استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
اخبار ايران
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
پرستو فروهر: هنوز فریاد مادرم را در این خانه می شنوم
30 آبان 1391       بازگشت به صفحه قبل 

گزارشچهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۱

پرستو فروهر در مصاحبه با روز:هنوز فریاد مادرم را در این خانه می شنوم

فرشته قاضی

f.ghazi(at)roozonline.com

در سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر، فرزند آنان، پرستو در مصاحبه با "روز" از ممنوعیت انتشار آگهی تسلیت و ممنوعیت آوردن نام پدر و مادرش در روزنامه ها سخن میگوید. دختر داریوش و پروانه فروهر که مثل سالهای گذشته و در آستانه سالروز قتل والدین اش به ایران سفر کرده می گوید که نزدیکان و همرزمان پدر و مادرش را احضار و تهدید کرده اند که در سالروز قتل به خانه آنها نروند.

پرستو فروهر که در بدو ورود به ایران گذرنامه اش توسط ماموران توقیف شده از سوی وزارت اطلاعات هم احضار و به او گفته شده برگزاری مراسم برای والدین اش ممنوع است.

پرستو فروهر، هرسال در سالگرد قتل پدر و مادرش به ایران سفر میکند تا مراسم بزرگداشت آنها را که از قربانیان قتل های زنجیره ای بودند، در منزل شخصی شان برگزار کند؛ منزلی که به گفته پرستو همچنان خون خشکیده داریوش و پروانه فروهر برروی فرش آن نقش بسته واو هنوز صدای نعره های پروانه فروهر را هنگام تحمل ضربات چاقو از جای جای این خانه می شنود.مصاحبه با پرستو فروهر در زیر می آید:خانم فروهر گویا از وزارت اطلاعات به شما گفته اند برگزاری مراسم برای والدین تان ممنوع است. با این اوصاف سالروز قتل پدر و مادرتان چه خواهید کرد؟

به روال ۸ سال گذشته در همین خانه می نشینم؛ همراه با بستگان نزدیک و همین. به یاد پدر و مادرم شمع روشن می کنیم و گل می گذاریم. در حصار ممنوعیت که قرار می گیریم سعی میکنیم حضور داشته باشیم؛ کار دیگری نمی شود کرد.از سوی وزارت اطلاعات دقیقا به شما چه گفته اند؟

گفتند برگزاری مراسم به هر شکلی ممنوع است و تنها اجازه دارم با بستگان نزدیک در خانه بنشینم.در اماکن عمومی اجازه برگزاری مراسم نمی دهند و در منزل پدر و مادرتان هم اجازه حضور کسی را نمیدهند؛ بر سر مزار آنها چطور؟

سر خاک هم به صورت خصوصی و با بستگان نزدیک می رویم. سالهاست که سر مزار حضور ماموران نظامی، امنیتی و.. سنگین است. کنترل میکنند. حضور سنگین آنها بسیار آزاردهنده است. خانه که هستیم لااقل، ماموران بیرون خانه هستند اما سر مزار در چند قدمی ما می ایستند و این به شدت آزارمان میدهد.خانم فروهر والدین شما به همراه آقایان مختاری و پوینده تنها قربانیان قتل های زنجیره ای بودند که حکومت مسئولیت قتل آنها را پذیرفت و وزارت اطلاعات هم اطلاعیه داد.قول پی گیری هم دادند اکنون چرا بعد از گذشت ۱۴ سال حتی برگزاری مراسم ساده در منزل پدر و مادرتان را هم بر نمی تابند؟ مشکل شان چیست؟

سعی میکنند بار سیاسی را از این بزرگداشت به کلی بزدایند در حالیکه چنین امری به هیچ عنوان ممکن نیست. پدر و مادر من تمام سالهای عمرشان، فعال سیاسی بودند؛ برای آزادی در این مملکت سالهای سال و دهه های متوالی تلاش کردند. جوهره وجودی شان با تلاش های سیاسی شان عجین شده بود سرانجام هم، پایان زندگی شان، قتل سیاسی آنها بوده. چطور ممکن است بزرگداشت چنین دو انسانی را به صورتی برگزار کرد که تهی از هرگونه مسائل سیاسی باشد؟ این همان شیوه ای است که سعی میکنند در مسائل دیگر هم اعمال کنند؛ خالی کردن همه مسائل از جوهره وجودی شان و تبدیل آنها به چیزی که نیروی درونی ندارد. به همین دلیل بایستی سعی و همواره یادآوری کرد که آن دو نفر چه کسانی بودند و چه شدند و..شاید در موج اجتماعی که آن زمان وجود داشت و این موج اجتماعی خواهان دادخواهی برای این جنایت ها بود، مسئولان اعتراف کردند؛ هم به سیاسی بودن این جنایت ها و هم اینکه به صورت سازمان یافته و از درون نهادهای حکومتی انجام شده. اما حالا قصدشان این است که این مساله کاملا به فراموشی سپرده شود و در این مورد هیچ صحبتی نشودو از اندیشه های پدر و مادرم و سایر کسانی که به قتل رسیدند و آنچه که بدان اعتقاد داشتند چیزی بازگو نشود. شما ببینید وقتی حتی حق بردن اسم آنها، نوشتن اسم آنها در روزنامه ها ممنوع می شود، وقتی دوستان و همرزمان سیاسی پدر و مادرم را که سالهای سال با هم تلاش کردند احضار می کنند یا تلفنی به آنها میگویند مبادا در سالروز قتل پدر و مادرم به این خانه بیایند اینها نشان دهنده حساسیتی است که وجود دارد و تحمیل می شود.اشاره تان به این است که انتشار آگهی تسلیت برای پدر و مادرتان را در روزنامه ها ممنوع کرده اند؟

ببینیدسالهاست بردن نام پدر و مادرم و حتی انتشار اسم آنها در روزنامه ها ممنوع شده. تنها بحث آگهی تسلیت نیست، اصلا در روزنامه ها امکان آوردن نام پدر و مادرم هم نیست.به احضار برخی فعالان اشاره کردید آیا امسال هم نزدیکان شما و پدر و مادرتان را احضار و تهدید کرده اند که به منزل شما نیایند؟

بله تعدادی از دوستان و همرزمان پدر و مادرم را احضار کرده و گفته اند که نباید روز قتل پدر و مادرم به خانه انها بیایند. به برخی نیز تلفنی این را گفته اند.اکنون ۱۴ سال از قتل های زنجیره ای می گذرد. افشاگران قتل های زنجیره ای و وکلای خانواده های قربانیان به زندان افتادند و در مقابل حامیان قتل ها حتی به مقام و نمایندگی مجلس رسیدند. شما و نزدیکان تان هر سال مورد فشار و تهدید قرار می گیرید و.. با توجه به اینکه آن زمان مسئولان قول پی گیری داده بودند این مساله اکنون چه حسی در شما ایجاد میکند؟

در ابتدا نیروی اجتماعی بزرگی بسیج شد برای دادخواهی قتل های سیاسی پاییز ۷۷ و بسیاری از دگراندیشان داخل و خارج از کشوردر این زمینه تلاش کردند. سهمی که روزنامه نگاران در افشاگری داشتند، وکلای ما و کمیته ای که برای پی گیری تشکیل شد همه و همه تلاش کردند تا این مساله را به سرانجامی عاد لانه برسانند ولی به سد دستگاه قضایی برخوردند که تعهدی نسبت به عدالت نداشت و سعی کرد با یک پرونده مخدوش، آنطور که رئیس قوه قضائیه آن زمان یعنی آقای شاهرودی اعلام کرد پرونده را ببندد. بنابراین تلاش ما به نتیجه مطلوب نرسید. وکلای ما و افشاگران همانطور که اشاره کردید به زندان افتادند و مشکلات زیادی برای شان به وجود آمد. اما امیدواریم همچنان این پرونده قتل ها، به عنوان پرونده ای باز در اذهان عمومی باقی بماند تا زمانی که بشود در روندی عادلانه به عدالت دست یافت.خانم فروهر گذشته از جایگاه و شخصیت سیاسی پدر و مادرتان، سئوال من این است که برای پرستو فروهر به عنوان دختر داریوش و پروانه فروهر این ممنوعیت ها و محدودیت ها چگونه می گذرد؟

تلخ و سنگین. یک نوعی از فریاد در گلو خفه مانده برای آدم ایجاد میکند تحمل چنین فشارهایی، تحمل انزوایی که حاکم میکنند، با انواع تهدیدها و فشارها بسیار دشوار است ولی به هر صورت برای من بودن در این خانه، در فضایی که پدر و مادرم زندگی و تلاش کرده اند و سرانجام هم آنطور به قتل رسیده اند، در همین خانه، آنقدر مهم است که علیرغم تمام این فشارها و تلخی ها فکر میکنم این روز را در هیچ جای دیگری نمی توانم سر بکنم جز همین خانه.

--------------------------------------------------------------------------------بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما