استقلال - آزادی - عدالت اجتماعی (جمهوری ایرانی)
به سایت خبری جبهه ملی ایران ،پرببنده ترین سایت نیروهای ملی خوش آمدید
این سایت خبری مستقل است و به انعکاس اخبار تشکلهای جبهه ملی ایران و نیروهای ملی در سراسر جهان اختصاص دارد
از دیگر صفحات این تارنما در زیر این پیام با کلیک روی صفحه دیدن کنید
 
¤ اخبار دانشجویی
¤ صدور حکم زندان برای ۲۰ نفر از بازداشت شدگان زلزله آذربايجان
¤ دیدار اعضای جبهه ملی ایران با فرید طاهری
¤ روز دانشجو در مزار کیانوش آسا/ بیانیه دفتر تحکیم وحدت
¤ احضار مجدد پیمان عارف به دادگاه
¤ پیمان عارف بار دیگر از تحصیل محروم گردید.
¤ دفتر تحکیم وحدت و سازمان دانش آموختگان ایران در بیانیه ای مشترک: «صدای دانشجویان دربند باشیم»
¤ بیانیه‌ دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال; «تشکیل جبهه‌ دموکراسی‌خواهان برای صیانت از منافع ملت ایران در مقابل استبداد داخلی»
¤ ممانعت از آزادی پیمان عارف، فعال سابق دانشجویی
¤ پیمان عارف، دانشجوی زندانی، پس از اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد
¤ پیمان عارف برای سومین بار بازداشت شد
سایتهای دیگر
 
دکتر ورجاوند
¤ صفحه اول  ¤ اخبار ايران  ¤ اخبار جبهه ملی  ¤ بیانیه های جبهه ملی  ¤ کورش زعيم  ¤ جبهه ملی اروپا  ¤  واشنگتن  ¤ اخبار دانشجویی  ¤ خارج از کشور  ¤ دکتر ورجاوند  ¤ زنان  ¤ نشریات  ¤ دیدگاه  ¤ دریادار مدنی  ¤ رضا آذرخش  ¤ اندیشگاه ملی/ آریان پور  ¤ کنگره ملی/ امیرانتظام  ¤ مقالات  ¤  عضويت  ¤ نهضت آزادی/حزب ملت ایران  ¤ کارگران  ¤  اسناد جبهه ملی  ¤ جوانان جبهه ملی  ¤ دکتر باوند  ¤ كانون انديشه و سخن.  ¤ بیژن مهر  ¤  سمينار جبهه ملی  ¤  فرهنگ  ¤ همبستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران  ¤ دفتر پژوهش های جبهه  ¤ اخبار زندانیان سیاسی  ¤ برنامه تلوزیون  ¤ اقتصاد  ¤ آلبوم عکسها  ¤ تماس با ما ¤ آرشیو خبرها
همايش «ايران ورجاوند»، به منظور بزرگداشت مقام علمي و فرهنگي استاد فرزانه، شادروان دكتر پرويز ورجاوند برگزار شد.
3 مرداد 1386   http://www.sivand.com/   بازگشت به صفحه قبل 

همايش «ايران ورجاوند»، عصر سه‌شنبه دوم امردادماه 1386 خورشيدي، به منظور بزرگداشت مقام علمي و فرهنگي استاد فرزانه، شادروان دكتر پرويز ورجاوند و هم‌چنين بحث و بررسي درباره‌ي مسايل و موضوع‌هاي حوزه‌ي فرهنگي كشور و اشاره به نمونه‌هايي از آن‌چه كه يادگارهاي ما را تهديد مي‌كند، در تالار پورسيناي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد. در اين همايش که از ساعت 16 آغاز شد استادان دکتر ناصرتکميل همايون، دکتر هوشنگ طالع، دکتر هرميداس باوند، دکتر قدرت الله جعفري و دکتر محمدعلي دادخواه هر کدام گوشه اي از انديشه ها، تلاش ها و آرمان هاي شادروان دکتر پرويز ورجاوند را بازگو کردند. عنوان هاي سخنراني استادان نامبرده به ترتيب عبارت است از: گستره ي ايران فرهنگي و لزوم توجه به آن، تاريخ تجزيه ايران و اشاره به رژيم حقوقي درياي مازندران، لزوم رفع ابهام از خطوط مرزي ايران و عراق، زبان فارسي در آذربايجان و پرونده ي ملي سد سيوند. شایان ذکر است پس از سخنرانی دکتر باوند گروه موسيقي سارنگ به اجراي موسيقي سنتی پرداختند. در جریان برگزاری همایش نمایش کتابی هم ترتیب داده شده بود. و با نماهنگ ای ایران همایش به پایان رسید. خبرهای تکمیلی همایش به زودی در تارنما قرار خواهد گرفت. در پایان همایش بیانیه ای صادر شد که متن آن در پی می آید.

به نام خداوند جان و خرد
بيانيه‌ي همايش «ايران ورجاوند»

با ياد دكتر ورجاوند - كه ايران را گستره‌ي فرهنگي يك‌پارچه‌اي مي‌ديد با تاريخ بلندي پيوسته - و با عنايت به سخنان استادان گران‌قدر، بيانيه‌ي همايش «ايران ورجاوند» تقديم مي‌شود تا بتوان «سال اتحاد ملي، انسجام اسلامي» را از دايره‌ي سخن به ورطه‌ي عمل نزديك نمود.
1- همايش «ايران ورجاوند»، عصر سه‌شنبه دوم امردادماه 1386 خورشيدي، به منظور بزرگداشت مقام علمي و فرهنگي استاد فرزانه، شادروان دكتر پرويز ورجاوند و هم‌چنين بحث و بررسي درباره‌ي مسايل و موضوع‌هاي حوزه‌ي فرهنگي كشور و اشاره به نمونه‌هايي از آن‌چه كه يادگارهاي ما را تهديد مي‌كند، در تالار پورسيناي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد.
2- «پايگاه اطلاع‌رساني براي نجات يادمان‌هاي باستاني»، برگزاركننده‌ي همايش، مراتب سپاس‌گزاري ژرف خود را از مراكز ياريگر، به‌ويژه مديريت گرامي امور فرهنگي و فرابرنامه‌اي دانشگاه علوم پزشكي تهران و انجمن دانشجويي آريا و هم‌چنين استادان ارجمندِ سخنران و دوستداران فرهنگ ايران ابراز مي‌نمايد و اميد است در اجراي مسؤوليتي كه بر دوش گرفته، كامياب شود.
3- چندي است اشاره‌ي روزنامه‌اي ايراني به تاريخ جداسازي بحرين از خاك ايران، بهانه‌اي گشته است از سوي دولت‌مردان عرب براي ايجاد تيرگي‌هايي در روابط ميان ايران و دولت‌هاي عربي. همايش، ضمن دعوت از همه‌ي رسانه‌ها به داشتن نگاهي فراجناحي به مسايل ملي، توجه همگان را به مقايسه ميان نحوه‌ي برخورد حاكمان عرب با اين موضوع و چگونگي واكنش دولت ايران با خاك‌خواهي شيخ‌نشين‌هاي امارات متحده‌ي عربي جلب نموده و خواهان برخوردي جدي‌تر از سوي دولت‌مردان ايران است با بيانيه‌هايي كه عليه حاكميت ما بر جزيره‌هاي ايراني طرح مي‌شوند.
4- همايش بر مطالبه‌ي خسارت ايران از كشور عراق به خاطر تحميل جنگ، و لزوم رفع ابهامات مرزي ميان دو كشور تأكيد دارد. فراموش نشود در سال‌هاي اخير شيخ‌نشين كويت توانست خسارت خود را از راه صادرات نفت عراق جبران نمايد.
5- همايش، هم‌چون نماينده‌ي مردم تبريز در مجلس هفتم، تأكيد دارد كه درياي شمال ايران از ديرزمان به نام‌هايي ايراني • به‌ويژه مازندران - معروف بوده و بايد هم‌چنان چنين ناميده شود، در حالي كه خزر، نامي كه اكنون به پشتوانه‌ي بخش‌نامه‌هاي دولتي بر اين دريا گذاشته شده، نام قومي غير ايراني، ستيزه‌جو و مهاجم است كه در بخش شمالي اين دريا ساكن شده‌ بودند و گاه و بیگاه به شهرهاي ايران هجوم مي‌آوردند.
6- همايش، بر پايه‌ي نص صريح معاهدات منعقده ميان دولت ايران و اتحاد جماهير شوروي سابق (قرارداد هشتم اسفند 1299 هجري خورشيدي برابر با 26 فوريه‌ي 1921 و قرارداد 1940)، كه در آن‌ها، دو دولت، به‌طور «متساوي» و با «حقوق مُشاعي مشترك» از آب‌هاي درياي مازندران (جز ده مايل ساحلی سهم اختصاصي هر يك از طرفين) ‌بهره‌مند بوده‌اند، و با توجه به اصل «جايگزيني دولت‌ و يا دولت‌ها» به جاي دولت قبلي، كه دولت و يا دولت‌هاي جداشده از دولت قبلي ناگزير از پذيرش تعهدات دولت طرف قراردادها هستند و دولت‌هاي برخاسته از دولت اتحاد جماهير شوروي سابق نيز بر اين اصل از حقوق بين‌الملل طبق بيانيه‌ي مورخ 21 دسامبر 1991 در شهر آلماتي و سپس در شهر نیسک صحه گذاشتند، تأكيد دارد كه رژيم حقوقي درياي مازندران مشخص و عبارت است از اصل حقوق متساوي و مالكيت مشاع ميان ايران و اتحاد جماهير شوروي سابق، و دولت‌هاي چهارگانه‌ در كناره‌ي درياي مازندران، بايد رژيم جديد حقوقي را در ميان خود تعيين كنند كه آن عبارت است از تقسيم سهم پنجاه درصدي اتحاد جماهير شوروي سابق. از اين‌رو هر گونه تخلف و توجيه، و قبول طرح و نظريه‌اي كه بر حق مزبور خدشه وارد آورد، تجاوزي آشكار بر حقوق ملت ايران و در حکم تجزیه ی ایران است.
7- همان‌طور كه دكتر كوروش نيكنام، نماينده‌ي زرتشتيان در مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور خود به اهميت نشان شير و خورشيد پرداخت و لزوم بازگرداندن نشان «شير و خورشيد سرخ» را يادآور شد، همايش تأكيد مي‌كند كه اين نشان بي‌ترديد نه از آنِ شاهان و حاكمان ايران، بلكه از آنِ ملت ايران است و نشان از باورهاي كهن اين مرز و بوم دارد. از اين‌رو خواهان آن است، پيكرِ زيباي شيرِ بالاي ستون‌هاي ورودي مجلس قديم در ميدان بهارستان - كه نماد پيروزي و شجاعت و افتخار است - دوباره به جاي خود بازگردانده شود و هم‌چنين نشانِ ملي و مذهبي «شير و خورشيد سرخ» كه هنوز اعتبار جهاني دارد دوباره به‌كار گرفته شود تا مبادا اين اعتبار را براي هميشه از دست دهيم.
8- همايش قوياً بر اين باور است كه ميهن‌پرستي آگاهانه، اكتسابي است و از اين‌رو بر لزوم آموزش تاريخ راستين ايران پا مي‌فشارد و خواهان بازنگري در كتاب‌هاي درسي تاريخ‌ است. از سوي ديگر از سازمان‌هاي مربوطه مي‌خواهد با زمينه‌سازي و ياريگري در ساخت فيلم‌هاي سينمايي، مجموعه‌هاي تلويزيوني و ديگر دستاوردهاي فرهنگي، به بازسازي تاريخ باشكوه ايران بپردازند تا راه بر هرگونه وارونه‌نمايي‌ها و دروغ‌سازي‌هاي ايران‌ستيزان بسته شود.
9- همايش از بازپرس محترم شعبه‌ي نهم دادسراي كاركنان دولت با عنايت به حساسيتي كه جامعه‌ي ايران و ايرانيان خارج از كشور نسبت به حفظ ميراث فرهنگي و اعتبار و ارزش‌هاي هويت تاريخي و سرزميني اين مملكت دارند و با توجه به نگرش جهاني نسبت به ميراث كهن و فرهنگ تمدن‌ساز ايران‌زمين، انتظار دارد در اين برهه‌ي تاريخ‌ساز - كه دفاع از ارزش‌هاي كهن، جاودانگي اين سرزمين را تأييد و تضمين مي‌دارد - با سرعت و شجاعت دستور توقف كامل آبگيري سد سيوند را اعلام كنند تا در فضايي علمي و به‌دور از تنش، دليل‌ها و استنادهاي شاكيان را پي بگيرند.
10- همايش، خواهان توجه جدي قواي سه‌گانه‌ي كشور به مسأله‌ي «تخريب» و «تحريف» يادگارهاي تاريخي، طبيعي و معنوي ايران‌ است. برگزاركنندگان همايش، تشكيل كميته‌اي از انديشمندان و فرهيختگان كشور براي نظارت بر عملكرد سازمان‌هاي ميراث فرهنگي و محيط زيست را در راستاي عملكرد خود ارزيابي كرده و دست اين عزيزان را براي هم‌كاري مي‌فشارند.

پاينده ايران

بازگشت به صفحه قبل   نسخه قابل چاپ   لینک دائمی به این خبر 
 
 
¤ اخبار جبهه ملی
¤ درگذشت مهندس اسماعیل حاج قاسمعلی
¤ بازداشت پیمان عارف عضو جبهه ملی ایران
¤ ادیب برومند: انحلال مجلس استیضاح مصدق را منتفی کرد
¤ نامه سخنگوی جبهه ملی ایران به بی بی سی
¤ پیام های نوروزی
¤ خورشیدی که هر روز فروزان تر از روز پیش میدرخشد/بیانیه جبـــهه ملــــی ایــــران
¤ سنگر نشین بی مدعای آزادی هوشنگ کشاورز صدر رفت
¤ تجزیه طلبی محکوم است/رئیس هیئت رهبری جبهه ملی ایران
¤ متن پیام های رهبران جبهه ملی به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس کنفدراسیون
¤ تحلیل جبهه ملی ایران ازرویدادهای مصر
¤ دکتر علی رشیدی عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران به دو سال زندان و 5 سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد
¤ بازداشت اعضاي جبهه ملي ايران در اسفراين خراسان شمالي
¤ بزرگداشت دکتر مصدق در واشنگتن/2 گزارش
¤ بزرگداشت دکتر محمد مصدق در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی شنبه 10 نوامبر 2012
¤ مشروح سومین گزارش احمد شهید در رابطه با حقوق بشر در ایران
¤ جبهه ملي ايران , نيروي هوايي و خلبانان قهرمان دفاع مقدس را گراميداشت
¤ تکدیب امضا
¤ جبهه ملی ایران: به یاری زلزله زدگان بشتابیم
¤ درگذشت رادمرد میهن دوست آقای دکترخسروسعیدی عضو حزب ایران و جبهه ملی ایران
¤ ننگ ونفرین بربیست وهشتم مرداد
¤ اسطوره مقاومت مهندس عباس اميرانتظام در بيمارستان بستري شد
¤ بیانیه ادیب برومند و جبهه ملی ایران- اروپا و آمریکا در اظهار تاثر و همدردی با هموطنان داغدیده آذربایجانی
¤ احضار كورش زعيم
¤ درود بر چهاردهم مرداد / ادیب بـرومـند- رهبر جبهه ملی ایــران
¤ جبهه ملی ایران نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم میکند
¤ بیانیه ادیب بـــرومند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت بزرگداشت ۳۰ تیر 1331
¤ نامه سرگشاده جبهه ملی ایران به رئیس جمهور آمریکا درمورد ادعای واهی مالکیت امارات بر جزایر ایرانی
¤ عمل جراحی قلب دکتر حسین موسویان، رییس هیئت اجرایی جبهه ملی ایران
¤ گرامیداشت یکصدوسی امین زادروز دکتر محمد مصدق در پاریس و کلن
¤ یادداشت اعتراض جبهه ملی ایران به موسسه گوگل
¤ تکذیب مذاکرات جبهه ملی ایران با آقای رضا پهلوی و نزدیکان ایشان
¤ جبهه ملی ایران مهیای ستیزه گری در باره حفظ تمامیت کشور است/ادیـب بـرومـند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران
¤ پیام های نوروزی استاد ادیـب بـرومـنـد , دکتر حسین موسویان ,اقاي حسن لباسچی و مهندس كورش زعيم
¤ پیام نوروزی ادیـب بـرومـنـد
¤ دیدارسخنگو و اعضای جبهه ملی ایران با دکتر علی رشیدی
¤ بیانیه ادیـب بـــــرومــند رئیس شورای مرکزی جبهه ملی ایران درباره انتخابات اسفند ۱۳۹۰
¤ جبهه ملی ايران در انتخابات شرکت نمی کند
¤ آخرین وضعیت جبهه ملی ایران
¤ وضعیت نا مساعد جسمی حمید رضا خادم، زندانی سیاسی در بند ۳۵۰ اوین
¤ آیا جبهه ملی ایران منحل میشود؟
¤ بازجویی و بازداشت فعالان و اعضای جبهه ملی ایران
¤ ادامه بازداشتها و احضار اعضای جبهه ملی ایران به وزارت اطلاعات
¤ برگزاری جلسات شورای جبهه ملی ایران ممنوع شد
¤ احضارعیسی خان حاتمی عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران/ بازداشت مهندس محمد توسلی
¤ بازداشت دکتر علی رشیدی
¤ احضار ملیون به وزارت اطلاعات
¤ نشست مهرماه شوراي مركزي جبهه ملي ايران
¤ جلسه شورای مرکزی جبهه ملی ایران پنج شنبه در تهران برگزار شد
¤ جبهه ملی ایران در خارج از کشور نماینده ندارد
¤ @نامه پیمان عارف به احمدی نژاد@دیدار از پیمان عارف
© 2004 - 2011 - خبرگزاری جبهه ملی ایران - J M I N e w s . c o m - تماس با ما