استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دفتر پژوهش های جبهه
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
مصاحبه خبر گزاری جبهه ملی ایران با دکتر علی حاج قاسمعلی دبیر دفتر پژوهش جبهه ملی ایران
13 آبان 1387       بازگشت به صفحه قبل 
مصاحبه خبر گزاری جبهه ملی ایران با دکتر علی حاج قاسمعلی دبیر دفتر پژوهش جبهه ملی ایرانJMINews:با درود در ابتدا می خواستم اعضای دفتر پژوهش هیِئت رهبری را به صورت خیلی مختصر معرفی نمایید ؟

- با تشکر از اینکه فرصتی را در اختیار من و همفکران هموندم برای معرفی این دفتر قرار دادید.

اعضای دفتر پژوهش در حال حاضر 4 نفر می باشند که عبارتند از آقای مهندس اشکان رضوی که عضو سازمان مهندسین جبهه ملی نیز میباشند و از سال 1375 عضو رسمی جبهه ملی ایران هستند.آقای مهندس آرش رحمانی عضو و مسؤل سازمان جوانان ودانش آموختگان که از سال 1378 عضو رسمی جبهه ملی هستند.آقای مهندس حمید رضا خادم عضو سازمان جوانان ودانش آموختگان که از سال 1383 عضو رسمی جبهه ملی می باشند.و اینجانب علی حاج قاسمعلی عضو سازمان پزشکان و ودانش آموختگان که از سال1373 عضو رسمی جبهه ملی می باشم.به تازگی نیز آقای دکتر حسین مجتهدی )روانشناس( همکاری تنگاتنگی را با این دفتر آغاز نموده اند که انشاء اله بزودی به طور رسمی به این دفتر خواهند پیوست ایشان عضو سازمان جوانان ودانش آموختگان می باشند و از آغاز دهه ی هفتاد به طور رسمی در جبهه ملی فعال هستند.JMINews:مبنای انتخاب اعضای دفتر پژوهش بر چه اساسی بوده است؟

-فکر می کنم این سوالی است که باید از اعضای هیئت رهبری جبهه ملی پرسیده شود ولی این کار جدیدی نبوده فقط در حال حاضر جنبه رسمی پیدا کرده است در گذشته هنگامی که زنده یاد دکتر ورجاوند سخنگوی جبهه ملی ایران بودند تمام این افرادی که نام بردم بطور مستمر با ایشان در تماس بودند و آمار ، مقالات متفاوت ،خبر ها را که به هر طریقی (روزنامه-اینترنت...) بدست می آوردند همراه با تجزیه و تحلیل مسایل روزدر پیوند با سیاست داخلی و خارجی برای ایشان ارسال می کردند و در این زمینه به ایشان کمک و یاری می رساندند. ارتباط با جامعه، تشکلهای سیاسی و دانشجویی همراه با تبادل اطلاعات و خواسته های اعضای هیئت رهبری همچنین تنظیم جلسات بر اساس مسائل روز و انتقال آن به هیئت رهبری نیز از جمله کارهای دفتر پژوهش های هیئت رهبری بوده است . شاید بطور عمده بتوان گفت سابقه این افراد در جبهه ملی ایران و فعال بودن آنان باعث اعتماد هیئت رهبری و در نهایت گزینش این افراد بعنوان اعضای دفتر پژوهش بوده است .JMINews: این مشاوره ها که در ابتدای صحبت فرمودید یعنی از قدیم وجود داشته است؟

-ابتدا بیان نکته ای را بسیار ضروری می دانم ما مشاور هیئت رهبری نیستیم و در گذشته هم نبودیم.وظیفه ی ما جمع آوری آمار ها و خبر ها و تحلیل کارشناسان با دید گاههای مختلف و...

می باشد که همراه با تجزیه و تحلیل دفتر،ابتدا به دلیل در جریان گذاشتن اعضای هیئت رهبری نسبت به مسائل روز سپس جهت ایجاد فضای تصمیم به هیئت رهبری ارائه می کنیم ولی در نهایت این خود هیئت رهبری می باشد که اتخاذ تصمیم می کند.خوشبختانه ما در حال حاضر هیئت رهبری داریم که دارای تحلیل و آگاه به مسائل بین المللی میباشد و ما 5 نفر هم این افتخار را داریم که در این مهم کمکی برای آنان باشیم.JMINews:یکی از ایراداتی که میگیرند این است که جبهه ملی که پرچمدار دموکراسی است در درون سازمانهای آن ما شاهد انتصابات هستیم تا انتخابات؟

اصلا به اینصورت که فرمودید نیست.فکر میکنم لازم باشد من در مورد چهار چوب سازمانی توضیحاتی بدهم تا دوستانی که اطلاع ندارند در این زمینه آگاهی پیدا کنند.

در ابان ماه سال 1382 پلنوم جبهه ملی (پلنوم الهیار صالح) در منزل مرحوم مهندس نظام الدین موحد بر گزار گردید.

ما حدودا 16 سازمان فعال داریم که بازای هر 3 نفر یک نفر به پلنوم معرفی شدند و بصورت کاملا دموکراتیک انتخاب گردیدند. همینطور نمایندگانی از شهرستان ها و احزاب ملی و اعضای قبلی شورای مرکزی که در بین خودشان 35 نفر را برای شورای مرکزی جدید انتخاب کردند در اولین جلسه شورا،اعضای هیئت رئیسه، هیئت رهبری ، هیئت اجرائیه بارای همین اعضای شورا انتخاب و مشغول به کار شدند پس دقت بفرمایید رویکرد دموکراتیک از مراحل ابتدایی تا انتخاب هیئت رهبری جبهه ملی مراعات گردیده است.JMINews:منظورتان این است که اعضای هیئت رهبری بدون تغییر از سال 1382 مشغول به کار هستند؟

- خیر متاسفانه دو تن از اعضای هیئت رهبری در طول این سالها مرحوم شده اند. آقایان مهندس نظام الدین موحد. و دکتر پرویز ورجاوند.

بعد از درگذشت این عزیزان مجددا در شورای مرکزی انتخابات انجام گردیده و آقایان رشیدی و سرلشکر بازنشسته ناصر فربد به هیئت رهبری اضافه شدند.JMINews:در حال حاضر هیئت رهبری جبهه ملی چه افرادی هستند؟

- استاد عبدالعلی ادیب برومند : شاعر ملی و از قدیمیترین اعضای جبهه ملی هستند که در حال حاضر ریاست شورا و ریاست هیئت رهبری را نیز بر عهده دارند . در اینجا لازم میبینم که اشاره نمایم با اینکه استاد از افراد مسن جبهه ملی محسوب می شوند ولی در جذب جوانان و جوانگرایی در صف اول قرار دارند. بعد از درگذشت شادروان ورجاوند جلسه سازمان دانش آموختگان به منزل آقای ادیب برومند انتقال یافت و ایشان نقش به سزایی در ادامه این نشستها داشتند.

آقای مهندس عباس امیرانتظام: قدیمی ترین زندانی سیاسی که ایشان هنوز هم زندانی هستند ولی به علت بیماری های گوناگون در حال حاضر در مرخصی استعلاجی در بیرون زندان هستند. پیشنهاد انجام رفراندوم که مورد تایید جبهه ملی نیز قرار گرفت در ابتدا توسط ایشان مطرح گردید.

آقای دکتر هرمیداس باوند: استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل از اعضای قدیمی حزب زحمتکشان ملت ایران ( نیروی سوم) بودند و در حال حاضر سخنگوی جبهه ملی ایران می باشند.

آقای دکتر علی رشیدی: استاد اقتصاد و صاحب تالیفات متعددی در زمینه اقتصاد, از اعضای قدیمی جبهه ملی ایران

سرلشکر بازنشسته ناصر فربد: از افسران ملی و میهن دوست , رئیس ستاد ارتش در دولت موقت مرحوم بازرگانJMINews:آیا سازمانهای مختلف جبهه ملی ایران در حال حاضر توسط تشکیلات خاصی اداره می شود؟

- قطعا چنین است, از بین اعضای هیئت اجرائیه مسئول تشکیلات انتخاب گردیده که در حال حاضر این مهم بر عهده آقای دکتر حسین موسویان از اعضای قدیمی و فعال جبهه ملی ایران میباشد .مسئولان سازمانهای مختلف توسط ایشان انتخاب گردیده , در جلسات هفتگی که به طور منظم به ریاست دکتر موسویان تشکیل می گردد حضور می یابندو گزارش خود را به ایشان ارائه میدهند. به طور مثال از سازمان مهندسین جبهه ملی ایران آقای مهندس مجید ضیایی , از سازمان دانش آموختگان آقای مهندس رحمانی , از سازمان زنان سرکار خانم فرشید افشار شرکت دارند.

آیین های یادبود گوناگونی که تا کنون داشته ایم , سخنرانانی از نیروی جوان در آن مراسم به ایراد سخن پرداخته اند, همواره از جانب دکتر موسویان مورد حمایت قرار گرفته اند.

در خاتمه لازم به یادآوری است که دکتر سید حسین موسویان در حال حاضر ریاست هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران را نیز بر عهده دارند.JMINews:در پایان اگر نکته ایی فراموش شده بفرمایید؟

-دفتر پژوهش به طور مسلم به این 5 نفر محدود نیست و نخواهد بود . ما از تمامی دوستانی که معتقد به حاکمیت سکولار ملی , مردم سالاری , آزادی، حفظ تمامیت ارضی، حقوق بشر و دفاع ازمنافع ملی هستند دعوت میکنیم ما را در این مهم یاری کنند.
JMINews: با تشکر از این مصاحبه
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Related News
http://www.jebhe.info/old/news/fa/?mi=38&ni=4804
تاسیس دفتر پژوهش های جبهه ملی ایران /تهنیت به جبهه ملی ایران
تاسیس دفتر پژوهش های جبهه ملی ایران برای پشتیبانی از هیئت رهبری , گامی استوار برای مدرن کردن جبهه ملی ایران و مستحکم تر کردن پیوند جبهه ملی با جامعه جوان ایران است .انتخاب آقایان دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس حمیدرضا خادم، مهندس آرش رحمانی و مهندس اشکان رضوی برای تحقیق٬نظرخواهی و ارائه آمار به جبهه ملی ٬اقدامی مهم است و دید وسیعی برای تصمیم گیری و سیاست گذاری به این مهمترین نهاد ملی و سکولار در ایران را میدهد.پیروزی جبهه ملی ایران, قدیمی ترین خانه استقلال و آزادی در خاور میانه , بر استبداد و تمامیت خواهی ٬مستلزم واردن کردن خون جوان به آن است.


تشکل های جبهه ملی ایران در آمریکا و اروپا این حسن انتخاب را به هیئت رهبری جبهه ملی, آقایان استاد ادیب برومند , مهندس امیرانتظام ٬ دکتر باوند٬دکتر رشیدی و سرلشگر فربد تهنیت گفته و آرزوی موفقیت جبهه ملی ایران را دارند.
دفاتر جبهه ملی ایران
آمریکا (بوستون /کالیفرنیا /واشنگتن)
اروپا(آلمان /بریتانیا/بلژیک/سوئد/هلند/قبرس)
سازمان زنان (آلمان/قبرس)
سازمان جوانان(آلمان/سوئد/قبرس)
25 مرداد 1387

_____________________________________________________________________________________________
یگان پژوهشی شورای رهبری


در نشست 22 تیر 1387 شورای رهبری جبهه ملی ایران، تشکیل یک یگان پژوهشی برای پشتیبانی شورای رهبری به تصویب رسید و در نشست 19 امرداد 1387 شورای رهبری، آقایان دکتر علی حاج قاسمعلی، مهندس حمیدرضا خادم، مهندس آرش رحمانی و مهندس اشکان رضوی به عضویت یگان پژوهشی شورای رهبری جبهه ملی ایران برگزیده شدند.
دفتر مردمداری جبهه ملی ایران
23 امرداد 1387
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما