استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
رضا آذرخش
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
بمناسبت پنجاه نهمين سال خلع يد
1 تیر 1389       بازگشت به صفحه قبل 
مناسبت پنجاه نهمين سال خلع يد

خاطره ای از آبادان ، خلع يد و تکرار تاريخ

سال دوم يا سوم دبيرستان رازی آبادان بودم. ازهمان روزهای نوجوانی دردی را در سينه احساس ميکردم که هميشه آزارم ميداد وبزرگترين آرزويم اين بود روزی را ببينم که پرچم ايران در بالای ساختمان اداره مرکزی در اهتزاز باشد.
تقريبا يک هفته به نوروز مانده بود. آقای علوی دبير رياضی مثل هميشه همراه با صدای زنگ وارد کلاس شد و برخلاف سنت هميشه گی درس را شروع نکرد و به طرف تخته سياه نرفت. رو به کلاس ايستاد و با همان صدای رسا و گيرايش گفت « بچه ها اين روزها، روزهای بزرگی در تاريخ ميهن ما است. روزهايی که سرنوشت تاريخ و ملت ايران را تغيير ميدهند. تهران وشهرهای بزرگ ايران زيرپای مردم ايران ميلرزند. زلزله با قدرت هزاران ريشتر نه تنها ايران را بلکه همه جهان را به لرزه انداخته است. جنبش مردم و فدا کاری چند نماينده توانست از مجلسی که اکثر نمايندگان آن دست نشانده و مزدور هستند، قانون ملی شدن نفت را به تصويب برسانند و به زودی مجلس سنا نيز به خواست ملت ايران آن را تصويب خواهد نمود.
پدران وبرادران شما وظيفه خود را انجام داده اند، حالا نوبت شما است از هم اکنون برای حفظ ثروت بازمانده از نياکان خود بيشتر و دلسوزانه تردرس بخوانيد تا بتوانيد درآينده صنايع نفت را اداره کنيد.
اکثر بچه ها در مدرسه درجريان جنبش نفت بودند. آنها فرزندان کسانی بودند که بيش از همه مردم ايران از وضع موجود رنج ميبردند. درخانه خود اسير شرکت اشعال گر و بی رحم بيگانه ای بودند که با ايرانی ها همچون بردگان قرون وسطی رفتار ميکردند. از اين رو کارکنان ايرانی نفت، چه کارگر وچه کارمند انتظار داشتند سال هزار سيصد سی را به علت ملی شدن نفت به با شکوه ترين شکل ممکن برگذار کنند.
اما ناگهان شرکت نفت بی مقدمه بدون هيچ دليل حقوق کارگران مناطق آغا جاری و مسجد سليمان را کاهش ميدهد تا شايد بتواند فضايی غير عادی در کشور به وجود آورد و مانع از اجرای قانون ملی شدن نفت گردد.
دولت علاء به جای اينکه به ياری کارگران نفت بشتابد و دليل کاهش حقوق آنها را از شرکت نفت جويا شود، برای جلوگيری از اعتصاب احتمالی کارگران با اعلام حکومت نظامی و اعزام مأمورين انتظامی به مناطق نفت خيز خود را آماده مينمايد تا درصورت اعتصاب و يا کم کاری کارکنان، اعتصاب را با کشتار کارگران در آغاجاری و مسجد سليمان سرکوب نمايد. همانطور که آنها پيش بينی ميکردند کارگران در آغا جاری و مسجد سليمان به دليل کاهش بدون دليل حقوق خود اعتصاب ميکنند که با تيراندازی نيروهای دولتی به سوی اعتصابيون يکی از کارگران آغاجاری به قتل ميرسد. با پخش اين خبر در ساير مناطق نفت خيز، تقريبا کليه کارکنان مناطق نفت خيز به اعتصابيون می پيوندند و کشتار نيز تشديد می گردد.
به دنبال کشته شدن تعداد ديگری از کارکنان مناطق نفت خيز، در ساعت شش بامداد روز بيست دو ارديبهشت سال هزار سيصد وسی، که بنا بر روال هميشگی سوت « فيدوس » پالايشگاه آبادان جهت آماده شدن کارکنان برای رفتن به پالايشگاه وادارات نواخته ميشد بصدا درميآيد. طول زمان دميدن «فيدوس» درروزهای معمولی حدودا سی ثانيه بود، اما صفير فيدوس درآن روز بيش از يک دقيقه به درازا می کشد. به نظر ميرسيد اکثر کارکنان منتظر آن بوده اند. زيرا رانندگان اتوبوس ها که از حوادث مناطق نفت خيز و کشتار کارکنان با خبر شده بودند پيش گيرانه برای انتقال کارکنان از منازل به پالايشگاه و ادارات، مشابه روزهای پيش به مناطق مختلف آبادان نميروند.
تلفن ها به صدا درميآيند، آبادان قلب تپنده خوزستان از نخستين دقايق شروع نوبت کاری صبح از حرکت باز ميايستد. اعتصاب در تمام مناطق نفت خيز خوزستان، پالايشگاه وادارات شرکت نفت درسراسر ايران گسترده می شود. آبادان دعوت کننده اين اعتصاب سراسری است. در بامداد آن روزتقريبا اکثريت کارکنان مخصوصا کارگران پالايشگاه همراه همسر و فرزندان خود ازخانه ها بيرون آمده به سوی اداره مرکزی حرکت ميکنند، مامورين انتظامی نيز درسراسرشهر آبادان و نواحی شرکت نفت پخش ميشوند و با تيراندازی هوايی ميخواهند کارکنان را مرعوب کنند، اما آنان اطراف جنرال آفيس (اداره مرکزی) و خيابان روبروی آن متمرکز شده ميخواهند با دريک رئيس کل پالايشگاه ملاقات نمايند.
اعتصاب آبادان همچون تندری سترک درايران وسراسر جهان پخش ميشود. در همان روز مامورين انتظامی به دستور دولت سريعا از خوزستان خارج و شرکت نفت نيز بلافاصله در راديو نفت آبادان اعلام ميدارد: «کاهش حقوق کارگران منتفی شده و مبلغی نيز به آنها اضافه حقوق پرداخت خواهد شد».
اين نخستين پيروزی نفتگران در تاريخ مبارزات ملت ايران به ثبت رسيده است.
چندی بعد ازاعتصاب، در روز بيست هشت خرداد هزارسيصد سی همزمان با قرارگرفتن مهندس مهدی بازرگان استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و نخستين رئيس پالايشگاه شرکت ملی نفت ايران در پشت ميز «دريک» رئيس انگليسی پالايشگاه، بار ديگر فيدوس پالايشگاه آبادان به مدت يک دقيقه به صدا درميآيد و بدين ترتيب پيروزی ملت ايران را اعلام ميدارد.
***
روزها ميگذرند، اما خاطره شادی آفرين فيدوس روز بيست نه خرداد سال هزار سيصد سی، هنوز از خاطر کارکنان نفت بيرون نشده است، آنها که روزهای جوانی و ميان سالی خود را در آبادان و مناطق نفت خيز خوزستان گذرانيده بودند بعد از فاجعه بيست هشت مرداد سال هزار سيصد سی و دو، همواره در اين انديشه بودند که بار دگر صدای فيدوس پالايشگاه آبادان را به صدا درآورند. برای رسيدن به اين آرزو بيست پنج سال ظاهرا سکوت ميکنند اما به خوبی ميدانند نفت ونفتگران ماشه رهايی ملت ايران ازسلطه ديکتاتوری و شرکت های بيگانه ميباشند. همانگونه که کارکنان کشتی سازی لنين درلهستان، سال ها بعد کليد رهايی ملت لهستان از سلطه روس های اشغالگر شدند.
سال هزار سيصد پنجاه هفت با تغيير شرايط جهانی، فرصتی برای آماده شدن و ايستادن به وجود آمد. کشتار شانزده آذر و سيزده آبان در دانشگاه تهران، کشتار و زندانی کردن دگرانديشان و معترضين ، برقراری جو خفقان و پليسی در سراسر کشور، شعله های خاموشی بودند پنهان در زير خاکستر که ناگاه مشتعل شدند و سراسر کشور را فرا گرفتند.
نفتگران آبادان و مناطق نفت خيز که در فضای بسته ای زندگی و کار ميکردند، مستقيما و بيش از تمام افراد کشور از فضای پليسی و امنيتی رنج ميبردند، در التهاب و جنبش بيشتری بودند، آنها به خوبی می دانستند که کليد آزادی ميهن و هم ميهنان در زير خاک های گرم خوزستان و در دست های توانای آنان است.
آن روز ساعت هفت بامداد فرا ميرسد، « فيدوس» آبادان بار ديگر به صدا درمی آيد و به دنبال آن پالايشگاه های آبادان، شيراز، تهران، اصفهان، کرمانشاه، پالايشگاه گاز بندر ماهشهر ، واحدهای پتروشيمی در شيراز، آبادان، بندر شاهپور واسکله های بار گيری نفت دربنادرخارک وماهشهر و واحدهای بهره برداری در سراسر مناطق نفت خيز خوزستان و کرمانشاه از حرکت باز می ايستند.
وملت ايران در خيابان های تهران و شهرستان ها وروستا ها با قرار گرفتن نفتگران در کنارخود توان تازه ای در خود احساس ميکنند و انقلاب را تا دروازه پيروزی ميرسانند.
بودا چه زيبا و واقع گرايانه ميگويد: سه چيز برای هميشه پنهان نخواهد ماند «خورشيد، ماه و حقيقت»، حقيقتی که در پشت چهره ظاهر فريب ديکتاتوران پنهان است و آنها يارای ديدن آن را ندارند ومی پندارند با فشارو اختناق و اجير کردن آدم کشان ميتوانند با فريب دادن بی خبران و ناآگاهان چهره واقعی خود را پنهان نگه دارند تا بتوانند قدرت اهريمنی خويش را پايدارسازند، اما روزی نه چندان دور رياکاری آنان آشکار خواهد شد وهمه گان اين حقيقت را درمی يابند که ديکتاتوران با هر لباسی درآيند، هرگز به کشور و باورهای صادقانه مردم اعتقاد ندارند زيرا خود را بالاتر و والاتر از همه ميدانند.
تاريخ همواره قابل تکرار است وانسان های اسير را همواره نميتوان با زندان ، شکنجه و اعدام به سکوت واداشت ، همانگونه که صفير فيدوس بلند پالايشگاه آبادان را نميتوان برای هميشه خاموش کرد.
آذرخش

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما