استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
آغاز رايزنی ها برای برگزاری "نشست ملی صلح"،
7 آذر 1386       بازگشت به صفحه قبل 
آغاز رايزنی ها برای برگزاری "نشست ملی صلح"، ميزان نيوز
ميزان نيوز: رايزنی ها برای برگزاری "نشست ملی صلح" آغاز شد. بر اين اساس اولين نشست از سلسله نشست های "هم انديشی کميته موقت ملی صلح با گروه های مختلف اجتماعی ايران" روز دوشنبه پنجم آذرماه ۱۳۸۶ با نمايندگان دانشجويان برگزارشد.
کميته موقت صلح که در "کانون مدافعان حقوق بشر" تشکيل شده است کار خود را بعنوان جنبش اجتماعی صلح دوستان ايران جهت مقابله با خطرهای تهديد کننده صلح در ايران ، آغاز کرده است.
بنابراين اعضای شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت و اعضای شورای تهران تحکيم (نمايندگان و دبيران انجمن های اسلامی دانشگاه های تهران) در اين نشست حاضر شدند تا در خصوص ضرورت طرح اين بحث و ارتباط آن با شعار مطرح شده يعنی "جنگ نه، صلح و حقوق بشر آری" با اعضای کميته صلح گفت و گو کنند.
اما اين نشست تنها به طرح اين نکات محدود نشد. چگونگی کمک دانشجويان به طرح اين ايده و گسترش آن در سطح دانشگاه ها موضعات ديگری بود که در اين نشست به آن ها پرداخته شد.
به گزارش روابط عمومی کانون مدافعان حقوق بشر، در ابتدای اين نشست چند تن از اعضای کميته موقت صلح ديدگاه های خود را در خصوص اين ايده و اينکه چرا دانشجويان به عنوان اولين گروه از گروه های اجتماعی دعوت شده اند را مطرح کردند.
به اعتقاد آنان طرح مسأله صلح از سوی نيروهای دموکراسی خواه می تواند به جلوگيری از جنگ و يا کاهش هزينه های آن کمک کند. البته اعضای موقت کميته صلح برای صلح قيدی نيز داشتند. "صلحی که حقوق همه انسان ها در آن مراعات شود.
"شيرين عبادی" برنده جايزه صلح نوبل روز دوشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۶ در فراخوانی خبرتشکيل "شورای ملی صلح" را اعلام کرده بود. دعوتی که بسياری از فعالان سياسی و فرهنگی به دليل نگرانی ازشرايط موجود در عرصه داخلی و در سطح بين المللی وطرح موضوع جنگ واخبار وگزارشات مربوط به آن جواب مثبت دادند.
بنابراين رايزنی با گروه های اجتماعی ضرورتی انکار ناپذير تشخيص داده شد و دانشجويان به عنوان يکی از فعالترين گروه های اجتماعی اولين گزينه اين انتخاب بودند. چرا که "دانشگاه تنها نهاد مرتبط با مردم است. اگر دانشگاه باتفاوت باشد جامعه نيز با تفاوت می شود. بنابراين لازم است دانشجو به لحاظ نظری مجاب شود که اين کار تا چه اندازه مؤثر است."
در اين نشست هم انديشی با طرح اين ديدگاه که دوره جديدی برای جنبش دانشجويی آغاز شده است، شعار جديدی در اين شرائط برای جنبش دانشجويی قابل طرح دانسته شد. "نه سازش، نه جنگ، تعامل." اين شعار، شعار دوران ساز دانسته شد که دانشجو می تواند کمک کند تا اين مسأله آرام آرام مسأله مردم شود. بر اين اساس بررسی تفاوت صلح و سازش بدين گونه توضيح داده شد. "در سازش سر مردم کلاه می رود. در صلح همه سود می برند."
يکNGO می تواند شعار جنگ دهد اما يک کشور بايد با نظر مردم خويش وارد جنگ يا صلح شود. بنابراين آنان لازم ديدند تا در اين نشست، تحليلی کوتاه از شرايط ايران و جهان ارائه دهند. "چرا که هر جنگ نظامی می تواند ما را ۴۰ سال عقب بياندازد."
وجود يک گرايش تند رو در داخل حاکميت که حيات خود را در بحران می بيند موضوع ديگری بود که در اين نشست مطرح شد. "حکومت هايی که زيست در بحران می کنند، اين زيست می تواند به جنگ منجر شود. زيست در بحران باعث حذف می شود، حالت فوق العاده مطرح می شود و همه مشکلات را می توان به گردن بحران انداخت. زيست در بحران پروژه سازندگی را عقب می اندازد. زيست در بحران باعث شده است تا جناح های تند رو در حاکميت جناح های معتدل تر را حذف کنند. چرا که هر بار شعار جنگ سر داده شده، جناح معقول تر نظام کنار زده شده اند." براين اساس انتساب اتهام براندازی نرم به طرفداران اکبرهاشمی رفسنجانی در اين راستا ارزيابی شد. "تا همه نارسايی ها به گردن آنها بيفتد." سپس اين نتيجه گرفته شد که استمرار بحران به حذف جناح معقول تر منتهی می شود. همچنين در حالتی ديگرآثار تشديد تحريم ها بدتر از جنگ ارزيابی شد.

دانشجويان شرکت کننده در اين نشست نيز ديدگاه های خود را مطرح کردند. ورود به گفتمان استدلالی ضرورتی بود که دانشجويان بر آن تأکيد داشتند. "چرا که محيط دانشگاه چون و چرايی است." بنابراين شفاف سازی و عيان کردن اين واقعيت که جنگ تا چه اندازه می تواند روند "دموکراسی ملی" را کند ضروری دانسته شد.
"بی اطلاعی مردم - حتی در سطح نخبگان - از خطر جنگ" و"برخوردهای احتمالی با صلح خواهان"، نگرانی هايی بود که دانشجويان مطرح کردند. آنان همچنين با طرح سؤالاتی از دغدغه های خود گفتند.
"چه مکانيزمی در اين خصوص که حرکت ضد جنگ بر افکار عمومی جهان تأثير بگذارد اما تغييری در رفتار حاکميت جمهوری اسلامی ايجاد نشود، انديشيده شده است"، "چه امتيازی در قالب اين کار که قرار است انجام شود از حاکميت در راستای حقوق بشر گرفته می شود"، "چه کارهايی قرار است انجام شود"، "تلاش کرديم مسأله جنگ حل شد، مساله حقوق بشر کجا قرار دارد"، "آيا قرار است سرباز حکومت شويم" و "آيا اين وزن را داريم تا با جامعه جهانی تعامل کنيم" سؤالاتی بود که در اين نشست مطرح شد.
طرح اين موضوع که "حرکت ما بی تأثير است، رخداد حتمی است" به اين مسأله اشاره شد که برخی ممکن است نگاه فرصت طلبانه نسبت به صلح داشته اند يعنی اينکه اگر صلح می خواهيم بايد به حکومت برگرديم.
پس از طرح دغدغه دانشجويان واين ديدگاه که عده ای معتقدند "حمله در بلند مدت باعث پيشرفت می شود"، اعضای کميته موقت صلح لازم ديدند تا توضيحاتی ارائه کنند. عراق، افغانستان و يوگسلاوی کشورهايی بودند که در اين نشست برای بررسی بيشتر به عنوان نمونه مطرح شدند.
بنابراين تأکيد شد که "حمله امريکا به ايران نتنها منجر به دموکراسی نمی شود بلکه جنگ، دموکراسی ملی را در ايران عقب می برد. پس بايد نسبت نسبت به آن حساس بود."
با اين استدلال ها بود که همگان بر اين مسأله تأکيد داشتند که "حالت بحران به ضرر ماست، پس هرکس با جنگ مخالفت کند متحد راهبردی ما می شود. چرا که اگر حمله صورت گيرد باز ما قربانی هستيم. می خواهيم بيشتر نبازيم و از آنجا که سياستمداران واقع بينی هستيم اگر اين حرکت منجر به آن شود که حمله ای صورت نگيرد آن وقت است که امکان تقويت نهادهای مدنی فراهم می شود. دموکراسی درجامعه مدنی خواهد بود. در اين شرايط نيروهايی که صلح می خواسته اند مطرح می شوند."
آنان با تأکيد براينکه "اگر تيز هوش باشيم می توانيم ضرر و زيان را کنترل کنيم، اعلام کردند که "ما با حرکت خودمان می توانيم از حوادث شبيه عراق در دوران صدام حسين جلوگيری کنيم" بنابراين موضعگيری دانشجويان در خصوص مسايل هم لازم و ضروری و هم موثر ارزيابی شد.
"برگزاری برنامه هايی در دانشگاه ها با توجه به نزديکی به روز ۱۶ آذر"، "طرح موضوعاتی که به مسايل ملی مربوط می شود در بيانيه ها" ، "نشست با اساتيد و چهره های سياسی" و "ضرورت تشکيل کميته دانشجويی صلح" جمعبندی پايانی اين نشست به عنوان کار مشترک بود.
راهکاری که می تواند همبستگی با همه ی جنبش های صلح طلب جهان را به همراه داشته و صدای صلح دوستی مردم ايران را به گوش همه ی جهانيان برساند، تا خطرات تهديد کننده صلح را محدود کند .
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما