مان حکمراني مي کند. مرده ها هنوز هم براي زنده ها تعيين تکليف مي کنند و از برخي ارتباطها و ائتلافها حذرشان مي دهند و دريغا و دردا که زنده گان نيز بي التفات به اين مساله که ايران اکنون ايران ديگريست و زمانه هزاران چرخ و چرخش به خود ديده است به حکم مردگان گردن مي نهند و اينگونه است که سرنوشت آينده و رفاه و سعادت اکنون ما ونسلهاي پس از ما در قفس گذشته به زنجير کشيده مي شود.
باري؛ باز هم دردا و دريغا که رجوع ما به تاريخ گذشته مان نه به نيت آموختن ، اشتباهات را تکرار نکردن و انباشت تجربيات را به کاربستن که تنها به قصد مچ گيري از ديگران و تبرئه ي خويش صورت مي گيرد.با اين حال اسارت در گذشته وقتي در کنار خودخواهيها، خود حق پنداريها، مطلق نگريها و از همه بدتر دعواي قديمي هژموني که حالا ديگر ظاهرا تنها به گروههاي چپ اختصاص ندارد قرار مي گيرد موضوع همبستگي بين نيروهاي دموکراسي خواه را بيش از پيش بهکلافي سر در گم و مساله اي بغرنج تبديل مي کند.
تک رويها و بر تري جوييهاي فردي و گروهي ما بين نيروهاي دموکراسي خواه در شرايطي صورت مي گيرد که در حال حاضر و در جغرافياي سياسي-اجتماعي ايران نيروي سياسي -اي وجود ندارد که از مزيت و سرمايه ي اعتماد عمومي برخوردار باشد و بتواند به عنوان يک گروه مرجع اجتماعي-سياسي با خاصيت "جمع کنندگي" و "فيصله بخشي" عمل کند، با اين اوصاف مي توان گفت افراد و گروههايي که تصور مي کنند مي توانند به تنهايي مشکل دموکراسي را در ايران حل کنند به شدت از واقعيات جامعه ي متکثر و در عين حال بحران زده ي ايران فاصله گرفته اند.
از مشکل شکل گيري پروسه ي گفتگو که در گذريم به مسئله ي مهم فقدان استراتژي مي رسيم. فرض بنيادين ما در اين بحث اين است که درون جامعه ي ايران- و البته در جامعه ي گسترده ي ايرانيان خارج از کشور- نيروهايي وجود دارند که خواهان جامعه اي باز و دموکراتيک هستند. در واقع صرف نظر از ميزان صداقت و باورمندي افراد و جريانات با انبوهي از نيروها مواجه ايم که دموکراسي مي خواهند اما به صرف خواستن دموکراسي که دموکراسي بنا نمي شود. توجه به اين نکته ظريف ولي مهم حائز اهميت است که در سياست خواستن الزاما به معناي توانستن نيست ، يا به عبارت بهتر صرف خواستن دليل توانستن نيست.
ما در جامعه ي ايران با جريانهاي سياسي متعددي مواجه هستيم که در راه تحقق دموکراسي و حقوق بشر مي کوشند ، در عين حال هيچ يک از اين جريانات سياسي از يک تفکر استراتژيک که مبتني بر خواست دموکراسي و حقوق بشر باشد بهره مند نيستند. در واقع اگر مسئله ي ما گذار به دموکرسي است پس ما نيازمند يک الگوي گذار و يک پلان مشخص هستيم. فرايند گذار به دموکراسي در واقع از سه بخش يا مرحله ي جداگانه تشکيل مي شود: يکي رفع موانع ساختاري دموکراسي، دوم : شکل گيري ساختار دموکراتيک و سوم: تحکيم و استقرار ساختار دموکراتيک.
وقتي از الگوي گذار بحث مي کنيم منظور اين است که براي تحقق هر يک از اين مراحل سه گانه چه پلاني داريم؟ هر نوع همبستگي اگر قرار است که شکل بگيرد، تداوم يابد و منتج به نتيجه شود بايد طرحي براي عبور از اين مراحل سه گانه داشته باشد.
به ياد داشته باشيم که با برچيده شدن موانع ساختاري لزوما يک ساختار دموکراتيک جايگزين نمي شود. خصوصا در شرايطي که همبستگي بين نيروهاي دموکراسي خواه ضعيف باشد، پلان مشخصي وجود نداشته باشد ، براي مشکلات خاص مراحل سه گانه ي فوق انديشه نشده باشد و تحليل درستي از نيروهاي درون جامعه وجود نداشته باشد، اين امکان وجود دارد که ساختار غير دموکراتيک خودش را به شکل ديگري بازتوليد کند.
در واقع ما در ضمن گفتگو هايمان بايد در مورد يک پلان و استراتژي واقع بينانه براي گذار به دموکراسي به تفاهم برسيم.يک استراتژي کارآمد لااقل بايد دو ويژگي داشته باشد اول اينکه واقعيات عيني جامعه و ساختارهاي حقيقي و حقوقي قدرت و قوه ي سرکوب آن را مدنظر قرار داده باشد و دوم اينکه بتواند حداکثر تفاهم و بسيج نيروهاي دموکراسي خواه را به دنبال داشته باشد.
مسئله ي ديگري که مايلم به آن اشاره کنم مسئله ي درک ما از زمينه هاي دموکراسي است. همه ي ما مي دانيم که دموکراسي امکان گردش مسالمت آميز قدرت از طريق انتخابات آزاد و منصفانه ، وجود آزادي مطبوعات،احزاب، اجتماعات وامثالهم است. در واقع دموکراسي به خاطر همين ويژگيها و کارآمدي هايش به تنها نظام سياسي مقبول در سطح بين المللي تبديل شده.
با اين حال وقتي از درک زمينه هاي ايجاد دموکراسي مي گوييم منظورمان اشاره به ويژگيهايي نظير وجود مطبوعات آزاد يا گردش مسالمت آميز قدرت نيست . زمينه هاي دموکراسي در واقع اشاره به عواملي است که اولا در شکل گيري و ثانيا در پايايي رژيمهاي دموکراتيک دخيلند. به عبارت بهتر پيدايش دموکراسي مستلزم پيدايش برخي عوامل اقتصادي و اجتماعي است. در واقع به طور خاص مي خواهم به اين نکته بپردازم که نوع نظام اقتصادي جامعه در رقم زدن دموکراتيک يا غير دموکراتيک بودن نظام سياسي سهم عمده اي دارد.
با وجود يک اقتصاد دولتي و رانتي که سهم اصلي بودجه ي عمومي آن متعلق به نفت است و در شرايطي که دولت براي تامين مخارج خود به ماليات شهروندان وابسته نيست، هيچ امکاني براي شکل گيري دموکراسي وجود ندارد. در کشوري که 80 درصد اقتصاد در اختيار حکومت است چگونه مي توان انتظار شکل گيري جامعه ي مدني و حکومت پاسخگو و دموکراتيک را داشت؟ حکومتي که منابع ماليش را از زير زمين تامين مي کند احتياجي ندارد که روي زمين به شهروندانش پاسخگو باشد يا اصلا حقي براي آنها قائل باشد. از اين رو در هر حرکتي براي استقرار دموکراسي بايد به سرشت و زمينه هاي اقتصادي دموکراسي توجه کرد. به بيان دقيق تر تلاش براي استقرار دموکراسي بايد توام با تلاش براي آزاد کردن اقتصاد از سلطه ي دولت باشد، خصوصا بايد جهت خارج کردن اختيار درآمدهاي نفتي از دست دولت تلاش جدي کرد.
دولت نفتي اجازه ي شکل گيري اقتصاد آزاد و رقابتي را نمي دهد و بدون اقتصاد آزاد و رقابتي ساختار سياسي دموکراتيک نه به وجود مي آيد و نه پايدار مي شود. در اين مورد بر مبناي برخي پژوهشهاي معتبر که مطالعه ي گسترده اي در مورد رابطه ي اقتصاد آزاد و ميزان درآمد سرانه با دموکراسي در بيش از صد کشور جهان انجام داده اند، رابطه ي کاملا معنا داري بين اقتصاد آزاد و افزايش درآمد سرانه با افزايش عمر و ثبات رژيم هاي دموکراتيک مشاهده مي شود. دموکراسي البته ريشه هاي اقتصادي و اجتماعي ديگري مانند گسترش رفاه،سواد،ارتباطات و غيره هم دارد که نظريه پردازان مختلفي به بحث پيرامون آن پرداخته اند.
مشکل ما اينجاست که در بسياري مواقع درک درستي از زمينه هاي ايجاد دموکراسي نداريم و درست به همين دليل بسياري از تلاشهايمان براي استقرار دموکراسي به رغم موفقيتهاي اوليه به شکست مي انجامد.
با اين اوصاف اگر بخواهم جمع بندي ازبحث ارائه کنم، بايد بگويم که بار سنگين گذار به دموکراسي در ايران باري نيست که يک گروه يا حتي چند گروه به تنهايي از عهده ي آن بر آيند. ضرورت همبستگي نيروهاي دموکراسي خواه نيز برخاسته از همين واقعيت پيچيده است. در اين راه بايد موانع همبستگي را شناخت و در يک پروسه ي گفتگوي همگاني مابين نيروهاي دموکراسي خواه به يک پلان و الگوي گذار دست يافت و ائتلاف را بر سر آن سامان داد.
ضمن اينکه اگر به ايجاد دموکراسي و تضمين بقاي آن مي اند يشيم، بايد به فهم مشترکي از زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي آن برسيم. در فقدان چنين فهم و درک مشترکي از زمينه هاي ايجاد و تداوم دموکراسي هر تلاشي در جهت استقرار آن فرجامي جز شکست نخواهد داشت.
در پايان بار ديگر ضمن تشکر از دوستان جبهه ي ملي براي برپا داشتن اين سمينار و همچنين با تقديم سپاس به حضار محترمي که براي شنيدن گفته هاي من حوصله ي زيادي به خرج دادند اين نکته را نيز اعلام مي کنم که سازمان دانش آموختگان ايران(ادوار تحکيم) مطابق سند استراتژي دو سالانه ي خود -به وسع خويش،خود را به تلاش در راه نزديکي همه ي نيروهايي که دل در گروي ايراني دموکراتيک و توسعه يافته دارند متعهد مي داند.
از نظر ما مهمترين شکاف و نزاع سياسي در جامعه ي ايران شکاف دموکراسي- آمريت است، به همين جهت همه ي نيروهاي دموکراسي خواه و مسالمت جو، متحد بالقوه ي يکديگر محسوب مي شوند . براي بالفعل شدن اين اتحاد بايد سطح مداراي سياسي مان را گسترش دهيم و خط کشيهاي کهنه ي تاريخي را فراموش کنيم.
با درود به همه ي شما عزيزان و با آرزوي آزادي همه ي زندانيان سياسي و عقيدتي و به اميد روزي که شهروندان ايراني در سايه ي دموکراسي از حقوق بشر بهره مند باشند و با تذکر اين نکته که راه دشوار آزادي را بايد با صبر، حوصله، عقلانيت و البته مقاومت و پايداري بسيار به سرانجام رساند سخنم را با شعري از هوشنگ ابتهاج گرامي که عمر عزيزش دراز باد پايان مي دهم:

گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است
باشد که يکي هم به نشاني بنشيند بس تير که در چله ي اين کهنه کمان است


متن سخنرانی در شنبه ۳۱ می سمینار جبهه ملی ایران ،دانشگاه مریلند

عبدالله مومني
12 خرداد هفتاد وهشت

@@@@@@@@@@@@@@@@@@
گزارش سمینار جبهه ملی در دانشگاه مریلند
JMINews:در روز شنبه ۳۱ می سمینار جبهه ملی ایران در دانشگاه مریلند( نگاهی به اپوزسیون از درون) به نام مهندس عباس امیرانتظام برگزار شد.سرود ای ایران سر آغاز این برنامه بود و سپس بيژن مهر دبیر روابط عمومی جبهه ملی ایران در آمریکا ضمن خوشآمدگویی اهداف سمینار را تشریح کرد و خاطر نشان ساخت که هدف سمینار آشنایی با نظرات دیگر تفکرات در اپوزسیون برای یک همگامی ملی و ریشه یابی موانع عدم رشد اپوزسیون در خارج و درون کشور میباشد.وی همچنین گزارش کوتاهی از نشست داخلی جبهه ملی در امریکا داد و گفت پیدا کردن فصل مشترک بین نیروهای ملی و دمکرات در دستور کار فرار گرفته و جوانگرایی و نو اندیشی در این سازمان در اولویت قرار دارد.پس از آن پیام های تصویری ادیب برومند٬امیر انتظام پخش شد و پیام کتبی خسرو سیف توسط هرمز چمن آرا قرائت شد.دکتر انواری از جبهه ملی- واشنگتن اولین سخنران بود و بعد احمد تقوایی از انجمن آینده سخن گفت .مهندس کوروش زعیم(از طریق تلفن) اولین سخنران از ایران بود که سخنان وی به شدت مورد استقبال قرار گرفت.بعد از پرسش و پاسخ از این سه سخنران ویک تنفس کوتاه مهندس حمید رضا خادم از ایران با سخنان پر شور خود حضار را تحت تا ثیر قرار داد .دریادار آریانپور سخنران بعدی بود و پس از ایشان عبدالله مومنی سخنکوی ادوار تحکیم وحدت از تهران برای مردم ضرورت یک همبستگی ملی را تشریح کرد .دکتر محمد برقعی که به عنوان دیدگاه ملی مذهبی معرفی شد این عنوان (ملی مذهبی) را ساخته و پرداخته جمهوری اسلامی خواند و همبستگی نیرو ها را ضروری ندانست.سخنرانی تصویری دکتر نوری علا ٬سخنان خانم فیروزه فولادی در مورد جنبش زنان مورد توجه قرار گرفت و آخرین سخنران آقای پرویز دستمالچی نویسنده ای که از دست تروریستهای اسلامی در جریان کشتار رستوران میکونوس جان سالم بدر برد٬ بود.وی به تلاش نیروها برای همبستگی اشاره کرد که موفق نبوده و سازمانهایی از جمله اتحاد جمهوری خواهان لائیک و غیر لائیک و فراکسیونی و همچنین گروههایی نظیر" هما" همه شکست خوردند و تنها به پالتاک و مباچث بی اهمیت میپردازند.دستمالچی گفت بهتر است نیرو ها بر روی یک موضوع مثل انتخابات آزاد و یا لغو نظارت استصوابی توجه کنند تا اثر گذار باشند.در پایان بیژن مهر از میهمانان و دست اندر کاران قدر دانی کرد و گفت ایرانیان در خارج از کشور سر آمد تمام اقلیت ها در جهان هستند, چه از نظر ثروت و چه از نظر دانش, اما این توانایی ها به اپوزسیون خارج از کشور سرایت نکرده و اپوزسیون کارنامه درخشانی ندارد و باید با سمینار ها و کنفرانس هایی این چنین با فکری نو به ریشه یابی مشکلات پرداخت.مسئول روابط عمومی جبهه ملی ایران در خارج از کشور گفت در آینده سمینار هایی در دانشگاهای بوستون ٬برکلی و اروپا برگزار خواهد شد .
اکثر سخنرانی ها در صفحه ویژه "سمینار جبهه ملی" آمده است
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در حاشیه سمینار جبهه ملی در دانشگاه مریلند.
@دکتر باوند به علت بیماری و دکتر زمانی و دکتر نوری زاده به علت مشکلات فنی نتوانستند شرکت کنند
*این برنامه برای بیش از یک ملیون نفر ایرانی از طریق شبکه e2و pamدر سراسر جهان پخش شد.
*برنامه با ۱۵ دقیقه تاخیر آغاز شد.
*بعضی از پیام ها به علت مشکل فنی پخش نشد.
*بسیاری از اعضای جبهه ملی در خارج از کشور از طریق paltalkدر برنامه حضور داشتند
*در حدود ۶۰ نفر از علاقه مندان و همچنین فعالین سیاسی و فرهنگی در جلسه حضور داشتند.
*پیام های رسیده به سمینار جبهه ملی (نگاهی به اپوزسیون از درون) در دانشگاه مریلند:استاد ادیب برومند/مهندس عباس امیر انتظام/خسرو سیف/مهندس اشکان رضوی/ سازمان جوانان جبهه ملی/سازمان زنان جبهه ملی
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما