استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
سمينار جبهه ملی
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
سخنرانی امیر هوشنگ آریان پور در جلسه شنبه 31 می 2008 در دانشگاه مریلند
13 خرداد 1387       بازگشت به صفحه قبل 
سخنرانی در جلسه شنبه 31 می 2008 در دانشگاه مری لاند

خانمها و آقایان
پیشنهاد راه کار برای فعال نمودن جبهه مشترک سازمانهای خارج کشور


حقایق:
مسلم است آنچه یک رژیم استبدادی و خود کامه را از یک رژیم دموکراتیک و مردمی متمایز می سازد، بستگی مستقیم به میزان اختیارات قوه مجریه دارد.
در حکومت استبدادی قوه مجریه قدرت را متعلق به خود می داند و آن را در مسیر خواسته ها و تمایلات، آرزوها و منافع شخصی و انحصاری خود و یارانش مورد استفاده قرار می دهد. ولی در حکومت دموکراسی قدرت متعلق به ملت است، از ملت برخاسته و با اراده ملت از طریق نمایندگان منتخب خود در اختیار مسئولان قوه مجریه گذارده می شود تا صرف انجام تمایلات، آرزوها و منافع ملت گردد.
در یک رژیم دموکراتیک ، که قدرت متعلق به ملت است و خود آن را در اختیار قوه مجریه گذارده است طبیعی ترین وسیله برای حفظ منافعش همان نظارت دائم ملت است.
یک حکومت دموکراتیک به معنای واقعی آن فقط در کشوری برقرار خواهد بود که ملت دائما قوه مجریه را تحت کنترل و مراقبت خود داشته باشد. اگر چنین نظارتی وجود نداشته باشد، نمی توان در آن کشور انتظار استقرار حکومت دموکراتیک را داشت. بدون مراقبت و نظارت ملت، نمایندگان مجلس اغلب بسوی قطب جذاب کشیده شده و بزودی خود بصورت یکی از ابزار استبدادی قوه مجریه در خواهند آمد.
برای برقراری نظارت دایمی ملت، تنها از طریق تشکیلات حزبی است که می توان به آن دست یافت . وجود این گونه احزاب است که شعبات فعال آن در گوشه و کنار مملکت به اعضای این احزاب امکان می دهد تا با نظارت دائمی خود در کلیه امور کشور ، مشاهدات و نظرات خود را از طریق نمایندگان منتخبشان به مسئولان قوه مجریه ابلاغ نمایند.
دموکراسی بدون وجود احزاب یک اسکلت بی جان است. با نگاهی به اوضاع یکصد سال گذشته ایران، پی می بریم : با وجود آنکه تمام ظواهر و تشکیلات دموکراتیک در کشور موجود بوده است چرا موفق به استقرار دموکراسی واقعی در کشورمان نشده ایم؟!

لذا ما ایرانیان هنگامی می توانیم بصورت یک نیروی موثر اظهار وجود کنیم که از طریق احزاب تشکل یافته باشیم، و افراد فقط در یک چارچوب منضبط مرامی به هم پیوسته و حرکتشان در یک مسیر هماهنگ شده قرار گیرد.
جبهه ملی که پایگاه اصلی دکتر مصدق شناخته می شد فاقد تشکیلات حزبی بود و در یک قالب معین جای نداشت. احزاب ملی که اعضای رسمی این جبهه بودند در آن زمان نیروی قابل ملاحظه ای را تشکیل نمی دادند و در نتیجه یکی از عواملی که باعث شکست نهضت ملی ایران گردید، بواسطه کمبود و حتی نبود نیروی پشتیبانی متشکل مردمی بود.
در ایران ما گذشته از نقایصی که در حزب ها وجود داشت از قبیل: کمی تجربه، جاه طلبی، خود بزرگ بینی، خود فروشی و نوکری خارجیان و فساد اخلاق؛ همواره یک نوع بدبینی «مزمن» نسبت به حزب دیده می شد که بیشتر از خوی تک روی و پرورش خودمحوری ما ایرانیان سرچشمه می گرفت. این بدبینی تا به امروز مانع شده است که حزب بزرگی برای مدت طولانی به وجود آید. اگر شهروندان ایرانی که در حقیقت مالک این سرزمین بوده و خود را حاکم بر آن می دانند؛ خواهان حکومت ملی هستند، باید نیروی لازم را در اختیار دولت منتخبشان قرار دهند. نیروی مردم در اتحاد و همبستگی و همفکری آنهاست و هنگامی این اتحاد موثر و بادوام خواهد بود که به صورت حزب متجلی گردد.
با وجود آنکه ایرانیان تجربیات تلخی از احزاب گذشته خود دارند، ولی چون جز وجود احزاب برای استقرار و با دوام کردن یک حکومت ملی راه دیگری وجود ندارد بنابراین باید در این راه قدم برداریم تا به اهداف مقدس خود که در راس آن استقرار حکومت ملی، برقراری عدالت اجتماعی ، جدائی دین از حکومت، و پیروی همه جانبه از اصول جهانی حقوق بشر است دست یابیم.
تنها عامل بوجود آوردن جبهه ملی عبارت بود از چتر و یا سرپوشی که بتوان احزاب و گروه ها و سازمانها و شخصیت های ملی گرا را در پناه خود جای داده و برای رسیدن به اهداف مورد نظرش از اتحاد و اتفاق و همگامی آنها برخوردار گردد. هدف ما تقویت جبهه ملی مادر در ایران از طریق پیوستن به چتر گسترده آن و تواماً یکپارچه کردن و رفع اختلافات میان 25 واحد جبهه ملی در خارج کشور است.
هدفها وخواسته های اساسی ما در حال حاضرکدامند؟
الف - نیل بحاکمیت اراده ملت
ظاهراً این هدف و شعار واحد تمام افراد و گروهها با هر مسلک و مکتب است.
تنها پشتوانه نیل بدین هدف اتحاد و تشکل دسته جمعی ایرانیان است؛ چون در سراسر جهان هیچ ملتی تا کنون یدون برخورداری از این پشتوانه به آزادای و استقلال نرسیده است.
البته لازم است که برای اتحاد قلباً معتقد باشیم که:هدف از اتحاد و تشکل ، تشکل جسم ها و براه انداختن سیاهی لشگر نیست؛ بلکه تشکل قلبها، اهداف ، امیدها و آرزوهای اجتماعی، در تامین رفاه و سعادت ملی است.
ب - ما آزمودیم که قدرت دولتی چنانچه در دست یک دولت دموکراتیک هم باشد، به تنهایی و بدون وجود هستی نهادهای اجتماعی- سیاسی- صنفی ، خارج از حیطه قدرت دولت و یک فرهنگ سیاسی دموکراتیک و اپوزیسیون به معنای اخص کلمه، نمی تواند ضامن دموکراسی پایدار و برپایی جامعه مدنی باشد.
پ - ما آزموده ایم که تفکیک قوای سه گانه و استقلال نیروهای قضایی کشور،دستاوردهای مهم فلسفه سیاسی در جهان امروز است و مراحلی که قانونگذاری نوین در رسیدگی به دعاوی تعیین کرده است، تنها ضامن معتبر در پیشگیری از تجاوز به حقوق فردی و اجتماعی مردم است.
ت - ما آزمودیم که حقوق بشر سند پر افتخار بشریت کنونی است، و آنان که بنام ایدئولوژی های انقلابی و بشریت آرمانی معاند حقوق بشرند، و برای بشر انواع و اقلام قایلند، در واقع خود و همگان خود را از یگانه سپر دفاعی معتبر در جهان امروز محروم و میدان را برای انواع تجاوزها و خودسری های فردی و گروهی باز می کنند.

چه باید کرد؟!
پیشنهاد می شود:

1 - گروه ها، سازمانها ، احزاب، دستجات و غیره با طرز تفکرملی گرائی که اعتقاد به اصول چهارگانه فوق داشته و بفکر نجات ایران هستند؛ همکاری، همگامی و همبستگی خود را با یکدیگردر چار چوب اصول چهارگانه اعلام دارند.
2- از آنجا که فعالیت نیروهای خارج از کشور در صورتیکه در زیر یک چتر مشترک همفکری و همگامی قرار گیرد، می تواند بمراتب موثر تر و مفید تر باشد ، لذا پیشنهاد می شود کمیته ای مستقل و بدون وابستگی به سازمانهای داخل کشورنسبت به یافتن
" نامی" برای این جبهه مشترک تعیین و بکار گرفته شود. به عنوان مثال می توان از نام: " جبهه ملیون ایرانی" و یا " جبهه صلح و استقرار دموکراسی در ایران" و غیره نام برد.
3- پس از انتخاب نام جبهه مشترک مورد نظر، سازمانهای مختلف وابستگی خود را به آن از طرق مختلف اعلام کنند.
4 – سایت های اینترنتی فعال، متعلق به سازمانها و گروه های فوق که در نقاط مختلف مشغول فعالیت هستند، تا حد امکان فعالیت های خود را با یکدیگر همگام و تا حد امکان در یک مسیر قرار دهند.
5 – با این ترتیب گروه ها و سازمانها و دستجات ملی گرا ضمن همبستگی با "جبهه مشترک" (در چارچوب اصول مشترک) می توانند به صورت یک فراکسیون آزاد نظرات خود را در موارد مختلف در مورد نظام آینده ایران و اصول قوانین مدنی و اجتماعی و نحوه اداره کشور از طرق مختلف به اطلاع ملت ایران رسانده و برای به ثمر رساندن نظرات و هدفهای دیگر خود فعالیت کنند.

امیر هوشنگ آریان پور
ویرجینیا – 31 می 2008
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما