استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
اندیشگاه ملی/ آریان پور
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
کنگره حزب مشروطه ایران! سخنی با شاهزاده رضا پهلوی و آقای خسرو اکمل/امیر هوشنگ آریان پور
11 آذر 1387       بازگشت به صفحه قبل 
کنگره حزب مشروطه ایران! سخنی با شاهزاده رضا پهلوی و آقای خسرو اکمل
برابر خبری که در نشریه ایرانیان شماره 403 جمعه 8 آذر 1387 درج گردیده بود، هفتمین کنگره حزب مشروطه ایران در روزهای 22 و 23 نوامبر برگزار شد.
در این کنگره شاهزاده رضا پهلوی و آقای اکمل و چند فرد دیگر سخنانی را ادا کردند. در زیر به بخشی از سخنان این دو نفر اشاره می شود.
شاهزاده رضا پهلوی اظهار می کند که:
"آیا واقعاً لازم است بر سر گذشته توافق داشته باشیم یا اینکه بر سر آینده توافق داشته باشیم؟"
ولی آقای اکمل در سخنرانی خود برخلاف خواسته شاهزاده رضا پهلوی صحبت کودتای 28 مرداد را چون گذشته پیش کشیده و به نهضت ملی شدن صنعت نفت و نقش ایالات متحده آمریکا در تعیین سرنوشت آن نهضت اشاره کرده و می گوید: " واقعیت تاریخی آن است که علاوه بر خواسته مردم، در نهایت امر دولت آمریکا نیز در سقوط حکومت دولت مصدق نقشی قابل ملاحظه داشت.گرچه دولت آمریکا در آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس و استیفای حقوق پایمال شده ایران، به دلایل گوناگون مواضعی سازگار با موضع ایران اتخاذ کرد."
آقای اکمل سپس به دلایل دگرگونی سیاست امریکا در برابر دولت مصدق اشاره کرده و اضافه میکند: "به اعتقاد غرب روش دکتر مصدق در اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت می توانست به مخاطراتی جدی برای منافع سیاسی و اقتصادی دراز مدت غرب و نیز به افزایش نفوذ و اعتبار حزب توده بیانجامد." آقای اکمل در ادامه صحبتش اظهار می کند: " با این حال در دوران کارتر وتا کلینتون تغییر نظام جمهوری اسلامی گزینه ای جدی و عملی یا حتی مطلوب شمرده نمی شد و اولویت با ابزار و اهرم های اقتصادی و دیپلماتیک بود تا شاید جمهوری اسلامی به تغییر مواضع خود، بویژه در خاور میانه قانع شود." و اضافه کرده است:
" تلاش های آشکار و پنهان آمریکا در این دوران برای یافتن راهی مسالمت آمیز در جهت تحقق این هدف بود. پوزش صریح و علنی و نادرست وزیر خارجه وقت آمریکا، خانم آلبرایت در باره نقش آمریکا در سقوط حکومت دکتر مصدق آخرین و بارزترین این تلاش ها بود."
در گفتار آقای اکمل ضد و نقیض فراوانی دیده می شود:
در مرحله اول: آقای اکمل شرکت حدود یکهزار رجاله جنوب شهری را خواسته مردم تلقی کرده اند و با این عمل ، به میلیونها مردم وارسته و وطن دوست ایران توهین می کند.
در مرحله دوم، اگر دولت آمریکا در سقوط حکومت دکتر مصدق دست داشته است! پس پوزش وزیر خارجه آمریکا خانم آلبرایت را نادرست خواندن چه معنی دارد؟!
در مرحله سوم، این آقای اکمل است که در سخنرانی خود اشاره به موضوع ملی شدن نفت در سال 1330 کرده و توجهی به خواسته رهبر خود شاهزاده رضا پهلوی که "گذشته ها را باید به بوته فراموشی سپرد" نکرده است!
درمورد اظهارات شاهزاده رضا پهلوی نیز به موارد بحث انگیزی بر می خوریم چون:
" یکی از بزرگترین مسایل پیچیده دوران گذشته، امروز هم بهش اشاره شد، مسئله ملی شدن صنعت نفت و کل مسئله مصدق و بحران آن زمان است، که کماکان یکی از مسائلی است که بارها و بارها می بینیم که بر سر آن بحث است و به اعتقاد من شاید هرگز یک توافق کامل بر سر آن نخواهد شد. و به خیلی از دوستان می گویم آیا واقعاً لازم است بر سر گذشته توافق داشته باشیم یا اینکه بر سر آینده توافق داشته باشیم؟ . . فکر می کنم که نه می توان گفت حق صد در صد با پدرم بود و یا حق صد در صد با مصدق بود. فکر می کنم حقیقت یک جایی آن وسط ها ست.

شاهزاده گرامی، پس از گذشت 55 سال از آن زمان و ارایه هزاران مدرک و سند در مورد دخالت آمریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد، شما بر مبنای چه مدرکی جرات می کنید بگوئید(حقیقت یک جایی آن وسط ها ست)؟!
شما حقایق مربوط به کودتای 28 مرداد را با موجود بودن هزاران مدرک و سند زنده ارایه شده، که هر کودک دبستانی قادر به تشخیص آن است رد کرده و آنرا، مشابه فرستادن انسان به کره مریخ و یا شکستن هسته یک اتم قلمداد کرده اید، ولذا خود و یارانتان را قادر به حل آن معما نمی دانید!؟ اگر شما و یارانتان قادر به تشخیص کودتای انگلیسی – آمریکایی 28 مرداد نیستید، پس چگونه ادعای رهبری ایران را در سر می پرورانید؟!
شاهزاده عزیز:
آیا شما منکر آن هستید که کودتای سوم اسفند 1299 که پدر بزرگ شما را برسر کار آورد دست پرورده و زائیده انگلیسیها بوده است؟
آیا شما منکر آن هستید که دو سفیر روسیه و انگلیس باتفاق، پدر بزرگ شما را از تخت سلطنت بزمین کشیده و بخارج ایران تبعید نمودند؟
آیا شما منکر آن هستید که در تاریخ 24 شهریور ماه 1320 دو سفیر روس و انگلیس موافقت کردند که پدر شما بجای پدر بنشیند و وزیر خارجه انگلیس آقای ایدن در گزارش خود به نخست وزیر انگلیس نوشت: " هرگاه از نحوه کارکرد محمد رضا ناراضی بودیم می توانیم او را با دیگری جابجا کنیم؟
آیا شما منکر آن هستید که در30 -31 مرداد 1332 مقامات انگلیسی بودند که به پدر شما که به خارج کشور فرار کرده بود اجازه دادند که می تواند به کشورش ایران مراجعت نماید. البته پس از آنکه شرط و شروط و خواسته های دولت بریتانیای کبیر را با او در میان گذاشته و تضمین او را برای به ثمر رساندنش خواستار شدند؟ که البته نتیجه اش، پایمال نمودن کوشش ها و زحمات ملت ایران برای ملی کردن صنایع نفت و تشکیل کنسرسیوم نفتی وچپاول بیشتر منابع ایران بود!
آیا شما منکر این هستید که پدر شما برای بالغ بر 25 سال اصول قانون اساسی نورس ایران را زیر پا نهاد!؟
- آیا شما منکر این هستید که این دو سفیر انگلیس و آمریکا بودند که در دی ماه 1357 پس از مشاهده قیام چند میلیونی مردم مبارز ایران پدرتان را وادار کردند از مملکت خارج شده و ایران را به امان خدا رها کند؟
چون شما و هیچیک از پیروانتان نمیتوانید هیچیک از حقایق ذکر شده در بالا را انکار کنید، پس چگونه است که در مورد کودتای 28 مردا 1332 که در حقیقت اهمیت اش برای ملت ستمدیده ایران از همه اتفاقاتی که بر سرشان آمده است ناگوارتر است انکار می کنید!؟
- شما که دائماً صحبت از " هم اندیشی و همبستگی " می کنید و در سخنرانی اتان می گویید: " . . . امروز می باید یک رفتار ویک برخورد جدیدی از خودمان نشان دهیم . ."
آیا بهتر نیست بجای خواستن از دیگران که با برخورد جدیدشان به شما پاسخ مناسب بدهند، خود شما پیشقدم شده و با قبول کودتای انگلیسی - آمریکایی و مزدوران خود فروش و وطن فروش ایرانی بجای نامیدن آن بنام" قیام ملی!" که یکی از مشکلاتی است که در ۵۵ سال است منجر به یک جدال بیهوده در میان فعالان سیاسی شده است، را ازمیان بردارید شاید پس از تصدیق جنابعالی پیروان اتان چون آقایان اکمل و آذری و دیگران از این حربه برای ایجاد تفرقه بیشتر دست بردارند.
در جای دیگر شاهزاده رضا پهلوی می گوید:
" . . . به عقیده من شکل نظام آنقدر مهم نیست که محتوایش مهم است." و
" . . . جامعه با یک رفراندوم نهایی تصمیم خواهد گرفت که شکل آن نهاد دموکراتیک پارلمانی چه باشد؛. . ."
شاهزاده عزیز اگر شما به آنچه که می گوئید واقعاً معتقدید پس چگونه اجازه داده اید در نامه ای که بمناسبت انتخاب رئیس جمهور منتخب آمریکا براک اوباما نوشته اید و حزب مشروطه ایران متن فارسی آنرا از طرق مختف توزیع کرده است شما را:
شهریار ایران معرفی کند!؟ اگر منتظر رفراندوم و رای مردم ایران هستید پس این ادعای شما و یارانتان چیست؟!
حزب مشروطه که در پیام رسمی شما، شما را شهریار ایران میخواند! راجع به کدام ایران صحبت میکند! ایران اسلامی که در اختیار شما و یارانتان نیست! شما که مسئول اداره ایران نیستید! شما که بر تخت طاووس جلوس نفرموده اید! اگر حزب مشروطه بدون وجود ایران شما را شهریار ایران خطاب می کند! وای بحال زمانیکه شما به ایران بازگشته و بر مصدر قدرت نشسته باشید! در آن حال لابد پیروانتان شما را "جهان مهر" خطاب خواهند کرد!؟
در خاتمه اختلاف عمده ای که بین شما و پیروانتان با سایر مبارزان و مخالفان رژیم وجود دارد، ادعای شما به عنوان رهبر آینده ایران است؛ در حالیکه سایرین رهبری نداشته و ادعای فردی برای تسخیر مقام رهبری ندارند. یکی از ده هاعلل عدم همبستگی سلطنت طلبان با دیگران همین ادعای رهبری شما است!

ارادتمند ملت راستین ایران
امیر هوشنگ آریان پور
یکشنبه 10 آذر 1387

پیام شاهزاده رضا پهلوی به بارک اوباما


جناب باراک اوباما، ریاست جمهوری منتخب ایالات متحدۀ آمریکا،

واشنگتن
دبيرخانه رضا پهلوي
جمعه 24 آبان 1387
آقای رئیس جمهور منتخب،

برای من بسیار مسرت بخش است که پیروزی تاریخی شما را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صمیمانه تبریک بگویم

این پیروزی به درستی نه تنها لحظۀ غرورآفرینی برای تاریخ آمریکا، بلکه برای میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان است که باورمند و الهام گرفته از ارزش های شناخته شدۀ جامعۀ آمریکا در تمامی جهان
می باشند. همچنین، پیروزی شما یادآور شایان توجهی است بر این واقعیت که می توان به تغییرات بنیادی از طریق صندوق رای در یک پروسۀ آزاد و منصف انتخاباتی دست یافت

آقای رئیس جمهور منتخب،

هم اکنون انتظارات بسیار وسیعی از سوی مردم عادی در اقصی نقاط جهان، با تجسم دورنمای تغییراتی که قول آنها را داده اید، برانگیخته شده است و این امید را در قلبشان ایجاد ساخته که آنها نیز در پیروی از نمونۀ موفق و بارز شما، می توانند به جوامعی که براساس معیارهایی چون صلح، آزادی، عدالت و امید به ترقی بنا شده باشد، دست یابند

در هیچ کجای دنیا تمایل به چنین تغییراتی مشهودتر از میهن من، ایران نیست. ملت ایران در میان مشتاق ترین آرزومندان دسترسی به ارزش هایی هستند که با پیروزی شما در ماه های اخیر مترادف شده است

بدون تردید، با پشتیبانی معنوی مردم آمریکا و شما، ایرانیان نیز خواهند توانست مبارزاتشان را برای دست یافتن به آزادی های فردی و اجتماعی همراه با بازیابی و تامین غرور و احترامات انسانی شان، به نتیجۀ نهایی اش برسانند

موفقیت روزافزون شما را در تمامی تلاش های آینده تان آرزومندم

رضا پهلوی**********

پیام شهریار ایران به رئیس جمهور منتحب ایالات متحده
بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما