استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
زنان
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
کارمندان 'بدحجاب' اخراج می شوند؟
11 اردیبهشت 1387       بازگشت به صفحه قبل 
کارمندان 'بدحجاب' اخراج می شوند؟

کاوه امیدوار


کسانی که سوار خودروهای گشت شده و به مراکز نیروی انتظامی منتقل می شوند باید درباره عدم تکرار تخلف تعهد بدهند
استاندار یکی از استانهای شمالی ایران کارمندان بدحجاب را به اخراج تهدید کرده و از مدیران دولتی خواسته نسبت به شناسایی و اخراج آنها سریعا اقدام کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، ابوطالب شفقت استاندار مازندران با ابراز تاسف از وضعیت حجاب در این استان گفته است: "زنان بد حجاب کارمند ادارات مازندران اخراج می شوند."

آقای شفقت که در جلسه شورای فرهنگ عمومی مازندران سخن می گفت، تاکید کرده: "کارمند زنی که در محل کار خود الگوی زن ایرانی را رعایت نمی کند نباید در این دولت خدمت کند."

به گفته آقای شفقت، "کارگروه حجاب و عفاف" که در شورای فرهنگ عمومی استان تشکیل شده "موظف است در دستگاه های اجرایی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و شناسایی و اخراج زنان بدحجاب در ادارات مازندران اقدام جدی و سریع انجام دهد."

استاندار مازندران همچنین نسبت به کثرت بدحجابی مراکز آموزشی، دانشگاه ها و مراکز درمانی ابراز تاسف کرده و از نیروی انتظامی خواسته که طرح "امنیت اجتماعی" را با شدت بیشتری در ادارات دولتی و جامعه اجرا کند.

بحث درباره حجاب از ابتدای انقلاب 1979 همواره مطرح بوده و زنان کوتاه زمانی بعد از انقلاب از سوی حکومت ملزم به پوشش حجاب اسلامی شدند.

در طول سی سال گذشته الگوهایی مانند "حجاب برتر" که بر استفاده چادر به جای مانتو و مقنعه تاکید دارد همواره از سوی مقامات دولتی مورد تاکید قرار گرفته است. در عین حال حکومت برای مقابله با آنچه "بدحجابی" می خواند گاه به تذکر بسنده کرده و گاه به نیروی قهریه متوسل شده است.

شواهد نشان می دهد برنامه های مقابله با "بدحجابی" موثر نیفتاده است و زنان همچنان در مقابل خواسته های دولت در زمینه نحوه پوشش مقاومت می کنند و حاضر نیستند به قواعد و مقررات دولتی در زمینه پوشش تن دهند.

در یک سال گذشته، نیروی انتظامی برنامه گسترده ای را برای مقابله با بدحجابی اجرا کرده که هنوز نیز ادامه دارد. گشت های ارشاد نیروی انتظامی در اکثر خیابانهای پر رفت و آمد شهرها به خصوص پایتخت مستقر شده اند و وظیفه آنان مقابله با زنانی است که از نظر آنها روسری مناسبی به سر ندارند یا مانتوی آنها تنگ و کوتاه است.

ماموریت گشت های ارشاد در شهر تهران علاوه بر میدانها و خیابان های پر رفت و آمد، پاساژهای شلوغی است که پاتوق زنان و دختران است.

گشت های ارشاد پلیس

مریم 25 ساله در مقابل یک پاساژ شلوغ شمال شهر تهران با ماموران زن و مرد گشت ارشاد در حال چانه زدن است. ماموران زن نیروی انتظامی که چادر به سر دارند، به دلیل تنگ بودن مانتوی وی، مانع ورود وی به پاساژ شده اند اما او می گوید که برای خرید مانتو آمده و آنها حق ندارند که جلوی او را بگیرند.


سختگیری های اخیر پلیس در طی سال های گذشته بی سابقه بوده و طرح تازه پلیس در آغاز فصل گرما نشانه گسترش بیشتر سختگیری هاست

یکی از ماموران زن نیروی انتظامی خودروی گشت ارشاد را نشان می دهد و از مریم می خواهد که سوار شود، اما مریم می گوید مرا به زور ببرید و گرنه سوار نمی شوم. ماموران نیروی انتظامی تردید نمی کنند و وی را سوار خودرو می کنند.

با آنکه ورودی پاساژ شلوغ است اما جز چند دختر جوان و یک زن میانسال کسی توجهی به ماجرا ندارد. گروهی از مردان نیز در فاصله نسبتا دور نظاره گر ماجرا هستند.

یکی از دختران که موهای وی از زیر روسری اش بیرون زده جرات می کند و خود را به مامور زن می رساند و می گوید که حاضر است هر گونه تعهدی بدهد تا آنها از بردن دوستش به کلانتری خودداری کنند.

ماموران بدون توجه به این درخواست، به موهای دختر جوان اشاره می کنند و می گویند موهایت را بپوشان. این کار به تو ربطی ندارد.

هنوز ماشین گشت ارشاد راه نیفتاده که زن میانسالی بدو بدو خود را به ماشین می رساند و با خواهش و تمنا از ماموران می خواهد دخترش را رها کنند. از یک کیسه پلاستیکی مانتوی سیاه رنگی را بیرون می کشد و می گوید بدهید دخترم بپوشد و رهایش کنید.

مامور زن نیروی انتظامی که هم سن مریم است، از ماشین پیاده می شود و مانتو را می گیرد. بعد از چند دقیقه مریم با مانتوی جدید از ماشین گشت ارشاد پیاده می شود. او می گوید: "برایم مهم نبود که بروم کلانتری، چند بار رفته ام. برای آنها که نرفته اند سخت است اما برای من نه. هر بار یک اسم الکی گفته ام. آخر معنی ندارد یک بار مرا به خاطر مانتوی صورتی گرفتند و گفتند باعث تحریک می شود حالا می گویند که مانتوی من تنگ است."

کار معمولا به این خوشی پایان نمی یابد و اکثر کسانی که سوار خودروهای گشت می شوند به مراکز نیروی انتظامی منتقل می شوند. این زنان باید در باره عدم تکرار تخلف تعهد بدهند و تا زمانی که خانواده آنها لباس مناسب برایشان نیاورند در بازداشت می مانند.

افزایش سختگیری ها

تا چند سال پیش بیرون بودن موی خانم ها از زیر روسری و مقنعه جرم به حساب می آمد اما اکنون در سطح شهر تهران و اکثر شهرهای بزرگ، بخشی از موهای دختران و زنان پیداست.

دلارام، دختر دانشجوی تهرانی، می گوید: "زنان آنقدر در مقابل ماموران مقاومت نشان دادند که حالا دیگر موی اکثر خانم ها از زیر روسری پیداست و ماموران نمی توانند با همه در بیفتند. مانتوی کوتاه و تنگ و لباس های رنگی یک روز چنین وضعیتی پیدا می کند."

به گفته این دختر جوان، اکثر کارمندان زن در دانشگاه و ادارات دولتی مثل او لباس می پوشند و آرایش می کنند و کسی هم کاری به کار آنها ندارد اما من وقتی از دانشگاه بیرون می آیم باید مواظب باشم که با گشت ارشاد رو در رو نشوم.

نیروی انتظامی به تازگی برنامه ای برای مقابله با بدحجابی در شرکت های خصوصی تدارک دیده است. بر اساس این طرح تازه ماموران پلیس با پوشش نامناسب زنان در شرکت های خصوصی، کافه ها و رستورانها برخورد خواهند کرد.

سختگیری های اخیر پلیس در طی سال های گذشته بی سابقه بوده و طرح تازه پلیس در آغاز فصل گرما نشانه گسترش بیشتر سختگیری هاست.

الهام زن میانسالی که کارمند یک شرکت خصوصی است می گوید: "حالا دیگر همه خانم های کارمند تقریبا یک جور لباس می پوشند فرقی نمی کند که در شرکت دولتی باشند یا شرکت خصوصی. اگر قرار بر مقابله هست بهتر است نیروی انتظامی تمام خانم ها را از خیابانها جمع کند این طوری کارش راحت تر می شود."

الهام مانتوی سفید رنگی پوشیده و موهایش از زیر مقعنه بیرون زده است و در زیر هوای داغ تهران منتظر تاکسی است. او در پاسخ به این پرسش که اگر دستور اخراجت را بدهند تو حاضر نمی شوی مانتو و مقنعه ات را عوض کنی و همانطور لباس بپوشی که مدیران ارشد تو می خواهند، کمی مکث می کند و می گوید: "امکان ندارد، مگر می شود مرا فقط به دلیل حجاب اخراج کنند. اگر بخواهند به این دلیل اخراجم کنند باید همه خانم های اداره ما را اخراج کنند."

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما