استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
جوانان جبهه ملی
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
در باره پيام ابوالحسن بنی صدر به مناسبت سالگرد انقلاب، رضا عزيزی
6 اسفند 1386       بازگشت به صفحه قبل 
نکاتی در باره پيام ابوالحسن بنی صدر به مناسبت سالگرد انقلاب، رضا عزيزیبه نام خرد


آقای بنی صدر، در پيامی خطاب به ايرانيان به تحليل و بررسی انقلاب و دادن رهنمود در باره ی علت های به بن بست رسيدن آن نشسته ايد. گذشته از اينکه تحليل شما عاری از نکته های تازه و راهگشا ميباشد ، با پا فشاری بر اصالت و به هنگام بودن انقلاب ، به عنوان شيوه ای برای تغييرنظام استبدادی ، فاصله ی ميان خود و قشر های مورد خطاب تان را در ارزيابی مقوله ی انقلاب هر چه بيشترکرده ايد .
جناب آقای بنی صدر،
پيامتان را با دقت خواندم تا شايد نکته ی تازه و يا نشانی از دريافتی جديد و راهکاری مناسب زمان در آن بيابم. شما پيامتان را خطاب به ايرانيان نوشته ايد ، و آنان را به دليل عدم پايداری در باور هايشان مورد نکوهش قرار داده ايد. در اين مقاله ، شما خطاب به قشر های گوناگون مردم سخن می گوييد و مسئوليت ايشان را برای يافتن راه رهايی از وضع موجود گوشزد می کنيد. در اين نکته که هر ايرانی در رقم زدن بر سر نوشت خويش دارای مسئوليت هست با شما هم رای هستم . ولی شما با تکيه مصرانه بر مسئوليت آحاد مردم ايران و تکرار مکررات فيلسوف مابانه ی انديشه راهنما و ياری جستن تئوريک از انقلاب فرانسه ، از پرداختن به مسئوليت سياسی و تاريخی شخص خودتان در برابر ملت ايران به عنوان نخستين رئيس جمهور و رياست نيرو های مسلح و شورای عالی دفاع حکومت اسلامی، طفره رفته و همچنان در دفاع از انقلاب آن هم به صورت اسلامی آن می کوشيد، بدون آنکه نقش خود را در بر پايی سياه ترين ديکتاتوری تاريخ معاصر کشورمان به نقد بکشيد.
شما هنور بر اين باور هستيد که انقلاب اسلامی می توانست سر آغاز تحول نظام اجتماعی شود در حالی که می دانيم هيچ کدام از تحولات اجتماعی که به پيشروی تمدن غرب و تسلط بلا منازع اش منجر شده اند ، راه خود را ازميان سنگلاخ انقلابی خونين نپيموده اند. غوطه خوردن شما در مدينه ی فاضله ی اقتصاد توحيدی مطلوب انقلاب موجب شگفتی است ، چرا که بر خلاف شما که هنوز انقلاب را برای رسيدن به حکومت دلخواه لازم می دانيد ، معتقد هستم که نخست می بايست زمينه های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی چنين تحولی را فراهم آورد . انقلاب ، آشوب قهر آميز و گسستن سرشته ها و خود را به نقطه صفر رساند ن بد ترين گزينه ی ممکن است .
شما ديگران را به اين متهم می کنيد که تلاشی برای بر داشتن تاج قدرت نکردند . مگر تاجی که شما برداشتيد و بر سر ملت ايران گذاشتيد کافی نبود ؟ مگر شما با رفتن به دستبوسی روح الله خمينی و باب کردن اينگونه رفتار ها جايی برای بر داشتن تاج باقی گذاشته بوديد؟ مگر دکتر شاپور بختيار که تمام تلاش خود را برای نجات ايران وجلوگيری از افتادن آن به ورطه ی حکومت مذهبی مطلوب شما کرد و با همه گونه نيرنگ و نا مردمی روبرو شد از ياد تان رفته است؟
شما معتقد هستيد که « انقلاب وجود مستقلی ندارد و فر آورده انديشه راهنما و هدف و روش جمعی يک ملت است» و «هرگاه انديشه راهنمای جمهور مردم بيان ﺁزادی می بود، ممکن نبود استبداديان دولت را تصرف کنند » ، پس چگونه با شناختی که از نيروهای دخيل در انقلاب و روح حاکم بر آنان داريد هنوز می خواهيد آن را به ملت ايران به عنوان انقلاب گل و بلبل بقبولانيد؟
باور شما به اينکه « انديشه راهنمای مردم بيان آزادی نبود» ، درک مقالات شما در ۲۹ سال گذشته در تاييد و تقديس انقلاب اسلامی را برای ملت مشکل تر می کند. شما هنوز تکليف تضاد فکری موجود در تئوريتان را روشن نکرده ايد.
حافظه ی دور اين ملت شوربختانه ضعيف است وگرنه برای چندمين بار اسير فتنه ی روحانيون نمی شد.
به ياد داشته باشيد در چه عصری زندگی می کنيد. گفتار و رفتار همگان ثبت ميشود و برای آيندگان باقی می ماند تا در داوری هايشان آزموده را ديگر بار نيازمايند.
شما همچون بسياری از همکاران انقلابيتان در زمانی که هر کسی در صدد بود در بوسه بر رکاب آيت الله زدن و اعلام خلوص نيت بر ديگری سبقت بگيرد ، با تو جيهات مشعشعانه تان از پايه گزاران تبعيض عليه زنان بوديد و برای تحميل حجاب اجباری با دانش بی کرانتان توجيه علمی يافتيد.
شما دست کسی را بوسيديد که به محض رسيدن به قدرت، قانون حمايت از خانواده را لغو کرد.
هنوز يک ماهی از به ثمر رسيدن انقلاب اسلامی شما نگذشته بود که پانزده هزار زن ايرانی در اعتراض به حجاب اجباری به تظاهرات پرداختند. آن زمان که اشرار اسلام زده در کوچه و خيابان با گرز و کوپال وبا شعار "يا روسری يا توسری" به شکار زنان بی حجابی می رفتند ، که شما و هم مسلکانتان وعده ی آزادی در انتخاب پوشش را به آنان داده بوديد ، شما هيچگونه صدايی به اعتراض بلند نکرديد . شمائيکه در آن زمان با خدايان قدرت نشست و بر خاست می کرديد وبا اينکه سنخيت کامل با قوم به گفته ی حسين ملک ياجوج و ماجوج نداشتيد ، بر اين تجاوز به حقوق زن ايرانی صحه گذاشتيد و برای آن توجيه علمی بافتيد.
اگرصميمانه خواهان برقراری ارتباط انديشه با زنان ايران هستيد و پيامتان قصدی فراتر از نوشتن به حکم وظيفه را داراست ، ضروری است به انتقاد از نقش خود در برقراری قوانين زن ستيز جمهوری اسلامی و توجيهاتی همچون تشعشع موی زن بپردازيد . بر جسته سازی ستم ها ی رفته بر زنان در حکومت اسلامی ، شما را از مسئوليتی که در قبال پيدايش اين تبعيض ها داريد مبرا نمی گرداند.
شما از فرهنگ زور و حاکميت زور سخن می رانيد و ايرانيان را به مبارزه بر عليه اين فرهنگ می خوانيد ولی دمی خسته نمی شويد تا فرهنگی را به عنوان راه گشا بقبولانيد که متعلق به ۱۴۰۰ سال پيش است و از ابتدای پيدايشش زبانی به غير از زور به کار نبرده است. شما که اسلام زدگی و دين خويی در جای جای نوشته ها و گفته هايتان آشکار است ، چگونه درس آزادگی به جوانان ايران زمين می دهيد؟
آيا به ياد داريد شماری از جوانانی که مورد خطاب شما هستند در آن زمان دوران دانشجويی خود را می گذراندند و هنوز تصوير شما را در ذهن دارند که چگونه آغاز انقلاب فرهنگی را اعلام کرديد ؟ انقلاب فرهنگی که پی آمدش پاکسازی دانشجويان، استادان و موج مها جرت اجباری آنان به خارج از کشور بود.

شما به درستی ضرورت برقراری رابطه با قشر های گوناگون جامعه را دريافته ايد ، اما با به انتقاد کشاندن اين قشر ها و عدم انتقاد از خود ، راه را نا خواسته بر روی رابطه ی صادقانه و اعتماد بر انگيز با مردم می بنديد. گفتمان امروز ايرانيان ، پس از تجربه ی ۲۹ سال حکومت دينی ، پيرامون حکومتی سکولار و غير دينی می گذرد که با حکومت اسلامی دلخواه شما فرسنگ ها فاصله دارد. وجود تفاوت های فکری بنيادين در بر خورد با مقوله ی حکومت مذهبی همچنين مانعی است بر راه درک متقابل ميان شما و نيروهای ملی و سکولار، که کام و نا کام آينده ی ايران را رقم خواهند زد.

رضا عزيزی
۴ اسفند ۱۳۸۶

[email protected]
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما