استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
خارج از کشور
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
گرامیداشت روز کورش /جبهه ملی ايران, امريکا و اروپا
3 آبان 1389       بازگشت به صفحه قبل 
«برنامه تلوزیونی جبهه ملی ایران از تلوزیون کانال یک روز 5 شنبه:
گرامیداشت روز کورش 2010/Oct/28
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
*برنامه تلوزیونی جبهه ملی ایران از تلوزیون کانال یک روز جمعه Oct/29/10
1
2~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
بیانیه جبهه ملی ايران, امريکا و اروپا


آن گاه که بدون جنگ و پيکار وارد بابل شدم، ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل گرديد.

نگذاشتم رنج و آزاری به مردم اين شهر و اين سرزمين وارد آيد.

من برای صلح کوشيدم، برده داری را بر انداختم و به بدبختی های آنان پايان بخشيدم.

فرمان دادم همه مردم در پرستش خدايان خود آزاد باشند

همه شهرهايی را که ويران شده بودند از نو ساختم.

همه نيايشگاه هايی را که بسته بودند دوباره گشودم.

من برای همه مردم جامعه يی آرام ساختم، صلح و آرامش به تمامی مردم عطا کردم، باشد که دل ها شاد گردند.

«لوحه کورش کبير، فرزند ايران زمين و امپراتور هخامنشی»

روز بيست و نه اکتبر سال هزار و پانصد سی و نه پيش از ميلاد بعد از عبور بدون خونريزی کورش و سربازان او از دروازه های بابل، کورش کبير فرزند برومند ايران زمين و امپراتور بزرگترين همه تاريخ نخستين بيانيه حقوق بشر را اعلام ميدارد.برخلاف سنت آن زمان که لشکريان فاتح بعد از ورود به شهر به ويرانی، قتل عام ، اسارت زنان و کودکان و غارت اموال می پرداختند کورش و سربازان او نه به عنوان فاتحين جنگ، بلکه با هدف آزاد کردن انسان های دربند وارد بابل ميگردند.

به فرمان کورش چهل هزار اسير يهودی که توسط پادشاه بابل برای کار اجباری به بابل کوچ داده شده بودند آزاد ميشوند که به سرزمين های اصلی خود باز گردند. کورش فرمان ميدهد ازهيچ کمکی بآنها برای بازگشت دريغ نشود.

نخستين معبد يهوديان در اورشليم برای نيايشگاه يهوديان توسط کورش بنا ميگردد. تورات کتاب عصر قديم، در بيست و دو مورد از کورش به نيکی و انسانيت ياد ميکند. در قرآن نيز به نام ذوالقرنين از او ياد شده است.

نيايشگاه های اقوام مختلف بازسازی ميشوند و همگان آزادی می يايند که خدايان خويش را بپرستند.

کورش فاتحی بزرگ، جنگجويی جوانمرد و شجاع و بنيان گذار بزرگترين امپراتوری همه تاريخ ميباشد، اما اوبيشتر به عنوان مبشر آزادی و رهايی انسان ها از بند مشهور است، تا يک جنگجو و امپراتور.

در سال هزار نهصد هفتاد نه سازمان ملل متحد مبادرت به انتشار منشور کورش به زبان های زنده دنيا کرده استدر حالی که در ميهن و پازادگاه که مرکز فرمانروايی کورش بود آرامگاه او در معرض سيلاب و رطوبت قرار داده ميشود که به ويرانی گرايد و نام بزرگش را از کتاب های تاريخ ميزدايند با همت و تلاش ايرانيان مقيم اسراليا و کمک های شهردار سيدنی هنرمند استراليايی لوئيس باتروس در سال هزار نهضد نود هفت برای پاسداشت و به ياد سرشت انسانی او پيکره کورش طراحی وساخته ميشود .بنا به گفته هنرمند، پيکره نشانه ای از همزيستی، صلح طلبی و تعامل انسان ها با فرهنگ ، سابقه تاريخی و تفکرات ملل مختلف است که در کنار يکديگر قرار گرفته اند.

جبهه ملی ايران امريکا – اروپا دوهزار چهارصد هفتاد يکمين سال اعلاميه حقوق بشر کورش کبير فرزند برومند ملت ايران را به همه ايرانيان در سراسر گيتی مخصوصا به فرزندانی که به جرم آزاد انديشی و احقاق حقوق خقه خود در زندان های نظام اسلامی در بند ميباشند تبريک ميگوييم.

جبهه ملی ايران امريکا – اروپا
25 اکتبر 2010

www.jebhe.info/old
www.jebhemelli.info
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
آموزه های کورش بزرگ در رهبری
برداشت از کتاب هنر رهبری گزنفون


بیانیه جبهه ملی ايران, امريکا و اروپا
فقط آنان که به مردم خدمت می‌کنند سزاوار فرمانروایی انداز: کورش زعیم

نویسنده، مترجم و کوشنده ی فرهنگی و سیاسی

www.savepasargad.com

گرانبهاترین گنجینه یک رهبر مردم هستند

هم پیمانان کورش می پنداشتند که کورش اکنون ثروتمندترین مرد جهان است، ولی کورش از زراندوزی بیزار بود و آن را خیانت به مردم کشورهای شکست خورده و هم پیمانش می دانست. هم پیمانانش اکنون او را بی‌اندازه ثروتمند می‌دانستند. ولی ثروت او چیزی جز سراب نبود، زیرا از لحاظ زر اندوزی فقیرترین امپراتور جهان بود. با وجود این، بزرگترین سرچشمه ثروت روی زمین را برای خود فراهم کرده بود: یک ارتش پرتوان و باتجربه زیر فرمان که به رهبری وی احترام می‌گذاشت و او را پسر خدایان می‌شناخت و همه جا به دنبال او می‌رفت، و مردمی که او را دوست داشتند و به وی اعتماد می کردند. او گفته بود که، "بزرگترین ثروت یک رهبر، مردم تحت رهبری اوست."

در هنگام محاصره بابل و پیش از حمله، در یک سخنرانی به سربازان خود گفت، "به یاد داشته باشید که ما این نبرد را برای دفاع آغاز کردیم، نه برای تجاوز به دیگران یا برای اینکه خود را ثروتمند کنیم. خدایان با ما هستند، ولی ما باید خودرا وقف ایمن نگه داشتن شهروندان کنیم. امنیت شهروندان باید بیش از آن باشد که هر فرمانروای دیگری بتواند تامین کند. ما باید آمادگی این را داشته باشیم که در گرما و سرما و سختی‌ها و خوشی‌ها با مردم شریک باشیم، و ما هرگز نباید از باری که بر دوشمان خواهد بود شکایت کنیم."


فقط آنان که به مردم خدمت می‌کنند سزاوار فرمانروایی بر مردم هستند

به چه حقی رهبرانی که خود راه بد را می گزینند باید دیگران را به علت بدی و حماقت خود مجازات کنند؟"ای مردم، من چه باید بکنم؟ شما باید چشمان خود را به من بدوزید و مراقب باشید که من وظایف خود را با شایستگی انجام دهم، و من هم چشمانم را به شما خواهم دوخت و هر کدام از شما را که با شایستگی کار کردید، گرامی خواهم داشت. ما همچنین باید دقت کنیم که پسران و دختران خود را از هنگامی که از زنانی که ما به همسری گرفته ایم زاده می‌شوند آموزش دهیم. تلاش ما برای اینکه نمونه خوبی برای فرزندانمان باشیم، ما را وادار خواهد کرد که خود حتا بهتر باشیم. اگر فرزندان ما چیزی در ما نبینند که ناشایسته یا شرم آور باشد، ما بی‌شک پدران غرورانگیزی خواهیم بود. فرزندانمان نیز همانند ما در پرتو آنچه خوب است خواهند زیست و آرمانهایشان ـ همانند آرمان‌های ما ـ قدرت آنها خواهد بود.در جای دیگری کورش خطاب به فرماندهان خود که آنها را برای اداره کشورهای گشوده شده می فرستاد گفت، "این برای همه ما جهان نوینی است، و من نیاز دارم که شما مهارت‌های رهبری خود را به شیوه ای که اکنون بیش از پیش اهمیت دارد، با مهارتهای من پیوند بزنید. زیرا من نمی توانم این سرزمین گسترده را تنها اداره کنم. بسیاری از شما بجای من تصمیم گیری‌هایی خواهید کرد که در تمامی شاهنشاهی اثر خواهد گذاشت. شما در حالیکه جنگجو خواهید ماند، فرمانروا هم خواهید شد. همانگونه که شما از شهروندان خود انتظار خواهید داشت که از شما فرمانبری کنند، شما هم باید از بالاترهای خودتان فرمانبری کنید. ما باید در اداره مردم خودمان همبسته باشیم، همانند همبستگی که هنگام جنگ کردن داشتیم."

رهبر باید نماد زنده قانون باشد
در آن هنگام، کورش با اعلام یک سامانه اداری که تا آن زمان بیسابقه بود، نام کسانی را که برای شرکت در اداره کشور گزیده بود خواند: وزیر مالیات، بازرس دارایی، وزیر ساخت و ساز، وزیر خزانه داری، وزیر دربار...

کورش فرماندهانش را واردار می کرد که بیشتر از نمونه سازماندهی که او ابداع کرده بود استفاده کنند. او می گفت که قانونهای نوشته شده برای مردم بسیار مهم هستند، و رهبر خود باید نماد زنده قانون باشد. رهبر نه تنها باید به عنوان یک راهنمای کارآمد عمل ‌کند، که باید یک قاضی خردمند هم باشد. رهبر باید آنها را که در خدمت به مردم کوتاهی می‌کنند بیابد و با درستی و دادگری مجازات ‌کند.

ثروت برای تقسیم است نه گردآوری و پنهان کردن
یک روز در بابل هنگام خوردن شامانه، کروزوس کورش را سرزنش کرد که چرا اینقدر دست و دل باز است وثروت های به دست آمده را می بخشد. او ادعا کرد که کورش بزودی خود را به فقر خواهد کشاند. کورش به او پاسخ داد که، "می پنداری چه ثروتی را می توانسته ام تا کنون انباشت کنم، اگر زیردستانم را در ثروت امپراتوری شریک نمی کردم؟"

کروزوس مبلغ بسیار بزرگی را بر زبان آورد.

کورش گفت، "کروزوس، من اکنون از هیستاسپ می‌خواهم که تئوری تو را به آزمایش بگذارد."

کورش سرش را به سوی هیستاسپ گرداند و گفت، "به سراغ ثروتمندترین دوستان من برو و به آنها بگو که برای پروژه بزرگی نیاز به پول دارم. از هر کدام از آنها بخواه که مبلغی را که می‌توانند به من بدهند بنویسند. آنگاه نامه‌ها را مهر و موم کن و وقتی برگشتی بیا و در حضور من نامه‌ها را به کروزوس بده."

روز پسین، کروزوس وقتی مبلغ‌هایی را که دوستان کورش تعهد کرده بودند جمع زد، رنگ از رویش پرید. در حالیکه نفسش بریده بود گفت، "این مبلغ از چیزی که هر کس می‌تواند برای خودش نگه دارد بسیار بسیار بیشتر است!"

کورش گفت، " می‌بینی، کروزوس، که دارایی من بی‌نهایت است. اینکه تو می‌گویی ثروت درو کنم و پنهان کنم خلاف عقل سلیم است. من بخاطر این کار مورد تنفر و حسادت دیگران قرار می‌گیرم و باید یک لشگر مزدور فقط برای نگهداری از این ثروت بگمارم. من تصمیم گرفته‌ام که مردم و زیردستان خود را ثروتمند کنم. در نتیجه آنها خزانه‌های زنده من هستند و آنها خود بهترین نگهبان زر خود می باشند."

کروزوس که سرخورده شده بود، سرش را به حسرت تکان داد و گفت، " آری،این دلیل پیروزی تو بر نیمی از جهان است؛ و من چیزی را بجز اجازه نشستن بر سر میز تو به دست نیاورده ام."

از پول و ثروت سوء استفاده نکن
کورش ادامه داد، "کروزوس، خدایان دون چیزی ضد ارزشی در روح ما کاشته‌اند ـ چیزی که همه ما را در دل گدا می‌کند. گهگاه تقریبا همه افراد می‌خواهند همه ثروتهای جهان را از آن خود کنند. حتا من گاهی می‌توانم ندای هولناک آزمندی را در درون خود بشنوم، ولی آنقدر آگاهی دارم که از این نفرین کشنده ای که آزمندی با خود می‌آورد پرهیز کنم. اکنون به من بگو، مردان ثروتمند با مازاد ثروت خود چکار می‌کنند؟"

کروزوس دستش را روی سر تاسش کشید و اعتراف کرد که، "بیشتر مردان ثروتمند زر خود در زمین دفن می‌کنند که بخشی از آن هرگز از زیر خاک بیرون نمی آید."

کورش تایید کرد، "آری، و این چقدر ابلهانه است! اکنون بگو که دیگر مردان ثروتمند با پولشان چکار می‌کنند؟"

کروزوس گفت، "بیشترشان آن را می‌شمارند و جمع می‌زنند و بر آن به نگهبانی می‌ایستند."

"آیا آن زر برایشان جهانی از دشواری‌ها را ایجاد نمی کند؟"

او گفت، "البته، برخی از آنها بیشتر وقت خود را با پولشان می‌گذرانند تا با فرزندانشان."

کورش نتیجه گیری کرد، "هر چقدر هم که ثروت داشته باشند، بیش از مقداری که شکم‌هایشان جای دارد نمی خورند! و اگر بخواهند همه زرهای خود را در جامه‌هایشان بپوشند زیر وزن آن خرد می‌شوند! ثروت اضافی آنها چیزی بجز اندوه به بار نمی آورد. من به سهم خود می‌کوشم که به خدای بزرگ وفادار باشم و دستان خود را در تسلیم به سوی او دراز می‌کنم. وقتی بیش از آنچه نیاز دارم به دست می‌آورم، مقدار مازاد را به زیردستانم می‌دهم. با یاری رسانی به زیردستان، مهر و سپاس آنها را به دست می‌آورم، شهرت به دست می‌آورم و حتا زندگی خود را. به این ترتیب افتخارات دنیایی من رشد می‌کند و هر چه بزرگتر و گسترده تر می‌شود.

زر، خداوند نیرو و روشنایی نیست
کروزوس گفت، "کورش، تو از چنان زیرکی هوشمندانه ای برخورداری که من تصورش را هم نمی کردم. من چه نادان بودم که می‌پنداشتم ثروت همه چیز است. این پنداشت من به سرنگونی خودم ‌انجامید." پادشاه تاج از دست داده، سر خود را دوباره تکان داد. "اگر فقط من می‌دانستم که در بهشت ابلهان می‌زیسته ام!"

کورش گفت، "تو سرانجام فهمیدی کروزوس، که در زندگی خرسندی راستین در داشتن ثروت زیاد نیست. تاج خوشبختی از آن کسی است که می‌تواند منصفانه پول بدست آورد، شرافتمندانه آن را هزینه کند و زر را با خداوند نیرو و روشنایی اشتباه نگیرد."

کورش یادآور شد که بیشتر مردمی که در تندرستی زندگی می‌کنند، داروی کمتری در خانه نگه می‌دارند.

کمیته بین المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما