استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
کنگره ملی/ امیرانتظام
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
رویدادهای نو و تکانه هایی نوتر/ کوروش گلنام
18 اسفند 1384       بازگشت به صفحه قبل 

کوروش گلنام
جهارشنبه 17 اسفند 1384 ـ 8 مارس 2006

بخش نخست
در این بخش به یکی از سه موردی که بررسی شده، پرداخته خواهد شد.

اگر از بازی اتمی گروه های مافیایی حاکم بر ایران و درماندگی آنها در این راه که برای گفت و گوی دو سویه و بی میانجی حتا به درخواست به درگاه "شیطان بزرگ" آمریکا نیز انجامید، که با بی اعتنایی بسیار تحقیر آمیز و خرد کننده دولت مردان آمریکا نیزروبرو شد، بگذریم؛ سه رویداد تازه در این روزها رخ داده است که هر یک از آن ها در جای خود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
1 ـ نخست بیانیه راهبردی مبارز ارجمند، مهندس عباس امیر انتظام "گام بگام بسوی کنگره ملی" که دنباله بیانیه 12 ماده ای پیشین ایشان است، که به سادگی وبا تکیه بر راستی و درستی مواردی را به میان می آورد که چون از دلی پاک برخواسته است نیک بر دل نشیند:" هرکس فقط خود و گروه خود را شایسته پرچمداری حرکت سیاسی و اجتماعی می بیند و دیگران را بیشتر به فرمانبرداری فرا می خواند و بعضاَ حتی این مقام را نیز شایسته نمی پندارد، از همین روست که ما در عرصه کار گروهی، تشکیلاتی توفیق چندانی نمی یابیم. رو آوردن به تشکیلات و سازمان جدید بدون تخلیه بار سنگین عادات ناپسند گذشته ممکن نخواهد بود. بارها آزمودیم و درسی از شکستها نیاموختیم ،فرصت زیادی برای تکرار جنگهای فرسایشی نداریم... " از این بهتر نمی شود بر روی یکی از بزرگترین دردهای اپوزیسیون، که این نگارنده بنا بر تجربه گذشته و امروز خود، آن را با تمام وجود در می یابد، انگشت نهاد وآنرا بیان کرد. همه آنچه در این بیانیه آمده است، ریشه یابی درست درد پراکندگی های ما است:
"به جای آخر کار[،] پرونده اختلاف و دعوا را از همان ابتداء آشکارا روی میز بگذاریم و به شیوه مدنی و مسالمت آمیز در چارچوب هم اندیشی ملی (دیالوگ) به حل اختلاف بپردازیم و آن وقت که از سر میز با لبخند بپا خواستیم با گامهای استوار و هماهنگ به سوی خانه مشترک حرکت کنیم. برای یکبار هم که شده سودای رهبری را از سر بیرون کنیم و اجازه دهیم که هر ایرانی خود را بخشی از جریان رهبری جمعی و ملی بداند و به آن ببالد. به جای صرف انرژی برای تحمیل مقام رهبری خود به دیگران، تلاش کنیم همدیگر را برای انجام وظیفه مشترک تشویق و یاری دهیم."(تاکید از من است)
در همین جا مناسب است که انتقادی را از شیوه برخورد دوست گرامی آقای کیومرث نویدی که در هفته های گذشته پرشور وپر شتاب پیشنهاد "پارلمان در تبعید" را دوباره به میان آورده و در این راه تلاش کرده اند، با تایید و پشتیبانی از تلاش های ایشان و احترام به این کوششها، بیان دارم.در آخرین نوشته ایشان بنام" طرحی برای نجات از بن بست...."که هم اکنون از آن میان بر روی سایت فرهنگ گفتگوست(1)، در میان همه سخنان درست اما در جایی نوشته اند که"..اين طرح [یعنی طرح پارلمان در تبعید]همة غيردمکرات‌هائي که اداي دمکرات بودن در مي‌آورند را رسوا خواهد کرد؛ يا بايد بپذيرند اين بازي مشخص را که نتيجه‌اش نامشخص است و يعني به دمکراسي گردن نهند، يا کنار! به سلامت! "
این شیوه برخورد با دیگرانی که با دیدگاه ما موافق نیستند، آنهم پذیرفتن طرحی که خود می گویند نتیجه اش نا مشخص است، اتفاقن یکی از همآن دردسر ها و گرفتاری ها ی دامنگیر ما است. هر کسی حق دارد که مخالف دیدگاه حتا سد(صد) در سد درست شما، من و دیگران باشد. مشکل بزرگ در برخورد با دیدگاه های دیگران، آنجا پدیدار می شود که در این گونه موردها، کسانی در ابراز مخالفت خود، به جای بحث و استدلال منطقی و درست، به شیوه های تهمت، ناسزا و بد دهنی های بسیار نامناسب دست می زنند و کین ورزی ودشمنی نشان می دهند. وگرنه هر ایرانی می تواند با هر طرحی و از سوی هر کسی با استدلال و منطق درست خود ابراز مخالفت کند. این نیز روشن است که اگر چنین کرد، خود او نیز می بایست توانایی دادن طرح و یا برنامه درست تری را داشته باشد.
دوستانه به تلاش گر محترم آقای نویدی گفته شودکه صدور چنین حکم ها نه تنها به امر کم کردن پراکندگی ها و درمان دردها یاری نمی رساند که می تواند نتیجه واژگونه ای نیز داشته باشد و به زحمت های پاک دلانه شما نیز آسیب وارد نماید . چنین برخوردها(که شوربختانه گاه در بخش های پیشین نوشته های آقای نویدی نیز آمده است که مثلن من شما را مجبور می کنم که پاسخ بدهید و..) همآنند همآن حکم و فرمان از بالا وتعین تکلیف است که یا این را می خواهی و با ما هستی و یا نه، از ما نیستی و می روی دنبال کار خودت!
آقای نویدی در همین نوشته خود با برخورد به نوشته تازه آقای امیر انتظام بیان می دارند که:"... در روح، به نمايندگي نگاه مي‌کند؛ ولي در عمل، راهي براي ايجاد يک ستاد نمايندگي ملي ارائه نمي‌دهد و به عنصر رهبري روي‌آور مي‌شود."
من دیدگاه آقای نویدی را درست درک نکرده ام چون تا آنجا که من فهمیده ام آقای امیر انتظار نخست از برنامه ریزی در درون ایران سخن رانده و در تلاش در این باره، با تیز بینی و درستی امر برون مرز در پیوست با درون را به خود ما واگذاشته است؛ و دیگر اینکه ایشان با روشنی از سامان دادن هسته هایی در درون ایران سخن رانده اند و اینرا نیز از متن و درون مردم دیده و از هر ایران دوست و آزادی خواهی خواسته است که خود در پیرامون خود این هسته ها را به وجود آورد.اکنون آقای نویدی از کجای نوشته ایشان به "عنصر رهبری" رسیده اند و یا اینکه ستاد نمایندگی ملی که خود به میان می آورند، با این وضعیت درهم وآشفته ای که ما داریم و آقای امیرانتظام و خود ایشان نیز گاه به درستی به پاره ای از گرفتاری هاوسستی های فرهنگی ـ اخلاقی مااشاره داشته اند، آیا بازهم خودبه عنصر رهبری از بالا تبدیل نخواهد شد؟
اما باز گردیم به بیانیه آقای امیر انتظام، ازمیان پیشنهاد هایی که در 10 بند آمده است، یکی هم بندهشتم است : " 8 - هرچه زودتر صندوقی برای حمایت از فعالین سیاسی و کارگری تشکیل دهیم."
تاکید آقای امیر انتظام نیز بر این مورد، نشان از اهمیت ویژه این کار دارد. مبارزان درون ایران بیش از ما در بیرون از کشور به میزان بهره رسانی ایجاد چنین صندوقی برای یاری رساندن به مبارزه آزادیخواهان در درون ایران، آگاه هستند و نیاز به داشتن ذخیره مالی ملی را بیش از ما درمی یابند. آیا بازهم باید تردید کرد و چشم براه بود که دیگری دست به کار شود؟ نگارنده همه کوشش خود را در این زمینه کرده است و در همین جا خوب است یاد آور شود که ما باید بر خود تکیه کرده و به نیروی خود پیش رویم. ما نیازی به دلارهای آمریکایی نداریم و خود باید همت کنیم. نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری پول هایش را بیهوده خرج نمی کند. هر یک از ما با کمترین اندازه پرداخت ماهیانه و در کوتاهترین زمان می توانیم سرمایه ای بسیار بیشتر از یاری مالی 80 میلیون دلاری آمریکا فراهم آوریم. آنچه ما از دولت مردان ومردم جهان خواسته ایم یاری های معنوی و پشتیبانی از مبارزات مردم ایران در بایکوت سیاسی رژیم و نداشتن زد وبند پنهان با این رژیم سیاه کار، بوده است.
تلاش نگارنده برای همراه کردن سازمان بخشش جهانی(امنیستی اینترناشنال) برای پذیرش گشودن یک حساب برای ایرانیان، تا کنون به جایی نرسیده و همآنگونه که پیش بینی می شد پاسخ نخست آنها این بود که نمی توانند در این کار مستقیمن دست داشته باشند. امروز با ارسال پیامی ابراز داشته اند که پیشنهاد در نشست هیئت رئیسه این سازمان در 11 مارس به میان خواهد آمد اما یادآور شده اند که چشم براه پاسخ مثبت نباشم. باید از همه دوست داران آزادی ایران خواستار بود که آنها نیز دست بکار شوند. برای ما ایرانیان شرم آور است که بیکدیگر اعتماد نکنیم و پس از گذشت 27 سال پر نشیب و فراز و پر از درد و اندوه، بازهم اجازه دهیم که دست نشانده ها و امنیتی های رژیم اسلامی بر آشفتگی ها و بی اعتمادی ها درمیان ما دامن زنند. این ما به ویژه در بیرون از میهن هستیم که باید روز بروز کار را بر آنها سخت تر کنیم ! من یک بار دیگر به روشنی در این نوشته نیز بیان می دارم که آماده هستم نخستین ایرانی باشم که ماهیانه مبلغی هر چند ناچیزرا به چنین صندوق وحسابی واریز نمایم. اما این را نیز بیان می دارم که من به تنهایی و بی یاری دیگر هم میهنان نمی توانم چنین حساب و صندوقی را براه بیاندازم. هدف نگارنده آن زمان نیزکه این پیشنهاد به میان آمد، این نبود که خود به تنهایی دست به کار شود. هدف یاری به مبارزان و مردم درون کشور است و به یاری همه نیاز است. آنکه زخم خورده و دلسوخته است و نگران از وضعیت نامناسب و هراسناک درون میهن، می بایست خود نیز بپا خیزد ودر این مورد کاری بکند.
پایان بخش نخست


زیر نویس:
http://www.iranglobal.dk/navidi80603006.htm 1 ـ
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما